Tony Blair. Dnes ještě britský premiér, zítra řadový poslanec.

Tony Blair. Dnes ještě britský premiér, zítra řadový poslanec. | foto: Reuters

Blair zítra odejde, možná za mírem na Blízkém východě

  • 26
Tony Blair se zítra probudí ještě jako britský premiér, ale večer už půjde spát o funkci "kratší". Během dne totiž předá demisi královně a ta pak jmenuje do čela vlády nynějšího ministra financí Gordona Browna. Blair se pak možná vydá na cestu za mírem na Blízkém východě.

Takzvaný Blízkovýchodní kvartet, tvořený Evropskou unií, OSN, Spojenými státy a Ruskem, totiž chce, aby se Blair po odchodu z Downing Street stal jeho zvláštním vyslancem v tomto rozháraném regionu.

Zástupci kvartetu se dnes kvůli tomu sešli v Jeruzalémě. Snaží se formulovat, jak by měl příští Blairův post vypadat. Mimochodem, byla to jejich první schůzka od chvíle, kdy radikální palestinské hnutí Hamas převzalo kontrolu nad pásmem Gazy, poznamenal britský server BBC.

Američané by si moc přáli, aby Blair úlohu mírotvorce přijal. On sám už předem hlásil, že se po složení premiérské funkce hodlá věnovat hledání harmonie mezi hlavními náboženstvími (více zde). Teď to ale vypadá, že by se roli blízkovýchodního emisara nebránil.

Tony Blair

"Trvalé řešení pro Blízký východ je nezbytné a já udělám všechno, co bude v mých silách, aby ho bylo dosaženo," prohlásil.

Izraelci by Blaira rovněž přivítali, ovšem arabské státy by s ním mohly mít problém. Mnohé z nich totiž soudí, že Blair je moc proamerický a proizraelský a vyčítají mu roli Británie v iráckém tažení, v němž je Londýn největším spojencem amerického prezidenta Bushe.

Tony Blair a George Bush na summitu G8

A vadí i fakt, že Blair loni v létě odmítl odsoudit izraelské útoky na Libanon a nezasazoval se ani o brzké uzavření příměří. "Zkušenost našich lidí s Blairem je špatná a jeho jmenování by mohlo věci ještě zhoršit," prohlásil například mluvčí palestinského hnutí Hamas.

Blair je zkrátka na Blízkém východě kontroverzní figurou, napsal server BBC. Jeho jmenováním by pravděpodobně nebyli dvakrát nadšeni ani Rusové, ale že by ho blokovali, se nečeká.

Podle britských médií by se Blair nezasazoval přímo o ukončení izraelské přítomnosti na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy, ale pracoval by s palestinskými představiteli na řešení vládních, bezpečnostních a ekonomických otázek.

Pochvala od zeleného Schwarzeneggera
Tony Blair strávil v Downing Street deset let. Větev si nakonec podřezal právě spojenectvím s Američany v Iráku. I v jeho vlastní Labouristické straně se objevili lidé, kteří mu začali přezdívat Bushův pudl. Ti nakonec Blaira loni na podzim donutili ohlásit rezignaci. Přesný termín odstoupení pak ministerský předseda zveřejnil před šesti týdny. - více zde

Gordon Brown a Tony Blair

Během nich pak se ještě zúčastnil některých důležitých mezinárodně-politických akcí - hlavně summitu G8 v severoněmeckém Heiligendammu a dramatického summitu EU minulý týden v Bruselu.

Zítra končí. Ale dnes ještě absolvoval svou poslední bilaterální schůzku se zahraničním politikem. V Downing Street jednal s kalifornským guvernérem, republikánem a bývalým filmovým svalovcem Arnoldem Schwarzeneggerem.

Arnold Schwarzenegger a Tony Blair

Bavili se hlavně o boji proti globálnímu oteplování. Schwarzenegger teď ve Spojených státech platí za nejzelenějšího guvernéra. Loni podepsal zákon, jehož cílem je snížit emise skleníkových plynů v Kalifornii. Ta se tak stala prvním státem USA, který zavedl strop na vypouštění oxidu uhličitého a jiných škodlivých plynů do ovzduší.

Schwarzenegger pochválil Blaira za skvělé řízení ekologické problematiky. "Tony Blair dokázal světu, že lze chránit Zemi a zároveň ekonomiku," citovala ho ČTK.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video