Na odklonu letadla se podílelo Rusko, tvrdí Britové. Lukašenko čin hájí

  • 666
Velká Británie naznačuje, že Rusko se angažovalo v únosu letadla s opozičním novinářem. Reakci Moskvy zkritizovala i Francie. Podle expertů lze předpokládat, že běloruské orgány mohly s ruskými protějšky akci konzultovat. Rusko jakékoliv angažmá odmítá. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko tvrdí, že jednal zákonně.

„Je velmi obtížné věřit, že tento druh akce mohlo (Bělorusko) uskutečnit bez alespoň souhlasu moskevských orgánů,“ uvedl britský ministr zahraničí Dominic Raab. Přiznal nicméně, že o údajném ruském angažmá v otázce běloruského letadla nezná Británie žádné „jasné detaily“. 

Podle francouzského ministra zahraničí Jeana-Yvese Le Driana se nulová ruská reakce na skutečnost, že Bělorusko donutilo přistát dopravní letoun s opozičním novinářem, rovná toleranci takových akcí. Francie a Británie už zakázaly běloruským aerolinkám létat na své území.

Německo zaujímá skeptičtější přístup. „Že mezi Běloruskem a Ruskou jsou úzké vazby, to je známo,“ pronesla německá kancléřka Angela Merkelová. Lídři EU se podle ní na mimořádném summitu krátce dotkli myšlenky, zda Rusko může mít s incidentem něco společného. „Ale protože jsme neměli žádné důkazy, přešli jsme to,“ řekla.

Běloruské úřady v neděli i za pomoci stíhačky přinutily letoun mířící z Athén do Vilniusu přistát v Minsku, aby mohly zadržet opozičního novináře Ramana Prataseviče. Mezinárodní společenství odsoudilo incident jako „akt terorismu“.

Rusko stojí za Běloruskem

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil běloruské počínání za „naprosto rozumný přístup“. Mluvčí jeho resortu Marija Zacharovová obvinila Západ z pokrytectví a „hysterie“. „Jediným zastáncem Minska v tomto konfliktu zůstala Moskva,“ podotýká ruský list Kommersant.

Kreml obvinění Británie odmítl jako „nezdravou posedlost“ Ruskem. „Toto je rusofobní posedlost, posedlost obviňování Ruska ze všeho a za všechny,“ řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. „Pravděpodobně brzy se dostaneme do bodu, kdy bude Rusko obviňováno ze samotné skutečnosti své vlastní existence.“

23. května 2021

Podle listu The Guardian je nicméně podpora ruských představitelů „ztlumená“. Kreml se zdráhá plně podpořit Bělorusko, protože nechce, aby se kvůli Minsku stalo terčem dalších sankcí, vysvětluje britský specialista na Rusko Mark Galeotti.

Unesený novinář byl vyděšený, zbavoval se svých věcí, říkají pasažéři letu

Běloruský novinář Franak Viačorka se domnívá, že vzhledem k jejich úzkým kontaktům běloruské orgány pravděpodobně akci s ruskými bezpečnostními silami „konzultovaly“.

„Lukašenko je nyní naprosto závislý na Putinovi, pokud jde o jeho přežití ve funkci, a neriskoval by svůj vztah s Kremlem tím, že by podnikl takový tah, pokud by mu Putin nejprve nedal zelenou,“ tvrdí strategický analytik z investiční skupiny BlueBay Asset Management. 

Chránil jsem cestující, tvrdí Lukašenko

Lukašenko tvrdí, že jednal v souladu se zákonem. Snažil se podle svých slov ochránit cestující, když běloruské úřady dostaly zprávu, že se na palubě stroje společnosti Ryanair nachází bomba. Toto upozornění přišlo ze Švýcarska, uvedl podle agentury TASS.

Podle Lukašenka se zadržený Pratasevič chystal v Bělorusku zorganizovat krvavou vzpouru. Poblíž místa, nad kterým letadlo změnilo směr, stojí jaderná elektrárna, dodal. O to nebezpečnější by prý podle něj bylo, kdyby na palubě letadla vybuchla bomba.

Lukašenko v prvním veřejném vystoupení po incidentu také mimo jiné prohlásil, že ti, kdo přejí Bělorusku špatné věci, přešli od organizace nepokojů k fázi, kdy se snaží Bělorusko zadusit. Bělorusko podle něj na možné sankce a „provokace“ zahraničí tvrdě odpoví.

Lukašenko varoval běloruské protirežimní aktivisty, kteří se uchýlili do zahraničí, se nevyhnou právním následkům. „Upozorňuji na to všechny zběhlé a křiklouny. Všechny vás známe,“ pohrozil. Přední opoziční politička Svjatlana Cichanouská zároveň oznámila, že opozice se připravuje na novou fázi protestu proti současnému běloruskému vedení. 

Bělorusko zveřejnilo video se zadrženým novinářem, EU schválila sankce

Rusko Lukašenkovu vysvětlení věří. „Nakolik tomu rozumíme, (Bělorusko) nenařídilo přistání letadla ze své iniciativy, ale řídilo se přitom odpovídajícími pravidly v případě hrozby,“ oznámil prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. „Nevidíme zde žádný důvod nevěřit běloruské straně,“ zdůraznil.

Běloruské úřady zveřejnily přepis rozhovoru pilota letadla s kontrolní věží. Záznam ukazuje, že Bělorusko trvalo na tom, aby letadlo přistálo v Minsku. Pilot požadoval více informací ohledně zprávy, že na palubě je bomba, těch se mu ale nedostalo. 

PILOT JE INFORMOVÁN O ÚDAJNÉ BOMBĚ

Dispečer: Pro vaši informaci, máme informaci od speciálních služeb, že máte na palubě bombu a ta by mohla být aktivována nad Vilniusem.

Pilot: Můžete zopakovat sdělení?

Dispečer: Znovu opakuji, máme informaci od speciálních služeb, že máte na palubě bombu a ta by mohla být aktivována nad Vilniusem.

Pilot: Rozumím, přepínám.

Dispečer: Z bezpečnostních důvodů vám doporučujeme přistát na UMMS (kód ICAO pro minské letiště).

Pilot: Ok. Rozumím, dejte nám alternativu (pro přistání), prosím.

Pilot: Bomba... ta přímá zpráva, odkud pochází? Odkud o tom máte informace?

Dispečer: Pracovníci letištní bezpečnosti nás informovali, že dostali e-mail.

Pilot: Od letištní bezpečnosti z Vilniusu nebo Řecka?

Dispečer: Ten e-mail byl zaslán více letištím.

PILOT CHCE ZNÁT DALŠÍ DETAILY

Pilot: Opět, toto doporučení odklonit se do Minsku, odkud to je? Odkud to přišlo? Společnost? Přišlo to od odletových orgánů nebo od příletových orgánů?

Dispečer: Toto jsou naše doporučení.

Pilot: Můžete to říci znovu?

Dispečer: Toto jsou naše doporučení.

Pilot: Říkáte, že toto jsou vaše doporučení?

PILOT SOUHLASÍ S PŘISTÁNÍM V MINSKU

Dispečer: Sdělte své rozhodnutí, prosím.

Pilot: Potřebuji odpovědět na otázku. Je ten kód (nesrozumitelné) zelený, žlutý nebo červený?

Dispečer: Říkají, že kód je červený.

Pilot: Rozumím, v tom případě požadujeme držet se na stávající pozici.

Dispečer: Rozumím, zůstaňte se na své pozici, udržujte se na letové hladině FL390 podle svého uvážení.

Pilot: Rozumím, zůstáváme podle našeho uvážení v současné poloze, udržujeme FL390.

Pilot: Vyhlašujeme nouzový stav. Mayday, Mayday, Mayday. Naším záměrem je odklon na letiště v Minsku.

Dispečer: Rozumím. Počkejte na směrnice. 

Minsk tvrdil, že pod upozornění na bombu se podepsalo palestinské extremistické hnutí Hamás. Mluvčí skupiny ale sdělil, že hnutí s incidentem nemá „absolutně nic do činění“.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video