Bezpečnostní kabinet posvětil vyhoštění Arafata

  • 27
Izraelský bezpečnostní kabinet posvětil vyhoštění prezidenta palestinské autonomie Jásira Arafata. Na svém zasedání rozhodl, že to může v zásadě přicházet v úvahu. Bezprostřední akci ale kabinet odložil. O Arafatově osudu bude jednat také izraelská vláda. Většina ministrů je pro vyhoštění.

Podle agentury Reuters kabinet rozhodl také o tom, že požádá armádu o vypracování plánu na vyhoštění Arafata z regionu do exilu. Nepřiklonil se však k rychlému vyhoštění, a to kvůli nesouhlasu Spojených států.

Vysoce postavený palestinský činitel pro Reuters prohlásil, že Arafatovo vyhoštění destabilizuje Blízký východ a úmysl Izraele odsoudil.

"V zásadě souhlasil s vyhoštěním Arafata, nebude to ale učiněno okamžitě. Armáda byla požádána o vypracování plánu na jeho vyhoštění," sdělil agentuře zdroj blízký vládě.

"To znamená, že v principu rozhodli, že může být vyhoštěn, avšak že nic se nyní nepodnikne kvůli opozici USA," podotkl.

Izraelská armáda úřadovala na palestinských územích
Izraelská armáda úřadovala v pásmu Gazy a na západním břehu Jordánu. Na nedávné dva atentáty reagovala ničením domů palestinských radikálů. Zaujala také pozice u sídla prezidenta Jásira Arafata v Ramalláhu.

Podle palestinského ministra kultury Zijáda Abú Amra obsadili izraelští vojáci sedmé patro budovy jeho úřadu, který je od Arafatova sídla vzdálen zhruba tři sta metrů.

Izrael viní palestinského prezidenta, že brzdí mírový proces a nemá zájem krotit palestinské radikály zejména z hnutí Hamas, kteří stojí za posledními atentáty u Tel Avivu a v Jeruzalémě. - o atentátech více zde

Kabinet premiéra Ariela Šarona se chystá kvůli výbuchům, které zabily nejméně 15 lidí, diskutovat o možnosti Arafata opět izolovat v jeho sídle, jako naposledy v září 2002, nebo ho vyhostit ze země. - o posledním obklíčení Arafata více zde

Palestincům však podobné úvahy nejsou po chuti. "Pokus ublížit prezidentovi by přivedl regionu na okraj propasti," varoval v rozhlase Arafatův politický poradce Ahmad Abdel Ráhmán.

Většina izraelských ministrů je podle ministra zahraničí Silvana Šaloma pro vyhoštění. "Souhlasí také bezpečnostní oborníci, kteří byli v minulosti proti, a většina Izraelců," uvedl Šalom.

Izraelský kabinet však o této možnosti na mimořádném jednání o odvetě za atentáty a osudu Arafata s největší pravděpodobností hlasovat nebude. "Šaron to neučiní bez souhlasu USA," míní Šalom.

Izraelská armáda již v noci podnikla několik výpadů proti palestinským radikálům, při nichž ničila jejich domy. Již včera se neúspěšně pokusila zabít Mahmúda Zahhára, vůdce politického křídla Hamasu. - o útoku na Zahhára více zde

Při nočním akcích vojáci s obrněnými auty a buldozery zničili patnáct budov, než se stáhli. Pobořili například dům Muhammada Abdelráhmána Salma Msalaha, člena Bridády mučedníků od al-Aksá, ozbrojené skupiny napojené na Arafatovo hnutí Fatah.

Ve městě Beitunia izraelská armáda vyhodila do vzduchu domov Imáda Šarifa, radikála z Hamasu. Podle palestinských bezpečnostních zdrojů jednotky na krátkou dobu vpadly také do uprchlického tábora v Rafáhu.

Příbuzní radikála z hnutí Hamas Abdullaha al-Kvavasmeha prohledávají trosky svého domu v Hebronu vyhozeného do vzduchu izraelskou armádou. (11. září 2003)

Palestinský ozbrojenec střílí po izraelských jednotkách v uprchlickém táboře v Rafáhu jižní části pásma Gazy. (10. září 2003)

Palestinští policisté hlídkují v sídle prezidenta Jásira Arafata v Ramalláhu na západním břehu Jordánu. (10. září 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video