Je to pozitivní. Bolsonaro má koronavirus, který už měsíce nazývá chřipečkou

  • 161
Brazilský prezident Jair Bolsonaro má koronavirus. O nákaze občany informoval v živém televizním přenosu. Pětašedesátiletý politik dosud nebezpečnou epidemii bagatelizoval a mluvil o ní jako o „chřipečce“. Jeho země je přitom nyní druhou nejpostiženější zemí světa hned po Spojených státech.

„Každý věděl, že to dřív nebo později zasáhne nemalou část populace. Vyšlo mi to pozitivní,“ potvrdil Bolsonaro v roušce reportérům a Brazilce podle CNN vyzval, aby se k němu příliš nepřibližovali. 

Brazilské sanitky čekají, až lidé zemřou na covid. No a, říká Bolsonaro

Ještě v březnu prohlašoval, že pokud se nakazí, virus snadno a rychle setřese, protože je sportovec, píše list The Guardian.

„Cítím se dobře, normálně. Dokonce bych se zde rád prošel, ale kvůli doporučení lékaře nesmím,“ řekl Bolsonaro. S nemocí bojoval i antimalarikem hydroxychlorochin, které svého času doporučoval americký prezident Donald Trump. Účinnost se však neprokázala, připomíná agentura Reuters. 

V sobotu se brazilský prezident sešel s americkým velvyslancem v této latinskoamerické zemi Toddem Chapmanem na oslavách amerického Dne nezávislosti. Krátce nato si začal stěžovat na únavu a jeho stav se nezlepšil ani v neděli, začal pociťovat příznaky nákazy včetně horečky. 

O den později pak podle místních médií podstoupil testy na koronavirus. Své příznivce ujistil, že snímky magnetické rezonance ukázaly, že jeho plíce jsou „čisté“.

Zdravotničtí odborníci Bolsonara za jeho přístup ke krizi vyvolané koronavirem dlouhodobě kritizují. Koronavirus totiž označil za „chřipečku“ a vůči přibývajícímu počtu mrtvých se staví lhostejně. 

Na konci dubna vyvolala velké pobouření na sociálních sítích a v médiích Bolsonarova reakce na zprávu o v té době rekordních 474 zemřelých na covid-19 za den. „No a? Truchlím za mrtvé. Co ode mě chcete, abych udělal?“, prohlásil prezident

Prezident se také dlouhodobě staví proti zavádění přísných koronavirových restrikcí, nesouhlasil ani se zakrýváním nosu a úst. Sám roušku často nosil buď špatně, nebo vůbec a s lidmi kolem sebe si bez obav podával ruce.

Brazílie s 210 miliony je přitom po Spojených státech na světě druhou zemí, kterou pandemie covidu-19 zasáhla nejvíce. Přes 65 tisíc lidí už nákaze podlehlo a potvrzených případů je mezi Brazilci více než 1,6 milionu.

Bolsonaro se se svými pozitivními výsledky přidal k dalších světovým vůdcům, u kterých se koronavirus potvrdil. Nakazil se třeba britský premiér Boris Johnson, který strávil tři dny na jednotce intenzivní péče. 

Koncem března oznámil pozitivní test americký senátor a někdejší uchazeč o republikánskou prezidentskou nominaci Rand Paul. Nákaza se potvrdila i u dvaaosmdesátiletého bývalého finského prezidenta Marttiho Ahtisaariho, nebo následníka britského trůnu Charlese. Koronavirem se nakazil se také šéf italské vládní Demokratické strany Nicola Zingaretti i francouzský ministr kultury Franck Riester.

V dubnu testy infekci potvrdily u ruského premiéra Michaila Mišustina a na začátku června nákazu oznámil i předseda arménského kabinetu Nikol Pašinjan s rodinou. V polovině měsíce pak k němu přibyl i prezident Hondurasu Juan Orlando Hernández s manželkou. 

Koronavirem se nakazila i manželka kanadského premiéra Justina Trudeaua. Premiér neměl příznaky, zůstal však 14 dnů v izolaci. Pozitivní test měl i monacký kníže Albert II., jeho stav ale nebyl vážný.

Vysoký počet vládních činitelů se nakazil v Íránu. S covidem-19 tam ulehli mimo jiné viceprezidentka Masúmí Ebtekarová, náměstek ministra zdravotnictví či pět členů parlamentu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video