Atlantis zatím nemůže přistát

Raketoplán Atlantis krouží kolem Země a čeká na povolení k přistání. To ale muselo být kvůli počasí o čtyřiadvacet hodin odloženo, oznámilo řídící středisko NASA. Raketoplán s pěti astronauty na palubě měl původně přistát již v osm hodin ráno.

Raketoplán se v neděli odpojil od Mezinárodní kosmické stanicie. Posádka na stanici instalovala novou výstupní komoru. Odletu předcházelo krátké rozloučení v laboratorním modulu Destiny.

Tam si po osmi společně strávených dnech potřásli rukou oba velitelé: šéf Atlantisu Steven Lindsay a ruský velitel ISS Jurij Usačov, který znovu poděkoval Američanům za práci, kterou na stanici vykonali a popřál jim šťastné přistání.

Raketoplán Atlantis dopravil na ISS speciální komoru pro výstup do volného kosmického prostoru. Zařízení o váze 6,5 tuny za 164 milionů dolarů bylo upevněno pomocí robotizované ruky k americké části stanice a vybaveno kyslíkovými a dusíkovými nádržemi.

Komora změní život na stanici
Raketoplán Atlantis dopravil na ISS speciální komoru pro výstup do volného kosmického prostoru. Zařízení vážící šest a půl tuny za 164 milionů dolarů bylo upevněno pomocí robotizované ruky k americké části stanice a je vybaveno kyslíkovými a dusíkovými nádržemi.

Nové zařízení podstatně ulehčí práci obyvatelům orbitální stanice. Astronauti dosud mohli dělat výstupy buď v amerických skafandrech, ale jen pokud byl připojen raketoplán, který je vybaven přechodovou komorou EAL, nebo museli vystoupit v ruských skafandrech z ruské části stanice, přesněji z modulu Zarja. Ovšem za cenu, že byl přechodový úsek tohoto modulu dehermetizován, což znemožňovalo pohyb po stanici mezi ruskou částí a americkou částí ISS.

Nový modul Quest umožňuje výstup do volného prostoru kdykoliv bez uvedených nepříjemností a to jak v ruských skafandrech typu Orlan-M, tak amerických skafandrech EMU.

Navíc modul umožňuje přípravu astronautů na výstup. Mohou v něm dýchat čistý kyslík a aklimatizovat se za snížení tlaku atmosféry, které pomáhá tělu zbavit se dusíku. Ten může ve skafandru způsobit zdravotní potíže, tzv. kesonovu nemoc.

Na ISS zůstala tříčlenná posádka
Na ISS zůstávají tři její současní obyvatelé, posádka Expedice 2. Tu tvoří kromě Usačova ještě Američané James Voss a Susan Helmsová. Na stanici strávili už něco přes čtyři měsíce. Na Zemi se mají vrátit v srpnu na palubě raketoplánu Discovery.

Posádka amerického raketoplánu Atlantis Steven Lindsey (vpředu vlevo), Janet Kavandiová (uprostřed), Charles Hobaugh (vpravo), Michael Gernhardt (vzadu vlevo) a James Reilly opouštějí operační centrum v Kennedyho kosmickém středisku na floridském mysu Canaveral, odkud stroj odstartoval k jedenáctidenní misi k Mezinárodní vesmírné stanici ISS, 12. července 2001


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video