Britská zdravotní sestra převáží pacienta nakaženého koronavirem. (14. května...

Britská zdravotní sestra převáží pacienta nakaženého koronavirem. (14. května 2020) | foto: Profimedia.cz

Britské zdravotnictví nezvládá koronavirus, na péči čekají miliony lidí

  • 101
Pandemie nemoci covid-19 v Británii natolik zahltila zdravotní systém, že na plánované neakutní výkony teď čekají skoro čtyři miliony pacientů. Do konce roku by se jejich počet mohl vyšplhat až k deseti milionům. Vyplývá to z údajů konfederace manažerů státního zdravotnického systému NHS.

V Británii byly už před začátkem epidemie čekací doby na některé plánované operace poměrně dlouhé - každý šestý pacient čekal na výkon déle než 18 týdnů. Od dubna do května se sice počet lidí čekajících na ošetření snížil na 3,84 milionu, to ale odborníci připisují tomu, že během vrcholící epidemie zdravotníci často neakutní pacienty vůbec nevyšetřovali a další lidé tedy na čekací listiny nepřibývali.

Podle NHS jsou údaje konfederace zkreslené a doba čekání na diagnostické testy i plánované výkony se od února zkrátila. Tomu ale neodpovídají informace organizací zaštiťujících jednotlivé medicínské obory. Dlouhé čekací doby hlásí například radiologové, několik týdnů se čeká například i na vyšetření na počítačové tomografii či magnetické rezonanci. Dramatická je i situace na onkologických pracovištích.

V červnu podle organizace Cancer Research čekalo na onkologickou léčbu či diagnostické vyšetření 2,4 milionu lidí. V průměru se k lékaři dostali po 12 týdnech. Například Sylvia Traynorová, která má za sebou půlroční chemoterapii a sérii ozařování kvůli rakovině děložního čípku, se v dubnu dozvěděla, že její léčba se kvůli koronaviru na sedm týdnů přeruší.

Je to stejné jako operovat děti v Aleppu, líčí situaci v Británii lékař

„Takhle jednoduše. Prostě řekli, ať nechodím. Nemohla jsem uvěřit, že to takhle ukončili. Vím, že mají akutnější případy, o které se musejí postarat, ale moje léčba zabírala,“ citoval ji americký deník The New York Times (NYT)

Stejně je na tom i 82letá Ruth Fawcettová, která už devět měsíců s čím dál většími bolestmi čeká na operaci kolene. „Nechtějí mi říct, jak vysoko na čekají listině jsem, nebo za jak akutní případ mě považují. Děsí mě to,“ popisuje. Někteří lidé se snaží hledat pomoc v soukromých zařízeních, jiní si to ale s ohledem na nákladnost nemohou dovolit.

„Koronavirus spoustě z nás nedává jinou možnost, než zanedbávat vlastní zdraví. Je to děsivé a nemůže to skončit dobře,“ řekla NYT Emma Shearerová, která nakonec testy kvůli endometrióze podstoupila na soukromé klinice, doporučenou operaci si už ale dovolit nemohla.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video