Diskuze

Oslavy sta let od bitvy u Zborova. Legionářům vzdali hold i politici

Na někdejším bojišti u západoukrajinského městečka Zborov se uskuteční oslavy 100. výročí bitvy, do které se zapojili i českoslovenští legionáři, ta ve svých důsledcích představovala jeden z nejvýznamnějších mezníků na cestě k samostatnému státu Čechů a Slováků.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PB

Mohl by sem někdo napsat, nebo dát odkaz, kde je to na mapě dnes ?

0 0
možnosti
JL

J93a56n 84L26u20k66á85š

3. 7. 2017 15:13

Google maps zna jen jeden Zborov, je na Ukrajine.

0 0
možnosti
AK

Dezerteri, husite, Bila Hora... To vse akorat tak oslavuji cesti nacionalisti.

1 4
možnosti
TV

Cesti nacionaliste oslavuji Bilou horu?8-o

0 0
možnosti
JB

Legionáři svým hrdinstvím pomohli splnit Masarykovo životní dílo, společnou vlast Čechů a Slováků. A kdyby politici po roce 1989 místo snahy plnit své politické ambice dali lidem v referendu možnost rozhodnout o rozdělení či ponechání Československa, tak tady mohlo Československo stále existovat a to místo dvou malých bezvýznamných státečků;-€

2 1
možnosti
AL

Bohužel vojensky se ruské armádě nepodařilo vyjímečného úspěchu, jehož Čechoslováci dosáhli, využít. Stále více ruských pluků, rozložených bolševickou agitací, nechtělo dále bojovat a v panice ustupovalo před nepřítelem. Málo jednotek odhodlaně dále drželo pozice proti nepříteli, mezi nimi i Československá brigáda, která měla vysokou bojeschopnost a bojovou morálku. Během následných červencových bojů kryla u Tarnopole zoufalý ruský ústup proti několika divizím nepřítele. Tehdy Čs. brigáda ztratila dalších 320 mužů.

To jsou naši předkové, o kterých by se měli ve školách učit!

R^

9 1
možnosti
PP

P84a98v86e55l 28P71e65l75c

2. 7. 2017 19:12

Nijak se nechci dotknout legionářských hrdinských činů a jakkoli pošlapat to, co pro republiku udělali. Jen bych rád podotknul ten fakt, že Češi bojovali na obou stranách, což mělo vliv na bojechtivost útočníka. A kdoví jak by legionáři dopadli, kdyby to tak nebylo.

0 0
možnosti
MG

M59a54r93t28i78n 53G43a54j

2. 7. 2017 13:13

Vojákům z druhé strany fronty tj. Rakousko-Uherské hold nikdo nevzdá? V každé české obci najdete pomník vojáku z První světové války.

7 2
možnosti
Foto

U nás ve vesnici je také takový pomník. Postavili ho za První republiky, kdy Československo bylo skutečně demokratickou zemí a politici pracovali pro republiku. Ti dnešní ani nemají tucha o tom, že nějací čeští vojáci sloužili v armádě CK Rakouska.

2 0
možnosti
JK

J85a80n 48K47o48h67l

2. 7. 2017 13:10

A kdo vzdá holt vojákům, kteří zachovali věrnost své vlasti, Rakouskému císařství?

3 4
možnosti
JH

Můžete klidně i vy, nikdo vám nebrání. Památka vojáků padlých na straně monarchie připomínána je, u jejich pomníků v obcích jsou vidět květiny a věnce, ale je celkem logické, že v tento den se připomene boj legií.

3 0
možnosti
Foto

Politici? A kteří? Legionáři byli dnešním politicko-korektním jazykem separatisté a nacionalisté. Bojovali za vlast a národ. To se dneska nenosí.

5 6
možnosti
AL

Zborov měl velký význam pro československou myšlenku samostatnosti a svobody. U Zborova tehdy 2.7.1917 poprvé od dob bitvy na Bílé Hoře 8.11.1620, po třista letech bojovalo samostatné české vojsko jako celek, pod svými prapory a za svobodu své vlasti, která byla ve svazku Habsburské rakousko-uherské říše.

Na naše předky a jejich statečnost můžeme být právem hrdí!

R^

8 3
možnosti
AL

Dát mínus slovům o nesporné statečnosti našich předků, to už chce silný žaludek.

:-/

2 0
možnosti
MV

Docela mě mrzí, že se zapomíná na naše vojáky R-U uniformách. Že se nemluví o tom, že se k nim první republika zachovala podobně "slušně" jako se stát zachoval k vojákům v uniformách RAF, US Army atd. po druhé světové válce... že se nemluví o propouštění zkušených frontových velitelů do civilu jen proto, že neměli tu "správnou" uniformu.

6 3
možnosti
RS

no nevím, jestli první republika posílala někoho do lágru

2 0
možnosti
JB

Bitva a hrdinství legionářů mělo nepochybně velký význam pro naplnění celoživotní snahy Masaryka, tj. vytvoření společného státu Čechů a Slováků. Je škoda, že politická garnitura, bez referenda a pro naplnění svých osobních cílů, zavinila rozpad Československa.

4 3
možnosti
RS

vzhledem k dost odlišné mentalitě obou národů, socilálním a kultruním podmínkám si to soužítí v jednom státě moc nedokáži představit... to fungovalo za první republiky, když češi defakto vládli a za komunistů, kteří nediskutovali..

3 0
možnosti