Azyl pro Tymošenka nám nevadí, nikdo ho nezná, vzkazuje Janukovyč

  10:25aktualizováno  19:43
Udělení politického azylu manželovi vězněné Julije Tymošenkové česko-ukrajinské vztahy nezhorší. Dle poradkyně ukrajinského prezidenta Janukovyče to pro Ukrajinu nepředstavuje mezinárodní problém, vzájemné vztahy mohou zůstat dobré a přátelské.

Ukrajinský pár v poslední době prověřuje vztahy mezi Ukrajinou a Českou republikou. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Neznám politika jménem Oleksandr Tymošenko a myslím si, že na Ukrajině nikdo takového politika nezná. Kdyby se mluvilo o Juliji Tymošenkové, byla by to jiná věc, ale její muž se politikou nikdy nezabýval," prohlásila poradkyně ukrajinského prezidenta Hanna Hermanová podle zprávy zveřejněné na webu ukrajinské zpravodajské televize TSN.

Danylyšyn vadil víc

Oleksandr Tymošenko dostal azyl v ČR 6. ledna poté, co někdejší premiérka Tymošenková byla loni na Ukrajině odsouzena na sedm let vězení v procesu, který Západ ostře kritizoval jako politicky motivovaný. Dřívější udělení českého azylu exministru Tymošenkové vlády Bohdanu Danylyšynovi, stíhanému ve vlasti, vedlo k ochlazení vztahů mezi Kyjevem a Prahou.

"Je to problém České republiky - zda bude uznávat ukrajinskou justici, anebo nikoliv, zda usoudí, že za statky a vily, které tam - jak se ukázalo - má rodina Tymošenkové, mají být zaplaceny daně, anebo nikoliv. To je problém Česka. My jsme se do českých vnitřních věcí nikdy nevměšovali," prohlásila.

Že tu nechal ženu ve vězení a utekl, je čistě jeho věc

"Nebudeme se vměšovat do rodinných záležitostí Tymošenkové, nebudeme hodnotit, zda je dobře, že muž ponechal ženu ve vězení a utekl do ciziny. To je jejich věc," dodala (více čtěte zde).

"Ukrajina se nikdy nesnížila k nějaké mstě," odmítla Hermanová obavy bývalého českého velvyslance v Kyjevě Pavla Máši z odvety. Východoevropská země prý neodpovídá na zlo zlem a i při obhajobě svých národních zájmů si zachovává úroveň.

Tymošenko se k domu v Lidicích nehlásí

Oleksandr Tymošenko popřel, že v Česku vlastní dům. Nemovitost v Lidicích, která údajně patří Tymošenkovi, ukázala ukrajinská TSN v nedělní reportáži. Tymošenko však není vlastníkem domu ani podle starostky Lidic Veroniky Kellerové, v obci prý měl pouze trvalé bydliště. "Co se týče toho domu, který byl v reportáži... V tom domě už 45 let žije rodina úplně jiného člověka. Já v danou chvíli žádnou nemovitost nemám," tvrdí Tymošenko.

Již v první reakci na udělení azylu Tymošenkovi z Janukovyčovy Strany regionů zaznělo podezření, že za vším jsou peníze. Manžel bývalé premiérky má prý v zahraničí "uklidit" finance, které jeho žena získala od "politických sponzorů", tvrdil poslanec Vadym Kolesničenko.

Tymošenková má podle něj navíc společné obchodní zájmy s Bohdanem Danylyšynem, bývalým ministrem její vlády stíhaným na Ukrajině, který dostal politický azyl v Česku už loni.

Opoziční strana Vlast, v jejímž čele někdejší šéfka ukrajinské vlády stojí, naopak azyl vysvětlovala snahou zmenšit tlak, který Janukovyčův režim vyvíjí na bývalou premiérku a její rodinu. 

Jde o rodinu, nebo o peníze?

Ukrajinští politologové se nicméně pozastavovali nad Tymošenkovým chováním z hlediska toho, že nebyl stíhán ani nebyl předvolán k výslechům, a tak útěk vypadal jako snaha zajistit si osobní výhody a ochránit vlastní byznys. Azyl podle expertů mohl také souviset s tím, že před štrasburským soudem se má zakrátko projednávat stížnost jeho manželky na postup ukrajinské justice.

Český ministr vnitra Jan Kubice, který udělení azylu oznámil, žádné
podrobnosti neuvedl. "My na každý pád jsme přátelé Ukrajiny, tak doufám, že nebudou nějaká opatření, která opravdu nejsou na místě," poznamenal šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.

České velvyslanectví v Kyjevě ve středu oznámilo, že Tymošenko nedostal v Česku politický azyl, ale pouze mezinárodní ochranu formou azylu, jejíž důvody nemusejí být nutně politické. Velvyslanectví tak zjevně reagovalo na komentáře kyjevského tisku i některých ukrajinských činitelů, kteří poukazovali na to, že Tymošenko obdržel "politický azyl", přestože se politikou nikdy nezabýval.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Věznili studenta, který zemřel. Za péči o něj chce KLDR po USA miliony

Zadržovaný Otto Warmbier přichází na tiskovou konferenci v doprovodu...

Severní Korea chce po USA dva miliony dolarů (asi 46 milionů korun) za zdravotní péči o studenta Otto Warmbiera,...

Počet obětí útoků na Srí Lance je nižší. Márnice špatně poskládaly části těl

Na Srí Lance o Velikonoční neděli útočili teroristé. (21. dubna 2019)

Počet obětí sebevražedných pumových útoků o velikonoční neděli na Srí Lance je přibližně o stovku nižší. Mrtvých je...

Mír mezi severní a jižní Koreou závisí na přístupu USA, řekl Kim v Rusku

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na návštěvě Ruska (25. dubna 2019)

Diktátor Kim Čong-un podle severokorejské oficiální agentury KCNA během uplynulého setkání s ruským prezidentem...

Domácí násilí: Jaké jsou varovné signály a na koho se obrátit?
Domácí násilí: Jaké jsou varovné signály a na koho se obrátit?

Domácí násilí je téma, nad kterým mnoho lidí raději zavírá oči. Může se však týkat každého, ať už přímo, nebo v rámci někoho z okolí. Často jsou mezi oběťmi také děti. Jak rozpoznat, že se jedná o domácí násilí a na koho se obrátit?

Najdete na iDNES.cz