Někdy to bylo velmi šokující, řekla o návštěvě Číny německá ministryně zahraničí

  • 77
Byla to její první cesta do Číny a byla „místy více než šokující“. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková (Zelení) týden po návratu z Pekingu sdělila poslancům ve Spolkovém sněmu v Berlíně své dojmy z návštěvy komunistického státu. Německo se podle ní v souvislosti s Čínou „musí oprostit od naivních představ“.

Při pravidelných interpelacích v Bundestagu ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že bohužel nabyla dojmu, „že Čína stále útočněji vystupuje vůči okolnímu světu, ale především represivněji vystupuje uvnitř“. Bylo to „místy opravdu více než šokující“, řekla Baerbocková.

Přímočaře vyjádřila dojmy z návštěvy Číny, kde mimo jiné varovala, že jakýkoli pokus Pekingu ovládnout Tchaj-wan by byl nepřijatelný. Upozornila rovněž, že Čína se chce řídit vlastními pravidly na úkor mezinárodního řádu. Peking naopak požádal Německo, aby podpořilo „znovusjednocení“ Číny s Tchaj-wanem, a trval na tom, že Čína a Německo nejsou protivníky, ale partnery.

Němci zaváhali nad přístavem v Hamburku a slib Číně je rázem zase politikum

Podle Baerbockové je Čína pro Německo partnerem, konkurentem a systémovým protivníkem. Po své cestě pak nabyla dojmu, že „aspekt systémového soupeření je stále výraznější“.

„Budeme na Čínu dohlížet, zda plní sliby“

Čína je největším obchodním partnerem Německa, ale to neznamená, že je také nejdůležitějším obchodním partnerem, řekla Baerbocková. Německá vláda podle ní chce s Čínou spolupracovat, ale nechce opakovat chyby z minulosti, například věřit představě „Wandel durch Handel“, tedy tomu, že prostřednictvím obchodu může Západ docílit politických změn autoritářských režimů, jak to dlouhodobě činila s Ruskem.

Hlavní evropský problém Tchaj-wan? Francie a Německo to vidí opačně

Baerbocková rovněž uvedla, že Čína má odpovědnost usilovat o mír ve světě, zvláště využíváním svého vlivu na Rusko ve válce proti Ukrajině. Uvítala slib Pekingu, že nebude dodávat zbraně Rusku, ale dodala, že Berlín bude sledovat, jak je slib v praxi dodržován.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video