Běloruský prezident Alexander Lukašenko

Běloruský prezident Alexander Lukašenko | foto: Profimedia.cz

Běloruský prezident Lukašenko drtí opozici, Západ protestuje

  • 6
Zatímco téma Tibet se v posledních týdnech vynořilo ze zapomenutí, běloruská opozice bez většího zájmu světa dostala další ránu. V pondělí odsoudil soud v Minsku deset mladých aktivistů za lednové protestní akce.

Jeden z nich, dvacetiletý Andrej Kim, dostal za "hrubé narušování veřejného pořádku" rok a půl nepodmíněně. Verdikt šokoval nejen opozici, ale i západní diplomaty.

USA nazývají autoritářské Bělorusko "poslední diktaturou v Evropě" a nové kolo represí utvrzuje znalce scény v tom, že v této izolované zemi není možné očekávat posun k lepšímu.

Kimovo uvěznění již tvrdě odsoudila Evropská unie, která vyzvala k propuštění všech zadržovaných "politických vězňů".

Stejně tvrdé prohlášení vydaly USA. "Andrej Kim je nepochybně politický vězeň," prohlásil podle agentury Belapan Jonathan Moore, americký charge d’affaires v Minsku. "Je to další příklad, jak se běloruská vláda snaží umlčet opozici a občanskou společnost."

Tvrdé rozsudky padaly za lednovou demonstraci, při níž asi dva tisíce demonstrantů – činitelů opozice i byznysmenů – žádaly zlepšení podmínek pro podnikání.

V minulých měsících se objevily spekulace, že prezident Alexandr Lukašenko by rád zlepšil vztahy se Západem, neboť jeho izolace je stále hlubší, ekonomických problémů přibývá a zády se k němu obrací i jeho dávný (a jediný) spojenec Rusko.

Tyto dohady přiživila v březnu i britská média, podle nichž Lukašenko do Minsku pozval slovutného experta na "zlepšování image" Tima Bella, muže, který stál za kampaněmi Margaret Thatcherové. "Chce, aby svět lépe chápal jeho zemi," citoval Bella list Moscow Times.

Rychlý konec nadějí
Jenže další kolo soudních procesů tyto naděje rychle zhatilo. "Tento soud ukázal, že vláda bude tvrdě postupovat proti jakýmkoliv protestním akcím mladých lidí. Snaží se je vystrašit a vzkázat: tak dopadne každý, kdo se k něčemu odváží," řekla MF DNES v telefonickém rozhovoru právnička Jelena Tonkačeva, která proces sledovala. "Ale zároveň to vše ukazuje, že zde v Bělorusku existuje generace lidí, kteří jsou připraveni bojovat za svobodu."

Nejznámějším politickým vězněm je Alexandr Kazulin, který v roce 2006 kandidoval proti Lukašenkovi ve volbách a byl poté odsouzen na pět a půl roku za údajné podvracení.

Letos v únoru si hrozbou, že bude držet hladovku, vymohl povolení zúčastnit se pohřbu své ženy, která zemřela v 48 letech na rakovinu. Alespoň na pár dní tak připomněl světu, co se děje v jeho zemi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video