Belgie vrací maso na trh, EU se zlobí

B r u s e l, P r a h a - Vejce a kuřata se vracejí na pulty belgických obchodů, odkud zmizely po zjištění, že obsahují vysoké dávky rakovinotvorného dioxinu.
Evropská unie ale neskrývá svou nespokojenost s tím, jak Brusel v celé věci postupuje.
Podle mluvčího pro zemědělství Gerry Kielyho si unie není jista, že Belgie bere vážně její rozhodnutí. "Nebyli jsme přesvědčeni, že toto rozhodnutí bylo uplatněno plně," řekl Kiely. Vyjádřil obavy i kvůli mléku a vepřovému, které chce Belgie také brzy vrátit na pulty.
I když tedy Belgičané mají opět svá oblíbená kuřata a vejce na majonézu, je málo důvodů k jásotu. "Jakkoli domácí trh žízní po obnovených dodávkách, tyto potraviny se staly nežádoucí po celém světě," uvádí agentura AP.
"Byla to skandální skutečnost, že belgické úřady tak dlouho zamlčovaly skutečnost," kritizoval Brusel britský ministr zemědělství.
Uvolnění restrikcí je v Belgii závodem o čas - aby se vše alespoň částečně vrátilo k normálu před nedělními parlamentními volbami, doprovázenými navíc bojem o obsazení evropského parlamentu. "Neděle nám hodně napoví," řekl ministr zdravotnictví Luc Van den Bossche a dodal: "Situace by se měla pozvolna vracet k normálu." Poněkud jiný názor má unie.
Mluvčí Kiely, který chválil Francii a Nizozemí za jejich rázný postup v "kuřecí krizi", dal najevo, že z belgických pultů by mělo zmizet také mléko z farem, kde se používalo krmivo s dioxinem.
I kvůli kritickým poznámkám unie bude proto pro Belgii velmi složité obnovit důvěru partnerů v zahraničí.
"Pokračujeme v úplném zákazu belgických potravin," zamítl francouzský ministr zdravotnictví Bernard Kouchner možnost, že by jeho země přišla s úlevami restriktivních opatření.
V Evropě převládá přesvědčení, že kontrolní mechanismus proti takovým selháním je v Belgii děravý a neefektivní.
Evropská komise tyto obavy jen prohlubuje. Poukazuje na fakt, že dodnes, dva měsíce od prvních spolehlivých údajů o zamoření krmných směsí dioxinem, se ještě nepodařilo zjistit přesné příčiny výchozí kontaminace. Navíc Belgie sice předložila seznam postižených farem, ale zatím neposkytla dostatek informací o tom, kam všude se dostaly produkty z těchto podniků.
Skandál zasahuje i samotnou belgickou národní hrdost. Dlouhé kolony belgických aut, která vyrážela na nákupy do holandské jižní provincie Zeeland, totiž připomínaly obrázky poválečných "hladových" let.
Belgičtí politici se teď na národní notu pokoušejí hrát.
"Mám dojem, že to, co nám chce unie vnutit, není úměrné problému," řekl premiér JeanLuc Dehaene. Podle něj se EU chová tak, jako by bylo zamořeno všechno, zatímco produkce masa a mléka je prý z 95 procent nezávadná.
Země trpí ztrátou dobré pověsti. Před dvěma lety ji na světový pranýř vystrčila aféra pedofilního vraha Dutrouxe, loni stanul kvůli úplatkům před soudem bývalý šéf NATO a také vicepremiér Willy Claes, teď je to pro změnu kuřecí maso.
"Malá země mezi Německem a Francií se těší zvláštní pozornosti, pouze když ji uvede do zmatků nějaký skandál," tvrdí The Economist.
Kdo by mohl z této situace profitovat? ptají se mnozí a připomínají nedělní volby. Jediným, kdo na tom může získat, se zdá být nacionalistický Vlámský blok.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video