Aktivistka Greta Thunbergová míří na konferenci do USA, kvůli emisím pluje na...

Aktivistka Greta Thunbergová míří na konferenci do USA, kvůli emisím pluje na jachtě. (14. srpna 2019) | foto: Profimedia.cz

„Ekologická“ cesta se asi protáhne. Jachta s Gretou mění kvůli počasí kurz

  • 871
Už první den po vyplutí čelí jachta ekologické aktivistky Grety Thunbergové nepřízni počasí. Kapitán proto zvolil cestu kolem pobřeží Francie, místo původně plánované trasy podél Irska. Pětičlenná posádka vyrazila ve středu z britského Plymouthu a míří do New Yorku, kde Thunbergová vystoupí na zářijové klimatické konferenci OSN.

Jachta se dopoledne odklonila od zamýšleného kurzu o 150 kilometrů. Obrácení více na jih způsobily nejspíš velké vlny u Irska a klidnější situace u Francie, napsal německý deník Bild. Podle něj zřejmě jachtu potrápí v příštích dnech déšť. V srpnu v Atlantiku často řádí hurikány. 

Sledovat polohu jachty lze zde:

Cesta Grety Thunbergové (15. 8. 2019)

Zkušený německý kapitán Boris Hermann si na vlny postěžoval na Twitteru. „Noc byla drsná a loď se houpala, ale všichni se (trochu) vyspali. (…) Zatím vše v pořádku a zvykneme si,“ uvedl. 

Švédská šestnáctiletá ekologická hvězda Thunbergová řekla, že bude mít po ruce léky na mořskou nemoc. 

Jachta se plaví rychlostí 20 kilometrů za hodinu. V noci se do její blízkosti dostali delfíni i zaoceánská loď, dodal Bild. 

Thunbergová je na palubě se svým otcem Svantem a dokumentaristou Nathanem Grossmanem. Společnost jim dělá syn monacké princezny Caroline Pierre Casiraghi. Všichni spí ve stísněných kójích a potřebu vykonávají do kbelíku, který vylévají do moře. 

Závodní jachta nazvaná Malizia II měří 18 metrů a disponuje solárními panely a podvodními turbínami. Ty vyrábí elektřinu pro navigaci a komunikaci plavidla, jež patří německému realitnímu magnátovi Gerhardu Senftovi.  

Thunbergová pluje přes Atlantik, protože odmítá cestovat letadly, které vypouštějí hodně skleníkových plynů. Její způsob přepravy ale není následováníhodný, míní český mořeplavec Rudolf Krautschneider. 

„Přes Atlantik lítá spousta lidí ročně a kdyby všichni jeli na té lodi, na které jede ona, zničili by tisíckrát víc přírody než když letí letadlem. Kdyby sedla do dřevěné veslice a plula na druhou stranu, tak ještě budiž,“ sdělil iDNES.cz

„Než uděláte plachetnici, vyrobíte daleko víc emisí než při výrobě auta sériovou výrobou. Už výroba dakronových plachet je naprosto neekologická. Jachta navíc musí mít motor, bez něj byste ani nevypluli z přístavu. A jakmile máte motor, máte odpad,“ dodal. 

Malizia II už urazila přibližně 300 kilometrů. Do cíle zbývá přes 5 000 kilometrů vzdušnou čarou. Posádka chce vzdálenost překonat do dvou týdnů. To ale možná kvůli změnám kurzu nezvládne. Jachta se sice řadí k nejrychlejším na světě, ale i ona musí kapitulovat před přírodou. 

Thunbergová vyrazila na jachtě z Británie do New Yorku (14.8.2019): 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video