Alžírský diplomat Lachdar Brahímí nastoupil do funkce zmocněnce OSN pro Sýrii.

Alžírský diplomat Lachdar Brahímí nastoupil do funkce zmocněnce OSN pro Sýrii. Na snímku si potřásá rukou s Pan Ki-munem (24. srpna 2012) | foto: AP

Annanův nástupce považuje svou misi v Sýrii za téměř nesplnitelnou

  • 28
Zkušený alžírský diplomat Lachdar Brahímí považuje svou novou misi v Sýrii za velice těžko uskutečnitelnou. Brahímí převzal po Kofim Annanovi funkci zvláštního zmocněnce OSN a Ligy arabských států o víkendu. Syrská opozice ho kritizuje, že je zatím ve výrocích příliš opatrný.

Brahímí to řekl v rozhovoru pro stanici BBC. Annanův nástupce se v minulosti podílel na sjednání dohody o ukončení občanské války v Libanonu a působil rovněž v Afghánistánu. V případě Sýrie chce pracovat buď z Damašku, nebo z Káhiry.

"Jdu do toho bez iluzí, vím, jak je to těžké, téměř nemožné. Neříkám nemožné, ale skoro nemožné. Cítím těžkou váhu toho, že lidé umírají a my pro ně moc neděláme," řekl.

Jak Brahmíní podotkl, ta cihlová zeď, která zabránila Annanovi splnit úkol, je velice pevná. Základ jí položila neústupnost syrské vlády, a dále ji pak upevnily stupňující se boje a ochromenost Rady bezpečnosti OSN. Brahímí se Annanova šestibodového mírového plánu nehodlá zcela vzdát, ač ho nyní někteří označují za nereálný. Sám do něj prý přispěje svými myšlenkami.

K odstoupení Asada se jasně nevyjádřil

Změna v syrském vedení podle něj musí být zásadní, ale Brahímí se nyní stejně jako v předchozích rozhovorech odmítl jasně vyjádřit k tomu, zda je pro odstoupení prezidenta Bašára Asada. "Změna nemůže být jen kosmetická. Je třeba nastolit úplně nový pořádek. Ale já nevím jaký, o tom si musí rozhodnout sami Syřané."

Opozici ujistil, že není jejím členem. "Pracuji pro dvě mezinárodní organizace, nehovořím vaším jazykem," vzkázal jí. Brahímí, jehož syrská opozice kritizovala za opatrné výroky, do funkce nastoupil v sobotu.

Nový mírový zmocněnec prý chápe, že smysl jeho mise vzbuzuje pochybnosti. Tu umocňuje zejména fakt, že konflikt postrádá jakýkoli zásah zvenčí. "Míra zodpovědnosti mě děsí. Lidé se stále ptají: 'Vždyť tam umírají nevinní, co s tím plánujte dělat?' A my toho opravdu moc neděláme. Už jen to má strašný dopad."

Další mrtví civilisté

S novým týdnem přicházejí ze Sýrie zvěsti o dalších mrtvých. Při leteckém útoku na severu syrské provincie Aleppo zahynulo v pondělí osmnáct lidí. Mezi mrtvými je šest žen a dvě děti. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (OSDH). Později oznámila, že v damašské čtvrti Džaramána, obývané drúzy a křesťany, vybuchl automobil s výbušninami.

Podle OSDH z místa exploze zraněné odvážejí sanitky. Syrská agentura SANA
oznámila, že mezi raněnými jsou děti i ženy. Syrské sdělovací prostředky
atentát přisuzují teroristům, opozice zase vládním agentům.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video