Australští vojáci na misi v afghánské provincii Orúzgán (20. ledna 2010)

Australští vojáci na misi v afghánské provincii Orúzgán (20. ledna 2010) | foto: Profimedia.cz

Australští vojáci pili alkohol z protézy nepřítele, usvědčily je fotografie

  • 129
Příslušníci australských speciálních sil používali v Afghánistánu na pití alkoholu umělou nohu nepřítele, kterou si i přes zákaz odnesli z bitevního pole. Dokazují to fotografie, které publikoval list The Guardian. Australská armáda v posledních týdnech řeší také případ usmrcení desítek afghánských civilistů a zajatců, kterého se její vojáci dopustili v letech 2005 až 2016.

Řada snímků, které získal list The Guardian, ukazuje vojáka používajícího protézu na pití piva. Scéna se odehrála v roce 2009 v nepovoleném baru nazvaném Náruč tlusté dámy, jenž vznikl uvnitř australské základny ve městě Tarinu Kowt v afghánské provincii Orúzgán.

Jedná se o první zveřejněnou fotografii, která potvrzuje předchozí informace, že australští vojáci používali umělou nohu jako nádobu na pití. Na dalších snímcích jsou vojáci, kteří s protetickou nohou tančí.

Několik vojáků uvedlo, že výše postavení důstojníci tuto praxi široce tolerovali a někteří z nich se amorálního chování dokonce účastnili. A to přesto, že protéza mohla být považována za válečnou trofej. Australská armáda přitom odvážení předmětů z bitevního pole přísně zapovídá.

Protetická noha údajně patřila bojovníkovi Tálibánu zabitému při leteckém bombardování tunelového komplexu v Orúzgánu v dubnu 2009. Vojáci protézu z bojiště odvezli a uložili v baru, kde z ní příležitostně pili.

Později umělou nohu přimontovali k dřevěné desce, a to vedle Železného kříže používaného v nacistickém Německu. Protéza poté s jednotkou cestovala z místa na místo. „Kdekoli jsme postavili bar, byla tam tato noha, která se občas používala na pití,“ popsal jeden z vojáků.

Kompromitovaná etika vedení

Dodal, že velitelé bar příležitostně navštívili a viděli nejen protézu, ale také způsob, jak s ní vojáci nakládají. Zvěsti, že existují fotografie vysoce postavených důstojníků pijících z této trofeje, podle The Guardianu v armádě kolují už léta. Snímek se ale až dosud nedostal na světlo.

Australská armáda v listopadu zveřejnila zprávu o postupu svých vojáků v Afghánistánu z let 2005 až 2016. Ačkoli se zpráva nezmínila o protéze ani o tom, zda byli někteří vojáci vyšetřováni kvůli braní válečných trofejí, upozornila, že etika vedení byla ve zmíněném baru kompromitována.

„Jednalo se o toleranci, přijetí a účast na rozšířeném nerespektování norem chování, jako pití alkoholu při operacích, laxní oblékání, nedostatečnou osobní hygienu, existenci baru Náruč tlusté dámy a další chování, které by jinde v armádě nebylo tolerováno,“ uvádí zpráva.

Svědci vraždění podali nepravdivé výpovědi

Ta mimo jiné doporučila trestní stíhání devatenácti vojáků kvůli případu usmrcení 39 afghánských civilistů a zajatců. Existenci věrohodných důkazů toho, že Australané nezákonně zabíjeli v Afghánistánu, připustil na konci listopadu šéf australských obranných sil Angus Campbell.

Dalších třináct vojáků čelí podezření, že byli spolupachatelé či svědci vraždění nebo o incidentu podali nepravdivé výpovědi.

V Afghánistánu jsme zabili desítky civilistů, přiznal šéf australské armády

Australská armáda zahájila vyšetřování chování svých vojáků v Afghánistánu před čtyřmi lety poté, co se v médiích objevila obvinění ze zabíjení neozbrojených afghánských mužů a dětí.

Zpráva tvrdí, že 25 příslušníků speciálních jednotek se ve 23 různých případech přímo či nepřímo podílelo na usmrcení vězňů, zemědělců nebo jiných civilistů. S dalšími dvěma lidmi krutě zacházeli. Vraždění začalo v roce 2009 a nejvíce incidentů pochází z let 2012 a 2013.

Australané nevraždili v boji

Australský premiér Scott Morrison i Campbell se za jednání Australanů omluvili. Premiér oznámil, že informacemi, které přinesla nová zpráva, se bude zabývat speciální vyšetřovatel. 

Afghánistán označil vraždění za nepřijatelné, ale zprávu ocenil jako krok vpřed. Podle policie by však vyšetřování mohlo trvat dlouhá léta.

Většinu Afghánců australští vojáci připravili o život v zajetí, kdy byli tito lidé chráněni na základě mezinárodního práva. Nešlo o situace, které by se daly označit za bojové.

Austrálie je blízkým spojencem USA a v Afghánistánu její vojáci působí od roku 2002. V zemi se vystřídalo 39 tisíc příslušníků australské armády, přes 40 jich padlo. Nyní má Austrálie v Afghánistánu přibližně 400 vojáků.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video