Čeští lékaři vyzkoušeli unikátní zákrok

  • 16
Lékaři pražské Fakultní nemocnice Motol mají za sebou unikátní zákrok. Mladému muži, zcela ochrnutému po těžkém poranění krční páteře, vpravili do krevního řečiště kmenové buňky z jeho vlastní kostní dřeně. Ty by měly pomoci obnovit a vytvořit novou nervovou tkáň v místě, kde byla přerušena mícha.

Byl to vůbec první takový zákrok v Česku při léčbě míchy a jeden z prvních ve světě. Kmenové buňky jsou současným "hitem" medicíny. V červenci například podobným způsobem léčili lékaři Všeobecné fakultní nemocnice v Praze pacienta s hodně poškozeným srdcem po těžkém infarktu.

"Vyzkoušet tuto léčbu u poranění míchy jsme se chystali poprvé až v září," říká ředitelka Ústavu experimentální medicíny a vedoucí projektu profesorka Eva Syková.

"Obrátila se však na nás pacientova rodina a my jsme zkusili pomoci." Jak dodala profesorka Syková, tento způsob léčby je zatím vhodný jen pro pacienty v akutním stavu, nejvýše do dvou nebo tří týdnů po poranění.

Na unikátním zákroku se podílelo několik odborných týmů lékařů spolu s Centrem buněčné terapie a tkáňových náhrad Univerzity Karlovy a Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR.

Vůči úrazům, jež skončí poraněním míchy, jsou dodnes lékaři do jisté míry bezmocní. Naději představuje právě léčba pomocí kmenových buněk. Využívá se při ní toho, že v kostní dřeni se nachází určité množství buněk, které po přenesení do jiné tkáně mohou vytvářet naprosto shodné buňky, jaké má zmíněná tkáň.

Další buňky produkují růstové faktory pro obnovu buněk poškozené tkáně. Pacient je sám sobě dárcem, a proto odpadají problémy s tím, že by organismus buňky nepřijal.

Protože šlo o první zákrok tohoto druhu u nás (a jeden z prvních ve světě), museli vědci a lékaři rychle napsat klinickou studii, nechat ji schválit etickou komisí a vypracovat léčebný postup.

Vše se odehrálo během 13 dní. "K použití kmenových buněk jsme mohli přistoupit také díky tomu, že tým lékařů v Motole byl ideálně připraven," zdůraznila profesorka Syková.

Zákrok spočíval v několika krocích: na jednotce intenzivní péče v Motole odebrali lékaři 2. dětské kliniky pacientovi kostní dřeň a tým z Ústavu hematologie a krevní transfuze z ní izoloval buňky.

Další odborníci je zavedli do pacientova těla. Neurologové pak pacienta vyšetřili, aby bylo možné sledovat, zda se léčba ujala.

"Daří se mu dobře," uvedla Eva Syková. "Ale efekt léčby bude možné pozorovat nejdříve po několika týdnech, ale spíš za několik měsíců, možná za rok.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video