Diskuze

Jaký je Černobyl dnes? Ráj pro zvířata i útočiště pro uprchlíky z Donbasu

Populární seriál Černobyl rekonstruuje události po osudném výbuchu jaderné elektrárny na severu Ukrajiny v roce 1986. Radioaktivní látky, které exploze jednoho z bloků uvolnila do ovzduší, si podle oficiálních statistik vyžádaly život čtyř tisíců lidí, na následky radiace však lidé umírají doteď. Jak dějiště největší jaderné havárie v dějinách vypadá dnes?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
OJ

Čekal bych po 33 letech že to bude zarostlejší a budovy rozpadlejší. Zdá se, že to přírodě trvá trochu déle.

0 0
možnosti
PS

Hirošima versus Černobyl.

Atomová bomba je daleko ekologičtější.

0 0
možnosti
MK

Pekný bulvár. No musíme si zvykať na Babišovku na poliach a babišovku v parlamente a teraz i babišovku v novinách. PRitom sa divím, pretože v tejto kauze Babiš nemá skoro isto prsty, tak neviem, prešo tu trepú také nezmysle.

0 3
možnosti
JK

Pořád máš možnost odjet zpátky domů.

3 0
možnosti
JV

J84i37ř19í 71V80a65c15a

27. 5. 2019 8:14

Já bych tam tu svítící technopárty pro piráty a podobné nechal pořádat každý den.

2 0
možnosti
MV

Nedávno jsem shlédla dokument o babkách žijících v evakuované zóně. Babky zavařovaly houby jen to hvízdalo. Dělaly si zásoby na zimu, protože dle jejich tvrzení je vyplácení důchodů více než nepravidelné. Když napadne sníh, tak nedostanou důchod celou zimu. Proto pochybuji o tom "pravidelném" čtyřtisícovém příspěvku.

2 0
možnosti
PHH

Dobrý článek. Celkem dobře vystihuje status quo. Ostatně Bělorusko, které je zasaženo asi z 95%, je rozděleno na 5 zón a i ve 4. zóně se nachází několik stotisícových měst. Například rakovina štítné žlázy vzrostla u adolescentů v těchto oblastech asi 20 000 x (v podstatě to mají všechny dospívající děti), stejně tak se začaly objevovat vrozené vady. Nejzávažnějsí jsou nedorostlé srdeční přepážky. V predčernobylské éře toto onemocnění nebylo prakticky v této oblasti známé.

0 8
možnosti
JM

J74a81n 74M10e22r17t11a

22. 5. 2019 16:29

Píšete nesmysly. Štítnou žlázu ovlivňoval zejména radioaktivní jód, který se dostal do organismu, který má poločas rozpadu 8 dní, takže už dávno vymizel. Dnešní dospívající tedy dostali mnohem menší dávky než lidé žijící v době havárie. A ani v žádném období od havárie do doby, když se z dětí narozených do havárie staly dospívající, neměli ani zdaleka téměř všichni dospívající rakovinu štítné žlázy. Velmi významný nárůst případů v nejzasaženějších oblastech ano, ale zdaleka ne tak výrazný, jak píšete.

9 0
možnosti
JM

J62a42n 69M45e81r81t56a

22. 5. 2019 12:26

"Na následky radioaktivních látek, které exploze jednoho z bloků uvolnila do ovzduší, oficiálně zemřelo čtyři tisíce lidí. Mnoho dalších se do statistik nedostalo." To je nesmysl, přímo zemřely necelé tři stovky, zbytek je dost neurčitý odhad úmrtí na rakovinu s dlouhým odstupem od havárie. O jakých mnohých dalších mluvíte?

"„Město duchů“ leží v zakázané zóně, která pokrývá 2600 kilometrů v perimetru 30 km od elektrárny." Kilometrů čtverečních, prosím.

"Podle odborníků nebude tato oblast pro lidi obyvatelná dalších 20 tisíc let." Zjevně je obyvatelná už teď. Pravděpodobně jde o dosažení nějaké dohodnuté hladiny radiačního příkonu. Značná část radioaktivity je z cesia 137, které má poločas rozpadu 30 let, za 200 let klesne radiaktivita z něj stokrát. Na jaké odborníky se odvoláváte?

"„Na většině míst tu míra radiace ukazuje tolik, kolik běžně naměříme v České republice, tedy přibližně 0,15 až 0,20 μSv (mikrosievertů),“ popisuje Kateřina Vršanská, zkušená průvodkyně po okolí elektrárny Černobyl." A jak dlouho, že to měří? Protože sievert je jednotkou dávky, to nemá smysl vztahovat k místu. K místu má smysl vzahovat dávkový příkon, tedy dávku za čas. Správně tam má být μSv/h.

10 2
možnosti
JM

J14a16n 19M72e44r45t25a

22. 5. 2019 12:46

Opravuji: 231 vykazovalo známky nemoci z ozáření, mrtvých bylo oficiálně 31 (ale mohlo jich být více, podle některých zdrojů 59). 14 z nejvíce ozářených později zemřelo na rakovinu, která byla velmi pravděpodobně důsledkem ozáření.

5 0
možnosti
JM

Celá černobylská tragedie má nakonec dva dobré výstupy:

1) díky a od této tragedie se neuvěřitelně zvýšila bezpečnost všech ostatních jadernych elektraren. Nejsem uplny odborník, ale díky tomu všemu pak Fukušima byla jen taková normální záležitost.

2) 40 let od tragédie vidíme, že přírodu šlověk nezničí ani když hodně chce a jednou, až nad nami tady planeta zvítězí, do 100 let po nas nezbude žádný betonový kolos... vše si příroda zase vezme zpět...

5 2
možnosti
PHH

Sto let je málo. Přidejte minimálně jednu nulu, možná dvě.

3 4
možnosti
IN

K titulku pod fotkou - to se tam musí docela mačkat :-P

Vyloučená zóna jaderné elektrárny s rozlohou 2600 m? se stala trvalým domovem pro asi 200 obyvatel. Jde převážně o seniory ve věku 65 až 85 let

2 0
možnosti
JM

Autor si zřejmě neumí představit, jak vypada 2600 m2 :-)

1 0
možnosti
JJ

Tošivku na Donbase ostřelovala ukrajinská armáda a ne separatisti. Jako všude na Donbasu.

Ukrajinská armáda v těch oblastech prováděla raketové útoky na obydlená sídliště, což je válečný zločin.

0 11
možnosti
MK

Trolíte?

Ukrajinská armáda strieľala kôli tomu že rusky hovoriaci občania sadili mrkvu?

6 0
možnosti