ilustrační snímek (zachránění ze spáru Boko Haram)

ilustrační snímek (zachránění ze spáru Boko Haram) | foto: AP

Ze zajetí Boko Haram se vrátila těhotná, teď se bojí vlastních sousedů

  • 69
Bylo jí šestnáct let, když ji unesli bojovníci Boko Haram. Mladé Nigerijce se po roce sice podařilo ze zajetí utéct, po návratu domů však zjistila, že je těhotná a opět se musí bát o život. Obyvatelé její vesnice jí i nenarozenému dítěti vyhrožují - prý nemohou žít vedle dítěte radikála.

Mladá Nigerijka se pod podmínkou anonymity svěřila americké televizní stanici CNN. Reportérům vyprávěla, že když její vesnici napadli bojovníci Boko Haram, pokusila se společně se třemi kamarády utéct.

Radikálové je však dopadli a unesli je do jednoho ze svých táborů na severovýchodě Nigérie. Během svého uvěznění byla svědkem mnoha hrůz. Viděla, jak islámští extremisté vraždí muže, ženy i děti. Donutili ji, aby se provdala za jednoho z radikálů. Dívka svého manžela z hloubi srdce nenáviděla a trpělivě čekala na svoji šanci na útěk.

Po šesti měsících vysněný okamžik nastal. „Plánovala jsem svůj útěk od začátku. Můj manžel byl dva týdny pryč, tak jsem se pokusila uprchnout, jenže strážci mě chytli a zbili mě.“ Ze spárů teroristické organizace se tak dostala až napodruhé. Šla několik dní, než se dostala do bezpečí.

Když dorazila do své vesnice, zjistila, že je těhotná. Nyní je v sedmém měsíci těhotenství a opět se bojí. Tentokrát ne bojovníků Boko Haram, ale svých sousedů.

Boko Haram

Teroristická organizace, jejíž název znamená „knihy zakázány“, spíše se však vžil překlad „západní vzdělání je zakázáno“. 

V různých formách existuje od 90. let minulého století, kdy si vysloužila označení Taliban Nigérie. Její současná podoba vznikla přibližně před deseti lety.

Americké tajné služby mají informace o kontaktech mezi Boko Haram a al-Káidou na Arabském poloostrově, al-Káidou v Maghrebu a somálským Šabábem.

Radikálové z Boko Haram bojují od roku 2009 proti centrální nigerijské vládě a požadují zřízení chalífátu, který bude spravován podle zásad islámského práva šaría. V loňském roce spáchala tato organizace asi sto teroristických útoků, při nichž zemřelo na tři tisíce lidí.

Podle údajů OSN útoky Boko Haram vyhnaly z domovů 1,5 milionu lidí. Koncem května 2014 Rada bezpečnosti OSN zařadila Boko Haram na seznam teroristických organizací. Spojené státy tak učinily již o rok dříve. 

„Lidé ve vesnici mě kvůli mému těhotenství odmítají. Někteří by byli šťastní, kdyby mě viděli mrtvou a říkají, že bych měla jít na potrat.“ Tuto možnost odmítla, přestože ví, že místní muži nehodlají ve vesnici tolerovat dítě bojovníka Boko Haram. Dokonce jí vyhrožovali, že zabijí ji i dítě.

Háďata

Muži z vesnice tvrdí, že neví o žádné dívce, která by otěhotněla s islamisty. „Pokud bychom zjistili, že některá žena je těhotná, bylo by to podle naší tradice nezákonné. Ty děti bychom nemohli přijmout, protože mohou být jako háďata,“ řekl reportérům vůdce vesnických mužů.

Později doplnil, že nevěří, že dívka byla ke sňatku s bojovníkem Boko Haram donucena. Sousedé se tak prý na nešťastnou dívku budou vždy dívat s podezřením. Vesnický vůdce odmítl upřesnit, co se s dívkou chystají udělat.

Humanitární organizace a představitelé nigerijské vlády upozorňují, že řada dívek zachráněných ze zajetí Boko Haram je těhotných. „Přesné číslo neznáme. Stále probíhá šetření,“ řekla mluvčí generálního tajemníka OSN Stephane Dujarricová.

Nigerijská armáda v posledních měsících provedla několik operací, při kterých se jí podařilo osvobodit stovky zajatých žen a dětí. Na přelomu dubna a května to bylo kolem sedmi set žen a dívek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video