Bělorusové odhalili slabinu policistů. Snaží se je zbavovat masek

  • 273
Běloruská policie dostala při několik týdnů trvajících protestech proti prezidentu Alexandru Lukašenkovi volnou ruku k bezostyšnému obtěžování, mlácení a zatýkání demonstrantů. V posledních dnech ale rozhněvaní Bělorusové zjistili, že i Lukašenkovi muži mají slabinu – své tváře. Protestující jim začali strhávat z obličejů všemožné zakrytí, což se ukázalo jako funkční taktika.

Od začátku protestů, které jsou reakcí na zmanipulované srpnové hlasování, se většina policistů schovávala za maskami a kuklami. Videa z demonstrací v posledních dnech zaznamenala protestující, kterak se snaží strážníkům zakrytí z tváře strhnout. Odhalení policisté se poté snaží zakrýt obličej nebo utéct.

„Jediným způsobem, jak zastavit násilí, je strhnout jim masky, a to v doslovném i metaforickém smyslu. Policista, který už není anonymní, si to dvakrát rozmyslí, než někoho krutě popadne, zmlátí nebo unese,“ říká zakladatel kanálu Černá kniha Běloruska provozovaného na sociální síti Telegram. 

Skupina je věnovaná deanonymizaci policistů a má přes sto tisíc sledujících. Její zakladatel si přál zůstat kvůli strachu o svou rodinu v utajení. Lidé administrátorům kanálu posílají fotografie či videa konkrétních strážníků a oni posléze zahájí jejich vyhledávání pomocí technologie pro rozpoznání obličejů.

Pokud se to nepodaří tímto způsobem, požádá kanál o identifikaci veřejnost. Lidé tak často na fotografiích poznají své známé nebo dokonce blízké. Jakmile tým získá jméno strážníka, začne o něm vyhledávat další informace.

Běloruská opozice je v troskách, zadrželi posledního aktivního předáka

Běloruské ministerstvo vnitra ve středu uvedlo, že zadrželo jednadvacet lidí za vyhrožování policistům nebo jejich rodinám. Dodalo, že bude i nadále hledat a zatýkat lidi, kteří ohrožují policii.

Informační kanál Nexta, jenž má na Telegramu kolem dvou milionů sledujících a podílí se na koordinaci protestních akcí v Bělorusku, v minulém týdnu uvedl, že „kybernetičtí partyzáni“ získali databázi osobních údajů desítek tisíc policejních zaměstnanců.

Pokud nepřestane násilí, zveřejníme jména

Nexta pohrozila, že tyto informace zveřejní, pokud násilí do týdne nepřestane. Požádala také, aby jí policisté, kteří v předchozích týdnech službu opustili, zaslali své údaje , aby se zabránilo jejich zveřejnění. „Je čas přejít na stranu lidí, jinak váš život už nikdy nebude stejný,“ napsala skupina.

Vyhrožovali mi smrtí, tvrdí zadržená běloruská opozičnice Kalesnikavová

Ta nakonec ve středu večer zveřejnila jména a data narození dvanácti policistů pořádkových sborů, o nichž uvedla, že mají „na rukou krev“. Zveřejnila také několik poznávacích značek jejich automobilů.

Zakladatel kanálu Stěpan Světlov začátkem září uvedl, že zveřejnění jmen nemá za cíl násilí ale zostuzení agresorů. 

„Policisté se bojí ukázat své tváře a schovávají se za masky. Lidé jsou na ně nyní naštvaní a řeknou všem známým, že žijí po boku zločinců,“ uvedl Světlov.

„Pokud začnou unášet a zabíjet lidi, nebudou se vrazi moci cítit dobře ani ve svých vlastních bytech. Pokud stát nedokáže zaručit výkon spravedlnosti, pak musí obyčejní lidé vzít tuto funkci do vlastních rukou,“ uzavřel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video