Hrozí erupce sopky na Bali. Úřady zahájily evakuaci a varovaly turisty

  8:07aktualizováno  12:30
Indonéské úřady zvýšily varování před soptícím vulkánem Agung na ostrově Bali na nejvyšší možný stupeň. Lidi žijící v okruhu do deseti kilometrů pak vyzvaly k okamžité evakuaci, neboť bezprostředně hrozí větší výbuch. Mezinárodní letiště na Bali bylo kvůli sopečné hrozbě uzavřeno, informovala agentura Reuters.

Sopka Agung chrlí od víkendu oblaka bílého a šedého popela do výšky několika tisíc metrů a z kráteru se řine takzvaný bahnotok či lahar, tedy směs sopečného popela, úlomků ztuhlé lávy a velkého množství vody. Lahary jsou podle vědců nebezpečnější než tekoucí láva, protože se pohybují mnohem rychleji.

„Občasné slabé výbuchy jsou slyšet do vzdálenosti 12 kilometrů od vrcholu. V noci byly vidět plameny, což znamená, že případná erupce může nastat kdykoli,“ uvedl v prohlášení indonéský úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB.

Další erupce sopky Agung na Bali ohrožuje leteckou přepravu nad ostrovem

Mluvčí úřadu Sutopo Purwo Nugroho na tiskové konferenci prohlásil, že v evakuační zóně se nachází 22 obcí. Z odhadovaných 100 000 lidí, kteří tam žijí, jich odešlo do bezpečí asi 40 000.

„Opravdu žádáme lidi v nebezpečné zóně, aby hned odešli, hrozí větší erupce,“ vyzval mluvčí. „Úřady budou oblast procházet a přesvědčovat lidi. Pokud to bude třeba, budeme je evakuovat nuceně,“ dodal. Podle mluvčího je v kráteru sopky již vidět láva, „která nepochybně vyteče na svahy vulkánu“.

Letiště v balijské metropoli Denpasaru, které denně odbaví nejméně 5000 zahraničních turistů a 15 000 až 20 000 domácích návštěvníků, bude podle guvernéra Bali možná zavřené déle než předpokládaných 24 hodin. Důvodem je sopečný popílek, který může letadlům poškodit motory. Zatím se uzavření letiště dotklo 445 letů, z toho 196 mezinárodních, celkem 59 000 cestujících.

Indonéské dopravní úřady sdělily, že nasadily 100 autobusů, které odvážejí pasažéry z mezinárodního letiště k trajektům, s jejichž pomocí mohou opustit Bali. Turisté mohou trajektem odcestovat na sousední ostrov Jáva a potom pokračovat letecky do svých destinací.

Záchrana hospodářských zvířat

Balijská sopka Agung neohrožuje pouze lidi. Zdejší vesničané za sebou při útěku nechávají hospodářská zvířata i domácí mazlíčky. Do nebezpečné zóny se je vydávají zachraňovat pracovníci neziskové organizace Jakarta Animal Aid Network i několik dalších ochránců zvířat. Do okolí Agungu každý den směřuje dvanáct pracovníků, píše server The Guardian. Ohrožená zvířata převážejí do bezpečných oblastí, kde se jim dostane střechy nad hlavou i základního krmení.

Fotogalerie

Krávy jsou pro mnohé farmáře základem obživy, pokud by o ně při výraznější erupci sopky přišli, propadli by se pod hranici chudoby. Není proto divu, že záchranáři se zaměřují hlavně na dobytek. 

Do bezpečí už aktivisté za pomoci vlády odvezli na deset tisíc krav. V plánu je přemístění dalších dvaceti tisíc.

Někteří farmáři se snaží svá zvířata zachránit vlastními silami. V provizorním evakuačním centru je to patrné na první pohled. Ketut Pageh si sem například přivedl dva kohouty. „Bylo mi jich líto, tak cestují se mnou. Doma nezůstal nikdo, kdo by je nakrmil,“ popisuje 42letý farmář. Prasata prý prodal krátce předtím, než opustil svou farmu.

Varování pro turisty

Sopka Agung se probudila v září po více než 50 letech. V uplynulém týdnu byly zaznamenány dvě erupce. Po té sobotní úřady vyhlásily pro letecké společnosti nejvyšší, červený stupeň varování. Sloupec dýmu nad horou, který už vystoupal nad šest kilometrů, by letadlům mohl poškodit motory. 

Erupce vulkánu na Bali může ochladit počasí na celé Zemi, varují vědci

České ministerstvo zahraničí ve svém aktualizovaném doporučení uvedlo, že čeští cestovatelé a občané pobývající na Bali by měli dbát zvýšené obezřetnosti a sledovat vývoj situace v místních sdělovacích prostředcích. V případě trvajícího uzavření letiště v Denpasaru a potřeby odcestovat z Bali doporučuje Černínský palác využít lodního spojení z přístavu Gilimanuk (západ Bali) na Jávu a následně přepravu pozemní cestou do Surabaye, odkud se létá do Jakarty. Ve městě Surabaya mohou čeští turisté využít konzulární asistenci Honorárního konzulátu České republiky. Alternativou by mohla být přeprava z přístavu Padangbay (jihovýchod Bali) na ostrov Lombok, a odtud letecky do Jakarty na návazné mezinárodní spoje.

V Indonésii se nachází téměř 130 sopek, tedy nejvíce ze všech zemí světa. Mnoho z nich jeví vysokou úroveň aktivity, přestože do opravdové erupce mohou zbývat měsíce. Při poslední velké erupci Agungu v roce 1963 zemřelo 1 100 lidí.

Sopka Agung se nachází v severovýchodní části Bali. Jedná se o nejvyšší sopku tohoto ostrova

Sopka Agung se nachází v severovýchodní části Bali. Jedná se o nejvyšší sopku tohoto ostrova

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Ve Vatikánu zkoumají kosti šlechticů a hledají dívku. Zmizela před 36 lety

Odborníci prozkoumali ostatky na německém hřbitově ve Vatikánu, a to v rámci...

Forenzní odborníci v sobotu prozkoumali ostatky na německém hřbitově ve Vatikánu, a to v rámci vyšetřování případu...

Od ostnatých drátů k rozdělení. Před 45 lety vtrhla turecká armáda na Kypr

Nová hotelová čtvrť v Girne. Na podobných plážích se před 45 lety vylodila...

Před 45 lety, 20. července 1974, se na severu Kypru vylodila turecká armáda. A ostrov rozdělila na dvě části. Invaze...

Írán zadržel britský tanker, Londýn varuje před ráznou odvetou

Britský tanker Stena Impero (5. května 2019)

Británie v reakci na páteční zadržení svého tankeru v Hormuzském průlivu v sobotu varovala před eskalací napětí v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz