Bývalý španělský král Juan Carlos I. (Santiago, 10. března 2018)

Bývalý španělský král Juan Carlos I. (Santiago, 10. března 2018) | foto: AP

Opouštím Španělsko, oznámil bývalý král. Čelí finančnímu skandálu

  • 40
Bývalý španělský král Juan Carlos I., který čelí vyšetřování kvůli finančnímu skandálu, se rozhodl odstěhovat ze Španělska. Oznámil to v dopisu, který v pondělí zveřejnila královská rodina. „Informuji vás o svém uváženém rozhodnutí vystěhovat se v této době ze Španělska,“ napsal v listu.

Dopis je určený Juanovu synovi a současnému králi Felipemu VI. „Veden přesvědčením, že tak nejlépe posloužím Španělům, jejich institucím i tobě coby králi, informuji tě o svém uváženém rozhodnutí vystěhovat se v této době ze Španělska. Činím toto rozhodnutí s velkou bolestí, ale vyrovnaně,“ stojí v listu. 

Felipe VI. otcovo rozhodnutí přijal podle paláce s „vděčností a respektem“. Zdůraznil také „historický význam otcova panování a jeho služby Španělsku i jeho demokracii“.

„Byl jsem králem téměř 40 let a vždy jsem chtěl pro Španělsko a korunu to nejlepší,“ uvádí Juan Carlos I. v dopise. Přiznává v něm, že se rozhodl na základě „odezvy na určité epizody svého soukromého života“. Chce prý také zabránit tomu, aby synovi ztěžoval jeho roli. „Žádá si to můj odkaz a důstojnost,“ dodává bývalý panovník.

Bývalý král neuvedl, kam hodlá přesídlit. Jeho právník Javier Sánchez-Junco Mans v prohlášení sdělil, že ho bývalý král pověřil, aby ujistil, že i když bude Juan Carlos I. mimo Španělsko, bude k dispozici při vyšetřování.

Juan Carlos I. byl hlavou státu od roku 1975 a abdikoval v roce 2014 v synův prospěch. Mezi Španěly byl velice oblíbený a byl považovaný za klíčovou postavu přechodu z diktatury k demokracii po smrti generála Franciska Franka v roce 1975. Ke konci vlády jej však dostihla řada skandálů. Už tehdy byla monarchie poznamenaná korupční kauzou králova zetě.

Od roku 2018 prokuratura vyšetřovala kauzu týkající se zakázky výstavby vysokorychlostní železnice v Saúdské Arábii, kterou v roce 2011 získalo konsorcium španělských firem. Případ pak převzala prokuratura nejvyššího soudu. Vyšetřuje se podezření, že Saúdská Arábie zaplatila několika lidem, mezi nimiž je jmenován i Juan Carlos I., jako úplatek miliony eur.

Podle médií Juan Carlos I. údajně převedl velkou sumu peněz bývalé milence, což vyšetřovatelé hodnotí jako možnou snahu ukrýt peníze před úřady. Premiér Pedro Sánchez k obviněním nedávno řekl, že jej znepokojují.

V březnu tohoto roku oznámil španělský král Felipe VI., že se vzdá dědictví, které by mu připadlo po otci Juanu Carlosovi, a odebere bývalému panovníkovi jeho apanáž. Ta podle tisku ročně činí 194 tisíc eur (asi pět milionů korun). 

Španělé přivítali nového krále, na trůn usedl Felipe VI. (červen 2014):

,

Atentát na Roberta Fica

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu 15. května postřelil útočník v obci Handlová před kulturním domem, kde předtím zasedala slovenská vláda. Politik skončil ve vážném stavu v nemocnici. Podezřelého z útoku policie zadržela.

Video