Bolivijský prezident postavil luxusní palác. Je to urážka, spílají mu

  8:05aktualizováno  8:05
Nové sídlo bolivijského prezidenta Eva Moralese je těžké přehlédnout z jakéhokoliv místa v hlavním městě La Paz. Okázalý mrakodrap s devětadvaceti poschodími a skleněným průčelím stál 34 milionů dolarů (769 milionů korun) a mnozí palác považují za předražený projev prezidentovy marnosti. Místo luxusního paláce by raději viděli fungující nemocnice.

Pro Moralese a jeho zastánce reprezentuje čerstvě dostavěné sídlo novou Bolívii oproštěnou od bolestivé koloniální minulosti. Ostatní však palác kritizují jako předražený marnivý projekt, který má velebit zatím nejdéle vládnoucí hlavu státu. 

Evo Morales odmítl po dvanácti letech vládnutí odejít z funkce a slíbil, že v roce 2019 bude na prezidenta kandidovat počtvrté. Budovu slavnostně otevřel minulý čtvrtek, v okolních ulicích lidé proti němu protestovali.

„Je to urážka celé země,“ řekl listu The Guardian politický analytik Carlos Toranzo. „Morales se chce zvěčnit pomocí budovy, která je nejen neestetická, ale i neetická. V Bolívii nemáme právo ani na to onemocnět,“ dodal v souvislosti s městskou nemocnicí, která se potýká s žalostným nedostatkem finančních prostředků a vybavení.

Opoziční lídr Samuel Doria zase řekl, že by z nové budovy měla být nemocnice se specializací na léčení rakoviny, kterou podle něj země naléhavě potřebuje. I přes desetiletí významného hospodářského růstu totiž Bolívie zůstává jednou z nejchudších zemí v Jižní Americe.

Fotogalerie

Když místní noviny Pagina Siete zveřejnily architektonické návrhy paláce, vyvolalo to veřejné pobouření. Podle nich má mít prezident v novém sídle luxusní apartmá o rozloze 1 068 metrů čtverečních, vířivku, saunu, posilovnu, masážní místnost, soukromý výtah i přistávací plochu pro vrtulníky. 

Bolivijský ministr komunikací Gisela López zprávu odmítl komentovat. Podle státní tiskové agentury ovšem řekl, že byla výšková budova postavena „pro lid“ a při stavbě se podařilo nepřesáhnout rozpočet 34 milionů dolarů (769 milionů korun).

Vláda ušetří, tvrdí prezident

Sám prezident veškerou kritiku odbyl tvrzením, že díky paláci vláda ušetří. Kromě prezidentských kanceláří má budova poskytnout prostory i pro pět ministerstev, jejichž pronájem kanceláří jinak údajně stojí okolo dvaceti milionů dolarů (450 milionů korun) ročně.

Sto dvacet metrů vysoká Casa Grande del Pueblo, neboli Velký lidový dům, se tyčí přímo nad starým vládním palácem, který má nahradit. Ze staré budovy známé jako Palacio Quemado (Spálený palác), která se v minulosti dvakrát potýkala s požárem, se stane muzeum.

„Necháváme za sebou palác koloniálního státu a otevíráme Velký lidový dům Mnohonárodnostního státu Bolívie,“ řekl Morales během slavnostního projevu. Vyjmenoval také prezidenty a bojovníky za nezávislost, kteří byli uvnitř nebo poblíž starého paláce během bouřlivých let zavražděni. „Je to historický milník,“ pronesl.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Brit odletěl z Prahy do Newcastlu na cizí pas. Letiště o tom nic neví

Ruzyňské letiště bylo 5. října přejmenováno na Letiště Václava Havla Praha.

Jak projít čtyři kontroly na cizí pas bez povšimnutí předvedl třiačtyřicetiletý Brit při své nedělní cestě z Prahy....

Německo stále vyplácí Belgičany a Brity, kteří za války kolaborovali s nacisty

Američtí vojáci se zajmutými belgickými příslušníky jednotek Waffen SS v lednu...

Desítky důchodců ve Velké Británii a Belgii stále dostávají každý měsíc od Německa tajné platby, a to za jejich...

Při obřím požáru několika domů v Bangladéši zemřelo nejméně 70 lidí

Při požáru v bangladéšské metropoli Dháce zemřely desítky lidí. Další jsou v...

Při mohutném požáru v bangladéšské metropoli Dháce zemřelo nejméně 70 lidí, po dalších možných obětech se pátrá. Přes...

Najdete na iDNES.cz