Mayová mluvila s Babišem o brexitu. Kurz chce najít řešení do října

  • 531
Pro Česko je důležité udržet i po odchodu Británie z Evropské unie dosavadní dobré vztahy s Londýnem. Novinářům to v pátek řekl premiér Andrej Babiš po schůzce s britskou premiérkou Theresou Mayovou v Salcburku. Podle Babiše chybí k dovršení dohody o vystoupení Británie z EU zhruba 20 procent. Rakouský kancléř Sebastian Kurz v Salcburku řekl, že doufá v nalezení řešení do října.

„Brexit není pro Evropu pozitivní, ale je to fakt a musíme se snažit, aby škody byly co nejmenší,“ řekl Babiš. Připomněl, že Británie je pro Česko tradičním spojencem nejen z politického a bezpečnostního ohledu, ale i z obchodního. „Musíme udržovat vztahy z minulosti, pracuje tam 50 000 našich lidí, je to důležité z hlediska našeho obchodu,“ řekl.

Z dohody o vystoupení Británie z EU se podle něj podařilo většinu vyjednat, některá témata, ale stále zůstávají otevřena. „To je hlavně problém s hranicí mezi Irskem a Severním Irskem,“ uvedl.

Kurz, který s Mayovou jednal před Babišem, před svojí schůzkou s britskou premiérkou vyjádřil naději na brzký pokrok v jednání. „Doufám, že můžeme být úspěšní a najít řešení do října,“ řekl.

Babiš věří, že schůzky, které měla Mayová s evropskými partnery v Salcburku, pomohou v dalším vyjednávání o brexitu. „Není to zbytečné. (Hlavní unijní vyjednavač pro brexit) Michel Barnier vyjednává podle instrukcí jednotlivých členských států a my se k tomu všichni vyjadřujeme,“ řekl.

Státníci si v Mozartově rodišti před jednáními společně poslechli operu Kouzelná flétna, v níž roli Papagena ztvární český basbarytonista Adam Plachetka.

Mayová tento měsíc zveřejnila svou vizi budoucích vztahů s Evropskou unií. Ve své Bílé knize počítá s tím, že Británie s EU uchová těsné vazby, bezvízový styk či volný pohyb zboží. Naproti tomu pro služby předpokládá určitou flexibilitu, což v zásadě povede k omezenému přístupu na unijní trhy.

List The Guardian píše, že britští vyjednavači jsou z přístupu bruselské protistrany k takzvané Bílé knize čím dál víc frustrováni. Londýn se proto snaží apelovat i na lídry jednotlivých členských států v naději, že přesvědčí Brusel k větší flexibilitě a ochotě uzavřít dohodu. 

Čas se totiž rychle krátí: Britové odejdou z EU na konci března 2019, dohoda by ale měla být hotová v říjnu, aby ji stihl ratifikovat parlament. A představa tvrdého brexitu, tedy chaotické rozluky bez dohody o dalších vztazích, vzbuzuje velké obavy (více čtěte zde: Britská vláda hromadí jídlo a léky, připravuje se na chaotický brexit)

Britové nemohou vybírat cla a DPH za EU

Barnier ve čtvrtek Britům uštědřil další ránu. Razantně odmítl návrh, aby EU delegovala na Británii výběr svých cel, daně z přidané hodnoty a dalších poplatků. Londýn se tímto návrhem pokouší zajistit plynulost pohybu zboží přes novou hranici. 

Unijní vyjednavač zdůraznil, že budoucí celní uspořádání musí chránit výběr příjmů pro unijní země a evropský rozpočet a nezatěžovat podniky ani občany dodatečnými náklady. „Každé celní uspořádání či celní unie - a vždy říkám, že této možnosti je EU otevřena - musí tento princip respektovat,“ poznamenal Barnier s tím, že celní unie by také znamenala přijetí evropských pravidel společného trhu se zbožím. 

Brexit

Barnier připomněl, že brexit pro Londýn znamená, že Británie opět převezme kontrolu nad „svými penězi a hranicemi“, Evropská unie si ale tuto kontrolu ze své strany chce udržet také. Bílá kniha je podle něj přes některé trvající otázky významným posunem. Londýn dal v nynějším jednacím kole navíc záruky otevírající cestu k hladké kooperaci v bezpečnostní oblasti, například při výměně dat o pachatelích trestných činů nebo teroristech.

Nový britský vyjednavač Dominic Raab uvedl, že shoda už panuje asi na osmdesáti procentech textu dohody, například ohledně zachování práv občanů či finančního vyrovnání a přechodného období do konce roku 2020, dál ale není vyřešena otázka režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem. Pokud se nenajde lepší řešení, měla by podle EU platit „pojistka“, která by v praxi znamenala, že Severní Irsko zůstane částí jednotného evropského trhu.

Kromě dohody o rozluce by v říjnu měl být jasný rovněž text politické deklarace o budoucí spolupráci v řadě oblastí. Raab upozornil, že Britové by v textu deklarace rádi viděli, kdy přesně budou nové cílové dohody uzavřeny. Podle návrhu britské vlády má jít o novou „rozsáhlou a spravedlivou“ obchodní smlouvu, která by kromě dalších věcí řešila právě také otázku cel či co nejotevřenějšího vzájemného přístupu na trh se službami, včetně těch finančních.

Babiš chce řešit azylové řízení mimo Unii

Babiš po pátečním jednání s Kurzem uvedl, že EU musí řešit azylové řízení s migranty mimo své území. Musí  podle něj také intenzivněji bojovat s pašeráky lidí, posílit evropskou pohraniční agenturu Frontex a zasadit se o stabilizaci zemí, odkud migranti přicházejí. Babiš očekává, že migrace bude hlavním tématem evropských voleb v příštím roce. 

„Musíme zastavit migraci a nedovolit, aby pokračovala. Máme na evropské půdě stovky tisíc lidí, kteří nedostali azyl a kteří by tady neměli být,“ řekl Babiš. Podle něj je třeba vybudovat mimo území evropské unie takzvané hotspoty, tedy střediska, v nichž by se řešilo azylové řízení. Teprve ti migranti, kteří azyl získají, by podle něj mohli odcestovat do určité evropské země, v níž jim byl udělen.

Vyzval také k posílení role Frontexu. „Frontex dostává stovky milionů eur jenom proto, aby nám hlásil, kudy migranti přicházejí. Na to ho nepotřebujeme. Myslím, že pokud má Frontex hrát aktivní roli, měl by pomáhat libyjské pobřežní stráži,“ řekl. Za důležitý úkol označil potlačení pašeráckých skupin, které za úplatu převážejí migranty z Afriky do Evropy.

Čím dál víc Britů by chtělo o podobě brexitu rozhodnout v referendu

Babiš také odmítl italský požadavek na rozdělování migrantů, kteří do EU dorazili, podle něj to je pro Česko nepřijatelné. „Já zkrátka nechci, aby Česká republika se měnila podle toho, jak se to mění v jiných zemích, které jsou zvyklé na multikulturní model,“ řekl. 

Přihlásil se ke slovům salcburského hejtmana Wilfrieda Haslauera z pátečního slavnostního zahájení Salcburských hudebních slavností. „Mluvil o tom, že Evropa je společná hlavně historicky v kultuře. A všechno, co naši předkové tady vybudovali, ty hodnoty, tu naši historii, musíme bránit,“ řekl český premiér.

Očekává, že před volbami do Evropského parlamentu na jaře příštího roku bude hrát téma migrace významnou roli. „Pokud si můžu tipnout, myslím, že to bude velké překvapení. Myslím si, že mlčící většina dá najevo svůj názor na migraci,“ řekl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video