Hrozí erupce sopky na Bali. Úřady zahájily evakuaci a varovaly turisty

  8:07aktualizováno  12:30
Indonéské úřady zvýšily varování před soptícím vulkánem Agung na ostrově Bali na nejvyšší možný stupeň. Lidi žijící v okruhu do deseti kilometrů pak vyzvaly k okamžité evakuaci, neboť bezprostředně hrozí větší výbuch. Mezinárodní letiště na Bali bylo kvůli sopečné hrozbě uzavřeno, informovala agentura Reuters.

Sopka Agung chrlí od víkendu oblaka bílého a šedého popela do výšky několika tisíc metrů a z kráteru se řine takzvaný bahnotok či lahar, tedy směs sopečného popela, úlomků ztuhlé lávy a velkého množství vody. Lahary jsou podle vědců nebezpečnější než tekoucí láva, protože se pohybují mnohem rychleji.

„Občasné slabé výbuchy jsou slyšet do vzdálenosti 12 kilometrů od vrcholu. V noci byly vidět plameny, což znamená, že případná erupce může nastat kdykoli,“ uvedl v prohlášení indonéský úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB.

Další erupce sopky Agung na Bali ohrožuje leteckou přepravu nad ostrovem

Mluvčí úřadu Sutopo Purwo Nugroho na tiskové konferenci prohlásil, že v evakuační zóně se nachází 22 obcí. Z odhadovaných 100 000 lidí, kteří tam žijí, jich odešlo do bezpečí asi 40 000.

„Opravdu žádáme lidi v nebezpečné zóně, aby hned odešli, hrozí větší erupce,“ vyzval mluvčí. „Úřady budou oblast procházet a přesvědčovat lidi. Pokud to bude třeba, budeme je evakuovat nuceně,“ dodal. Podle mluvčího je v kráteru sopky již vidět láva, „která nepochybně vyteče na svahy vulkánu“.

Letiště v balijské metropoli Denpasaru, které denně odbaví nejméně 5000 zahraničních turistů a 15 000 až 20 000 domácích návštěvníků, bude podle guvernéra Bali možná zavřené déle než předpokládaných 24 hodin. Důvodem je sopečný popílek, který může letadlům poškodit motory. Zatím se uzavření letiště dotklo 445 letů, z toho 196 mezinárodních, celkem 59 000 cestujících.

Indonéské dopravní úřady sdělily, že nasadily 100 autobusů, které odvážejí pasažéry z mezinárodního letiště k trajektům, s jejichž pomocí mohou opustit Bali. Turisté mohou trajektem odcestovat na sousední ostrov Jáva a potom pokračovat letecky do svých destinací.

Záchrana hospodářských zvířat

Balijská sopka Agung neohrožuje pouze lidi. Zdejší vesničané za sebou při útěku nechávají hospodářská zvířata i domácí mazlíčky. Do nebezpečné zóny se je vydávají zachraňovat pracovníci neziskové organizace Jakarta Animal Aid Network i několik dalších ochránců zvířat. Do okolí Agungu každý den směřuje dvanáct pracovníků, píše server The Guardian. Ohrožená zvířata převážejí do bezpečných oblastí, kde se jim dostane střechy nad hlavou i základního krmení.

Fotogalerie

Krávy jsou pro mnohé farmáře základem obživy, pokud by o ně při výraznější erupci sopky přišli, propadli by se pod hranici chudoby. Není proto divu, že záchranáři se zaměřují hlavně na dobytek. 

Do bezpečí už aktivisté za pomoci vlády odvezli na deset tisíc krav. V plánu je přemístění dalších dvaceti tisíc.

Někteří farmáři se snaží svá zvířata zachránit vlastními silami. V provizorním evakuačním centru je to patrné na první pohled. Ketut Pageh si sem například přivedl dva kohouty. „Bylo mi jich líto, tak cestují se mnou. Doma nezůstal nikdo, kdo by je nakrmil,“ popisuje 42letý farmář. Prasata prý prodal krátce předtím, než opustil svou farmu.

Varování pro turisty

Sopka Agung se probudila v září po více než 50 letech. V uplynulém týdnu byly zaznamenány dvě erupce. Po té sobotní úřady vyhlásily pro letecké společnosti nejvyšší, červený stupeň varování. Sloupec dýmu nad horou, který už vystoupal nad šest kilometrů, by letadlům mohl poškodit motory. 

Erupce vulkánu na Bali může ochladit počasí na celé Zemi, varují vědci

České ministerstvo zahraničí ve svém aktualizovaném doporučení uvedlo, že čeští cestovatelé a občané pobývající na Bali by měli dbát zvýšené obezřetnosti a sledovat vývoj situace v místních sdělovacích prostředcích. V případě trvajícího uzavření letiště v Denpasaru a potřeby odcestovat z Bali doporučuje Černínský palác využít lodního spojení z přístavu Gilimanuk (západ Bali) na Jávu a následně přepravu pozemní cestou do Surabaye, odkud se létá do Jakarty. Ve městě Surabaya mohou čeští turisté využít konzulární asistenci Honorárního konzulátu České republiky. Alternativou by mohla být přeprava z přístavu Padangbay (jihovýchod Bali) na ostrov Lombok, a odtud letecky do Jakarty na návazné mezinárodní spoje.

V Indonésii se nachází téměř 130 sopek, tedy nejvíce ze všech zemí světa. Mnoho z nich jeví vysokou úroveň aktivity, přestože do opravdové erupce mohou zbývat měsíce. Při poslední velké erupci Agungu v roce 1963 zemřelo 1 100 lidí.

Sopka Agung se nachází v severovýchodní části Bali. Jedná se o nejvyšší sopku tohoto ostrova

Sopka Agung se nachází v severovýchodní části Bali. Jedná se o nejvyšší sopku tohoto ostrova

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Prostituce na střední. Ve Francii se jí věnuje stále více nezletilých dívek

Prostituce. Ilustrační foto.

Julia začala s prostitucí, aby si mohla dát nějaké peníze na stranu na dobu, až skončí školu. Pauline zase z toho...

Předčasné volby v Rakousku by mohly být začátkem září, řekl Van der Bellen

Rakouský prezident Alexander van der Bellen informuje média na tiskové...

Rakouský prezident Van der Bellen je pro to, aby se předčasné parlamentní volby konaly začátkem září. Řekl to po...

Autobus s turisty v Egyptě zasáhla exploze. Nejméně 16 lidí bylo zraněno

Bombový útok na autobus se zahraničními turisty na předměstí Káhiry. Nejméně 16...

Nejméně 16 zahraničních turistů bylo zraněno při explozi, která zasáhla turistický autobus blízko pyramid v Gíze v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz