Afghánští lékaři tvrdí, že zranění ve Faráhu nezpůsobily obyčejné bomby

Afghánští lékaři tvrdí, že zranění ve Faráhu nezpůsobily obyčejné bomby | foto: Reuters

Bílý fosfor jsme v Afghánistánu nepoužívali, brání se armáda USA

  • 46
Vrchní velitel sil USA na Blízkém východě a ve Střední Asii David Petraeus prohlásil, že přezkoumá taktiku náletů v Afghánistánu. Armáda zároveň odmítla, že by při útocích použila bílý fosfor. Polemiku vyvolal útok z minulého týdne, kdy při náletech letadel USA zemřelo v afghánské provincii Faráh až 130 civilistů.

Incident z minulého úterý, kdy americké letouny při snaze dopadnout radikály z Talibanu spustily palbu na dvě vesnice v provincii Faráh, má dohru v diplomatických kuloárech. Generál David Petraeus v rozhovoru pro televizní stanici Fox News uvedl, že přehodnotí taktiku náletů v Afghánistánu. - o útocích z minulého týdne si přečtěte zde

BÍLÝ FOSFOR V BOJÍCH

Bílý fosfor je toxická látka, která může vyvolat popálení kůže a poškodit játra, srdce a ledviny. Jeho použití nezakazuje žádná mezinárodní smlouva, nicméně podle protokolu III. konvence o konvenčních zbraní z roku 1980 nesmí být použit proti civilnímu obyvatelstvu nebo proti vojenským silám rozmístěným mezi civilním obyvatelstvem.

Zároveň musel čelit podezření, že Američané při nejkrvavějším útoku od začátku invaze do Afghánistánu v roce 2001 použili bílý fosfor. O tom začali hovořit afghánští lékaři, kteří ošetřovali zraněné po útoku. Podle nich popáleniny na jejich tělech nezpůsobily obyčejné bomby.

"Nemohu říct, jestli takové zbraně nepoužívali povstalci, ale my určitě ne," řekl mluvčí americké armády Greg Julian.

Podle údajů americké armády použili afghánští ozbrojenci bílý fosfor od jara 2007 při nejméně sedmi útocích výbušninou a při 12 raketových útocích. Ve více než dvou desítkách dalších případů objevili američtí a koaliční vojáci látku v povstaleckých skladech zbraní.

Po útoku z minulého týdne začaly armádní kruhy spekulovat, zda letecké útoky v Afghánistánu nezastaví úplně. To požaduje hlavně afghánský prezident Hamíd Karzáí. Poradce prezidenta Baracka Obamy pro národní bezpečnost James Jones ale úplné zastavení útoků odmítl.

V neděli ujistil, že Spojené státy "zdvojnásobí" úsilí, aby zabránily civilním obětem v Afghánistánu, ale prý nemohou omezovat své jednotky v zemi zákazem leteckých útoků. "Nemůžeme bojovat s jednou rukou uvázanou za zády," zdůraznil v televizi ABC generál Jones.

Karzáí: Zrušení útoků myslím vážně

Mluvčí afghánského prezidenta ovšem dnes zopakoval, že požadavek zrušení náletů Karzáí myslí vážně. "Žádáme naprosté zastavení bombardování našich vesnic a myslíme to velmi vážně," řekl Hiráví. "Je to dvojsečná zbraň, kterou mezinárodní společenství ubližuje samo sobě i afghánskému lidu," dodal.

Vesničané obhlížejí trosky svých domovů po náletech amerických letadel

Američané mezitím zahájili vyšetřování útoku. David Petraeus prohlásil, že jmenoval brigádního generála "se značnou zkušeností s konvenčními a speciálními operacemi", který má jet do Afghánistánu a "podívat se na problém ze všech stran". Tento důstojník, jehož jméno nezveřejnil, bude mít za úkol zajistit, aby "naše taktické akce nepodkopávaly naše strategické cíle a záměry", uvedl velitel amerických sil v oblasti.

Proti útokům včera v afghánské metropoli Kábulu protestovali i místní studenti. Vyzvali k potrestání osob zodpovědných za bombardování ve Faráhu. "Naši lidé už mají dost poprav a sebevražedných útoků Talibanu. Na druhou stranu masakr civilistů americkými jednotkami je zločin a naši lidé na to nikdy nezapomenou," varovali protestující podle BBC.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video