Podle britského listu jde ze strany muslimských duchovních o značně neobvyklý krok, protože modlitby se obvykle dočká každý zemřelý muslim. Útočníci z Londýna však ne. Imámové ze všech koutů Británie oznámili, že jsou natolik znechuceni chladnokrevnými vraždami a zarmouceni utrpením obětí, že jim modlitbu salátu-l-džanazah odepřou.
„Nad pachateli nevykonáme tradiční muslimskou pohřební modlitbu a vyzýváme ostatní imámy a náboženské představitele, aby jim tuto výsadu neposkytli. Jejich činy jsou neobhajitelné a jsou v naprostém rozporu se vznešeným učením islámu,“ uvedli ve společném prohlášení.
Představitelé různých větví islámu rovněž ujistili, že zdvojnásobí úsilí k vykořenění extremismu z muslimských komunit. „Je islámskou povinností každého správného muslima být loajální k zemi, v níž žije. Snažíme se pochopit, jak se extremismus a nenávist uchytily v některých elementech našich komunit,“ prohlásil Mak Chishty, nejvýše postavený muslim v britské policii, v jejichž řadách má na starosti integraci.
Harun Khan z Britské rady muslimů prohlásil, že včasné zastavení teroristů je v zájmu každého. „Řada těchto lidí dříve vedla život zločince. Často se stává, že cesta k extremismu vede mimo mešitu a po okrajích společnosti. S touto ideologií se potýkáme všichni. Z nenávisti a vraždění dělá cool věci a používá slova islámu, aby to ospravedlnila,“ řekl Khan.
Útok u London Bridge |
Arcibiskup z Canterbury Justin Welby prohlásil, že duchovní musí převzít odpovědnost za boj se zločiny páchanými ve jménu víry. „Náboženské tradice a svaté knihy byly vždy překrucovány a zneužívány k ospravedlnění násilí,“ řekl Welby s tím, že někteří náboženští vůdci to svým chováním někdy povolovali a povzbuzovali.
Sobotní teror u London Bridge si vyžádal sedm mrtvých a desítky zraněných. Trojice útočníků na mostě najela vysokou rychlostí dodávkou do lidí na chodníku a v nedaleké čtvrti pak zaútočila na lidi noži. Policie atentátníky krátce po ohlášení incidentu zastřelila.
Policie v pondělí zveřejnila identitu dvou pachatelů. První byl Brit pákistánského původu Khuram Butt, který byl v hledáčku policie i tajných služeb. Druhým byl Rachid Redouan. Oba pocházeli z východolondýnské čtvrti Barking (více o dvojici čtěte zde). Třetím útočníkem je podle italského listu Corriere della Sera Youssef Zaghba, syn Maročana a Italky. Britové jeho totožnost zatím nepotvrdili.
Teroristé najeli na London Bridge do chodců: