Armáda evakuovala 422 příslušníků takzvaných Bílých přileb a jejich rodiny. Převzít si je posléze má Německo, Kanada a Velká Británie. Jordánské ministerstvo zahraničí dříve tvrdilo, že bylo evakuováno 800 osob.
„Protože jejich životy byly ohroženy, přijalo Jordánsko z čistě humanitárních důvodů Bílé helmy, dokud je nepřevezmou tři jiné země,“ uvedl mluvčí jordánského ministerstva zahraničí. Jordánsko v minulosti uzavřelo svou hranici pro syrské uprchlíky, protože už má na území statisíce syrských běženců.
Íránci vypálili ze Sýrie rakety na izraelské cíle, následovala odveta |
Izraelská armáda převoz záchranářů od hranice na Golanských výšinách označila za „mimořádné humanitární gesto“, které Izrael učinil na žádost USA a jejich evropských partnerů, protože životy těchto lidí byly v „bezprostředním ohrožení“.
Čin podle armády nic nemění na izraelské politice nezasahování do syrského konfliktu.
Izraelská armáda zásah potvrdila i na Twitteru:
USA a další západní státy poskytovaly záchranářům v povstaleckých oblastech podporu. Podle amerických zdrojů citovaných agenturou AP hrozilo, že se nyní syrská armáda, která postupně získává pod kontrolu západní pohraniční provincii Kunajtra, na záchranáře zaměří. Evakuační plán byl podle AP urychlen po nedávném summitu NATO.
K hranici na Golanech se kvůli bojům v Kunajtře a Dará stáhly stovky uprchlíků. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo ovládnout povstalecké oblasti na jihozápadě země a dosáhnout dohody s povstalci.
Evakuace těch z Kunajtry začala v pátek. První velkou skupinu autobusy dopravily na severozápad Sýrie v sobotu.
Organizace Syrských ochránců lidských práv (SOHR) oznámila, že v sobotu večer vyjely směrem na sever z Kunajtry i z provincie Dará další autobusy.
V malé oblasti na syrském jihu stále působí radikálové z organizace Islámský stát. Při sobotním náletu v této části Sýrie zahynulo šest civilistů.