Brexit bez dohody už nehrozí. Poslanci se shodli na datu předčasných voleb

  • 228
Velká Británie směřuje k prosincovým předčasným volbám poté, co je podpořil opoziční lídr Jeremy Corbyn. Naplnila se totiž podmínka labouristů o zabránění brexitu bez dohody. Poslanci v úterý večer schválili návrh zákona o předčasných volbách, které mají ukončit brexitový pat. Budou 12. prosince 2019. Souhlas lordů už je formalitou.

Pro konání prosincových voleb se vyslovilo 438 poslanců, proti jich hlasovalo pouze 20. Jacob Rees-Mogg, který za vládu dojednává program Dolní sněmovny, následně oznámil, že parlament bude rozpuštěn příští středu 6. listopadu.

Opoziční strany podpořily konání předčasných voleb poté, co lídři sedmadvaceti zemí Evropské unie souhlasili s odkladem brexitu. Británie, která měla z EU odejít již ve čtvrtek 31. října, má nyní čas do konce ledna příštího roku. 

Pokud se podaří v britském parlamentu schválit vyjednanou brexitovou dohodu s EU dříve, bude moci země odejít k prvnímu dni následujícího měsíce. I to však záleží na výsledku voleb a následném rozložení sil v budoucím zákonodárném sboru.

Poslanci v úterý před konečným hlasování zamítli návrh dodatku, který předložil lídr labouristické opozice Jeremy Corbyn. Podle něj se neměly volby konat 12., ale již 9. prosince. Proti změně vládou navrženého termínu se vyslovilo 315 poslanců, dřívější volby jich podpořilo jen 295.

Po úterním hlasování Corbyn uvedl, že volby poskytnou šanci na přeměnu země, „která se opakuje jen jednou za generaci“. Lidé budou mít podle něj volbu mezi labouristickou vládou, která bude na jejich straně, a konzervativní vládou, která „se bude starat jen o zájmy několika málo privilegovaných“. Kampaň, kterou nyní labouristé zahájí, bude podle Corbyna „nejambicióznější a nejradikálnější“, jakou Británie kdy viděla.

Šéfka Liberálních demokratů Jo Swinsonová uvedla, že nadcházející volby rozhodnou o budoucnosti Británie na několik příštích generací. Její strana bude ve volbách usilovat o to, aby Británie zůstala v EU.

Premiér Johnson se vyjádřil jen krátce. Novinářům při odchodu ze schůzky konzervativních poslanců řekl, že je načase, aby se „země sjednotila a dokončila brexit“.

Parlamentní volby se konaly ve Spojeném království naposledy v červnu 2017. Také tehdy byly předčasné. V prosinci se podle agentury AP uskuteční parlamentní volby v Británii poprvé za téměř sto let.

Příležitost, která přichází jednou za generaci

Jeremy Corbyn po schůzi svého stínového kabinetu uvedl, že dojednání tříměsíčního odkladu brexitu splnilo jeho podmínku ohledně eliminace rizika brexitu bez dohody.

„Neustále jsem říkal, že jsme na volby připraveni a že naše podpora závisí na tom, zda je brexit bez dohody mimo hru,“ uvedl Corbyn. Poslední kroky sedmadvaceti zemí Evropské unie prý pro následující tři měsíce zmíněnou podmínku naplnily. 

„A nyní spustíme tu nejambicioznější a nejradikálnější kampaň za opravdovou změnu, jakou kdy naše země viděla,“ oznámil podle britského listu The Guardian. Britové podle něj dostávají příležitost, jaká přichází jen jednou za generaci. „Je načase,“ dodal.

Labouristé přitom v pondělí večer zabránili vyvolání prosincových voleb, když se ve věci zdrželi hlasování, a plán tudíž nemohl získat potřebnou podporu dvou třetin dolní komory parlamentu.

Corbyn byl kvůli svému nejasnému postoji terčem kritiky, protože po nových volbách pravidelně volal už nejméně rok. Jeho strana však v posledních týdnech ztrácí v průzkumech preferencí na vládní konzervativce kolem deseti procent a značná část labouristických poslanců byla proti předvánočním volbám.

Povzbuzený Johnson versus socialista Corbyn

Britský premiér Boris Johnson se za poslední dva měsíce třikrát pokoušel vyvolat předčasné volby, jeho plány však nikdy nezískaly potřebnou podporu dvou třetin poslanců. Nyní se premiér snažil svého cíle dosáhnout alternativní cestou, při níž stačí hlasy prosté většiny poslanců. Příslušný návrh zákona začala dolní komora parlamentu projednávat po 14:00 SEČ.

Odklad brexitu podle Johnsona zemi škodí

"Odklad brexitu stále vážněji poškozuje národní zájem. Atmosféra nejistoty, která kvůli neustálým odkladům odchodu Británie z EU panuje, rozežírá důvěru lidí v politiku a brání jim přijímat důležitá životní rozhodnutí. Opozice chce pouze "prokrastinovat, tedy odkládat plnění úkolů. Nechtějí brexit ani 31. října, ani 30. listopadu a dokonce ani 31. ledna," řekl britský premiér Boris Johnson v rámci úterní parlamentní debaty.

Podle premiéra Johnsona byl tento postup nutný pro prolomení patové situace v Dolní sněmovně. Vláda v ní stejně jako předchozí kabinet nedokázala prosadit dohodu o podmínkách brexitu, který se tak znovu odkládá.

Projednávání prováděcího zákona k dohodě minulý týden vláda zastavila, když po prvotním úspěchu poslanci odmítli její plán extrémně rychlého schvalování komplikovaného opatření.

Komentátoři se shodují, že výsledek očekávaných předčasných voleb je zcela nepředvídatelný. Připomínají, že i před posledními volbami v roce 2017 měli konzervativci v průzkumech značný náskok, v kampani o něj ovšem přišli a parlamentní většina jim těsně unikla.

„Žádná ze stran si ani zdaleka nemůže být jistá tím, co přijde. Volby v této roční době jsou neobvyklé a překvapivé,“ napsala hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová. 

Podle agentury Reuters by měli voliči na výběr mezi „povzbuzeným Johnsonem prosazujícím svou brexitovou dohodu“ a „socialistickou“ vládou v čele s Corbynem. „Jestliže žádná strana nedosáhne přesvědčivého vítězství, brexitový pat bude pokračovat,“ konstatuje Reuters.

Připravené brexitové mince budou roztaveny

Britské památeční mince k odchodu země z EU, které se po novém přesunu termínu brexitu mohly stát cenným sběratelským kouskem, budou nakonec roztaveny. S odvoláním na nejmenované informované zdroje to v pondělí napsala agentura Bloomberg. 

Sedm dní zbývá do brexitu. Chaos narůstá, Francie chce znát důvod pro odklad

Do oběhu měly jít miliony kusů nových padesátipencových mincí. „Mír, prosperita a přátelství se všemi národy,“ mělo znít jejich motto. Vedle něj by se pak skvělo právě datum 31. října 2019. Britská národní pokladna minulý týden odmítla uvést, jestli už se začaly vyrábět. Podle původního plánu k prvnímu pobrexitovému dni měla být hotová první várka čítající tři miliony mincí. 

Vyražené datum se ovšem definitivně stalo neaktuálním poté, co se členské země Evropské unie po žádosti britské vlády dohodly na dalším tříměsíčním odkladu britského odchodu. Britský tisk předpovídal, že se mince stanou sběratelskou vzácností, podle Bloombergu však budou „tisíce“ chybných mincí roztaveny.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video