Chcete sex? Tak jen přes souhlas v aplikaci, navrhuje australský policista

  • 216
Austrálií hýbe téma nedobrovolného sexuálního styku. Policejní komisař státu Nový Jižní Wales přišel s kuriózním řešením. Navrhuje používání aplikace, která by dávala souhlas k sexu. Političky i organizaci za práva žen myšlenku odmítli. Aplikaci souhlasu se sexem už vyvinuli v Dánsku, avšak nedosáhla zde příliš velkého úspěchu.

Tisíce žen napříč Austrálií tento týden pořádaly demonstrace na podporu obětí sexuálního obtěžování. Impulzem byla nedávná obvinění ze znásilnění vůči ministrovi spravedlnosti Christianovi Porterovi. Kritice čelila za neohlášení údajného znásilnění jedné ze svých bývalých zaměstnankyň dalším pracovníkem i ministryně obrany Linda Reynoldsová.

Demonstranti si stěžovali, že sexuální násilí vůči ženám je přehlíženo a není dostatečně trestáno. Policejní náčelník státu Nový Jižní Wales Mick Fuller souhlasí, že je třeba věci zlepšit.

„Pokud máte dvouprocentní úspěšnost soudních stíhání, přičemž jen deset procent (případů sexuálního obtěžování) je hlášeno, pak selháváme,“ řekl Fuller.

Podle něj by mohla speciální aplikace zredukovat sexuální násilí. Než by došlo k sexuálnímu styku, partneři by k němu prostřednictvím aplikace museli dát souhlas.

Fuller doufá, že z aplikace jasně vyplyne „toto je jen večeře a toto je jen rande“. Podotýká, že dokázat před soudem, že k sexu nebyl dán explicitní souhlas, byl v případech znásilnění vždy problém. Aplikace by to mohla vyřešit.

Sex bez souhlasu je vždy znásilnění. Neziskovky usilují o změnu legislativy

„Aplikace může být příšerná idea,“ přiznává šéf policistů. „Ale možná za deset let se na bude pohlížet jako na normální (metodu) rande,“ hájí vizi Fuller s tím, že před několika lety nebylo běžné online randění přes aplikace jako Tinder.

Političky nápad příliš nenadchl. Nezávislá senátorka Jacqui Lambieová používání aplikace nepovažuje za realistické vzhledem k tomu, že ženy mohou být ve stavu, kdy „zvracíš do kbelíku…nebo pokud jen těžko můžeš mluvit nebo stát“.

„Potřebujeme reformu zákonů o souhlasu, potřebujeme holistické vzdělání, potřebujeme zastavit, aby muži měli, že mají nárok na cokoliv, chtějí „Nepotřebujeme aplikaci,“ napsala na svůj Twitter poslankyně Zelených Jenny Leongová.

I podle skupin zaměřených na ochranu žen aplikace není řešením. „Násilník může oběť jednoduše přinutit, aby použila aplikaci,“ k udělení souhlasu, podotýká organizace Women Safety NSW.

Docent práva Andrew Dyer z Sydneyské univerzity se obává, že aplikace napáchá více škody než užitku. „Pokud by se souhlas v aplikaci stal důkazem při soudním řízení, pak by mohl být použit proti ženě k její diskreditaci.“

Aplikace už funguje v Dánsku

Fuller neřekl, jak přesně by aplikace měla fungovat. Inspirovat by se mohli v Dánsku, kde už funguje aplikace pro udělení souhlasu se sexem iConsent. Uživatelé pošlou svému partnerovi žádost na jím uvedené telefonní číslo.

Milenci musí dát jasný souhlas k sexu. Dánsko zpřísní zákon o znásilnění

Souhlas je platný pro jeden styk a vyprší po 24 hodinách. Souhlas mohou obě strany také kdykoli odvolat,“ uvádí se na stránkách aplikace.

Vývojáři aplikace reagovali na lednový dánský zákon, který vyžaduje před sexem explicitní souhlas. Pokud nebude dán, je sexuální styk považován za znásilnění.

Aplikace si u Dánů však spíše vysloužila posměch. Podle listu Berlingske učinila romantické chvilky „tak sexy jako tiskovou konferenci o koronaviru“. Podle serveru Sensor Tower aplikace nemá ani 5 tisíc stažení.

Chtěli byste podobnou aplikaci využívat v Česku?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 26. března 2021. Anketa je uzavřena.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video