Češi na Bali se erupce Agungu neobávají. Problém je sopečný prach

  15:51aktualizováno  15:51
Balijský vulkán Agung, který hrozí erupcí, zatím neohrožuje hlavní turistická centra na ostrově. Potíže jsou hlavně s jemným sopečným prachem v ovzduší, který místním působí zdravotní potíže a zavřel letiště, což komplikuje mnoha lidem život. V hotelech také ubylo turistů, řeklo iDNES.cz několik lidí žijících na ostrově.

„Jsme v pořádku, ale v hotelu je méně turistů. Letiště zavřelo v šest ráno a spousta hostů se nemůže dostat domů,“ napsala iDNES.cz prostřednictvím Facebooku Ketut Ari Wartiniová, která pracuje v hotelu v oblasti Amed na severu ostrova vzdálené asi 30 kilometrů od sopky Agung.

„Agung stále chrlí prach, ale evakuováno bylo jen nejbližší okolí. V Amedu padá déšť smíchaný s (sopečným) popelem, lidé už mají problém s dýcháním a bojí se, že jejich čísla porostou,“ dodala Balijka.

Bali a turisté z Česka

„Bali patří především v letních měsících k oblíbeným exotickým cílům našich turistů,“ říká mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. „Odhadují počet našich turistů okolo 15 000 za rok, S českými cestovními kancelářemi (CK) okolo 9 000,“ dodal Papež. Odhad podle něj stěžuje to, že mnoho lidí se vydává na ostrov samostatně nebo se zahraničními CK.

Čeští turisté se nejčastěji vydávají do oblasti pláže Nusa Dua, Kata a střed ostrova kolem Ubudu. Poznávací zájezdy kombinují s pobytem u moře, potápěním a ozdravnými pobyty.

V říjnu na ostrově skončila hlavní sezóna, která začne opět v březnu. „Teď mohou být na ostrově řádově desítky Čechů,“ odhadl Papež.

Indonéský ostrov Bali je také oblíbenou destinací Čechů. O hosty z tuzemska se tam stará například Magdaléna Raszková.

„My jsme ve vesnici Canggu, která je od sopky vzdálená asi 45 kilometrů vzdušnou čarou. U nás výbuchy slyšet nebyly, akorát se změnil směr větru, takže už je tu černý oblak,“ řekla Raszková iDNES.cz. 

Podle dostupných informací by je případná erupce sopky neměla postihnout. „Tak daleko to určitě nedosáhne, maximálně tím sopečným prachem, ale na to jsme připraveni, máme masky,“ dodala.

Problémy jsou hlavně s uzavřením mezinárodního letiště. „Lety na Bali jsou odložené do zítřejšího rána a pak se uvidí. Ostatní hostě, kteří měli odjíždět, čekají na informace,“ řekla Raszková.

Podobně mluvil i Petr Tománek, který ve vesnici Canggu pronajímá vily hostům. Že by je erupce sopky, která tvoří nejvyšší bod ostrova, nějak postihla, se nebojí. Problémem je podle něj pro mnohé spíše uzavření letiště. Dým chrlící Agung ale ovlivnil i počty turistů. „Určitě je tu asi poloviční obsazenost oproti normálu,“ řekl Tománek.

Vesnice Canggu (modře), oblast Amed (zeleně), sopka Agung (červeně).

Vesnice Canggu (modře), oblast Amed (zeleně), sopka Agung (červeně).

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Letiště v balijské metropoli Denpasaru, které denně odbaví nejméně 5 000 zahraničních turistů a 15 000 až 20 000 domácích návštěvníků, bude podle guvernéra Bali možná zavřené déle než předpokládaných 24 hodin. Důvodem je sopečný popílek, který může letadlům poškodit motory. Zatím se uzavření letiště dotklo 445 letů, z toho 196 mezinárodních, celkem 59 000 cestujících.

Čeští turisté by měli být obezřetní, radí ministerstvo

Sopka Agung se probudila v září po více než 50 letech. V uplynulém týdnu byly zaznamenány dvě erupce. Po té sobotní úřady vyhlásily pro letecké společnosti nejvyšší, červený stupeň varování. Sloupec dýmu nad horou, který už vystoupal nad šest kilometrů, by letadlům mohl poškodit motory.

Fotogalerie

České ministerstvo zahraničí ve svém aktualizovaném doporučení uvedlo, že čeští cestovatelé a občané pobývající na Bali by měli dbát zvýšené obezřetnosti a sledovat vývoj situace v místních sdělovacích prostředcích.

V případě trvajícího uzavření letiště v Denpasaru a potřeby odcestovat z Bali doporučuje Černínský palác využít lodního spojení z přístavu Gilimanuk (západ Bali) na Jávu a následně přepravu pozemní cestou do Surabaye, odkud se létá do Jakarty. Ve městě Surabaya mohou čeští turisté využít konzulární asistenci Honorárního konzulátu České republiky. Alternativou by mohla být přeprava z přístavu Padangbay (jihovýchod Bali) na ostrov Lombok, a odtud letecky do Jakarty na návazné mezinárodní spoje.

V Indonésii se nachází téměř 130 sopek, tedy nejvíce ze všech zemí světa. Mnoho z nich jeví vysokou úroveň aktivity, přestože do opravdové erupce mohou zbývat měsíce. Při poslední velké erupci Agungu v roce 1963 zemřelo 1 100 lidí.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

VIDEO: Karaoke jako zbraň propagandy. Číňané oslavují obchodní válku s USA

Karaoke jako zbraň propagandy. V Číně vznikla píseň o obchodní válce s USA

V Číně vznikla propagandistická píseň o obchodní válce s USA. Tamní vláda ji využívá jako nástroj upevnění moci Číny a...

Nebudeš diktátor jako v Turecku, vzkázaly Netanjahuovi desetitisíce Izraelců

Izraelci v Tel Avivu protestovali proti zákonu, který by premiérovi Benjaminu...

Desítky tisíc lidí přišly v sobotu večer do izraelského Tel Avivu na protest proti zákonu, který by premiérovi...

Pusťte ukrajinské námořníky, nařídil mezinárodní soud Moskvě. Ta to odmítá

Ruskou armádou zabavené ukrajinské lodě v přístavu Mariupol v Azovském moři....

Mezinárodní soud pro námořní právo v sobotu nařídil Rusku, aby neprodleně osvobodilo ukrajinské námořníky, které...

Najdete na iDNES.cz