ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Školní zájezdy přestaly po brexitu jezdit do Británie, preferují Irsko

  • 21
Výměnné jazykové zájezdy se školáky z kontinentální Evropy už prakticky vůbec nejezdí do Velké Británie, školy mnohem častěji volí Irsko nebo další země, kde se běžně používá angličtina. Důvodem je zejména nové nastavení pravidel pro vstup do Británie po jejím odchodu z EU. Opatření spojená s pandemií hrají v rozhodnutích pořadatelů zájezdů údajně jen malou roli.

Počet zájezdů, jejichž cílem je umožnit dětem vyzkoušet si v praxi cizí jazyk, během pandemie celkově poklesl kvůli uzavření hranic. Zatímco objednávky pro cesty do Irska, Nizozemska nebo Dánska na příští rok však podle listu The Guardian stoupají, zájem o Británii je prakticky nulový.

Británie od 1. října zrušila platnost skupinových cestovních pasů a průkazů totožnosti, které bylo možné vystavit pro krátkodobé pobyty školních skupin. Nově musí mít každý žák svůj pas a lidé ze zemí mimo EU i vízum. 

To představuje závažný problém například pro skupiny z Německa, kde tvoří žáci s občanstvím mimoevropských zemí zhruba čtyři procenta tříd. Školy proto volí jiné destinace.

Britská vláda podle Guardianu uvedla, že pokles zájmu způsobila pandemie koronaviru. Svůj nový požadavek hájí nutností „posílit bezpečnost na hranicích“. 

Zájezdy dětí nejsou hrozbou, oponují kritici

Kritici nového pravidla oponují, že týdenní školní zájezdy dětí v doprovodu učitelů nejsou hrozbou. Britské hostitelské rodiny, hostely a turistické atrakce navíc podle nich přicházejí o významný zdroj příjmu.

Zrušení těchto pobytů bude mít podle jejich zastánců dopad na dlouhodobé kulturní vztahy Británie se zbytkem Evropy. Dnešní školáci přijdou o formativní zkušenost, která by v budoucna přispěla k lepšímu pochopení mezi národy.

Češi mířící do Británie by si raději už měli vzít pas, uvedlo ministerstvo

Eurovoyages, velký francouzský organizátor školních výletů, uvedl, že od minulého měsíce obdržel 53 žádostí o krátkodobé pobyty v Irsku v příštím roce a další žádosti o pobyty v Nizozemsku, Polsku, Německu, Rakousku a Česku. 

Některé francouzské školy podle firmy dokonce zvažují, že by jely jen do Normandie a studenty ubytovaly v anglicky hovořících hostitelských rodinách.

„Obdrželi jsme přesně dvě žádosti o pobyt v Británii, přičemž zadavatel jedné z nich si to už rozmyslel a dal přednost Irsku,“ uvedla generální ředitelka společnosti Eurovoyages Monique Tissotová Martelová.

Rozčarování se prohlubuje. Přes 60 procent Britů lituje brexitu

„Školy zapomněly, že Británie může být destinací. V roce 2019 jsme do Spojeného království vyslali více než 11 tisíc studentů. Příští rok to bude nula až sto,“ dodala.

Z osmdesáti procent na nulu

Německá společnost CTS Reisen uspořádala v roce 2019 přes 1200 školních zájezdů do Británie pro 37 tisíc žáků. Na příští rok zatím nemá v království jedinou rezervaci, dříve tam přitom mířilo 80 procent jejích zájezdů.

Podle Morag Andersonové z britské společnosti ETS UK, která se zabývá ubytováním v rodinách, je postoj vlády krátkozraký. 

„Dejte mi dvanáctileté dítě na školní výlet do Británie a já ho vrátím jako budoucího vysokoškolského studenta, zaměstnance, výzkumného pracovníka, podnikatele, turistu – s rodinou a přáteli. A jako budoucího rodiče, který bude své děti povzbuzovat k cestování, práci a studiu v Británii. Jakmile se tento kruh jednou poruší, už nebude cesty zpět,“ říká.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video