Pobořený vánoční strom hned vedle kamionu, jehož řidič vjel na trh v Berlíně...

Pobořený vánoční strom hned vedle kamionu, jehož řidič vjel na trh v Berlíně plný lidí. | foto: AP

Atentátník zabil v Berlíně i Češku. Za útok může série chyb, míní vyšetřovatelé

  • 19
Série individuálních pochybení, přetíženost odpovědných institucí, nedostatek zdrojů, roztříštěnost pravomocí a také nedostatečná vzájemná komunikace přispěly k tomu, že německé úřady nedokázaly v prosinci 2016 zabránit Tunisanovi Anisu Amrimu v teroristickém útoku v Berlíně. Na tamním adventním trhu atentátník zabil dvanáct lidí včetně jedné Češky.

Své závěry předložil vyšetřovací výbor Spolkového sněmu, který po třech letech práce skončil s objasňováním okolností útoku. O dokumentu, který má 1 873 stránek, bude ve čtvrtek debatovat plénum Spolkového sněmu.

Tunisan se před útokem v Berlíně učil sestavit bombu, píše New York Times

„Výbor dospěl k přesvědčení, že to bylo způsobeno jak individuálními chybnými úsudky a opomenutími, tak i strukturálními problémy příslušných úřadů,“ uvádí závěrečná zpráva.

Strukturálním problémem byl například nedostatek zdrojů, takže úřady nedokázaly držet krok a sledovat potenciálně nebezpečné radikály, i jejich celková přetíženost kvůli vysokému počtu běženců v zemi. 

Zpráva také výslovně zmiňuje roztříštěné kompetence jednotlivých prokuratur či nedostatečnou komunikaci a výměnu informaci mezi zemskými a spolkovými úřady. Vyšetřovací výbor sice přišel na řadu pochybení, neurčil však nějakou jedinou a hlavní příčinu. 

„Žádný individuální chybný úsudek a opomenutí nebyl sám o sobě nijak zvlášť závažný. Všechny ale úzce souvisely se zmíněnými strukturálními problémy. To vše pak společně vedlo k tomu, že Amriho nikdo nezastavil a nikdo útoku nezabránil,“ dodává zpráva.

K materiálu přijaly ještě opoziční frakce liberálů (FDP), Zelených a postkomunistické Levice takzvané separátní votum, tedy své odlišné stanovisko. Uvedly, že není jasné, zda Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), jak se oficiálně jmenuje německá civilní kontrarozvědka, neměl o Amrim více informací, než kolik je známo. 

Shodují se také na tom, že Amri není typickým příkladem samostatně jednajícího útočníka, který se sám radikalizoval a útok skrytě plánoval, protože Tunisana tajné služby sledovaly.

Separátní votum přijala také protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), která je označována jako populistická až krajně pravicová. AfD zdůraznila svůj pohled, že důsledná ostraha německých hranic by riziko podobného útoku výrazně snížila.

Útok Amri spáchal 19. prosince 2016, kdy ukradeným kamionem najel do davu lidí na adventním trhu na berlínském náměstí Breitscheidplatz. Spolu s českou občankou zabil dalších jedenáct lidí. Jeho obětí byl také polský řidič kamionu, kterého Amri pobodal a zastřelil. Asi padesát lidí utrpělo zranění. Atentátníka později zastřelili policisté v Itálii.

Amri měl před útokem v Berlíně 14 identit, po teroru prchal přes pět zemí

Zpráva se několikrát okrajově zmiňuje o České republice, a to nejen kvůli české oběti, ale také kvůli stopám, které tam vedou. Příkladem je Amriho pistole Erma 22, kterou zabil polského řidiče a kterou měl u sebe, když ho italská policie zastřelila. 

Podle sériového čísla se zjistilo, že pistoli vyrobili v Německu a následnými prodeji se dostala do Švýcarska a Česka, kde se stopa kvůli nepovinné registraci ztrácí. „Proto není možné plně pochopit, kdy a jakou cestou se zbraň opět dostala do Německa a kdo ji Amrimu prodal nebo předal,“ uvádí zpráva.

Kamion vjel do davu na adventním trhu v Berlíně:

20. prosince 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video