Atentát na Džerbě má další dvě oběti

  • 65
Další dvě německé ženy, oběti teroristického atentátu na židovskou synagogu na tuniském ostrově Džerba, zemřely. Informuje o tom agentura DPA s odvoláním na nemocnici v berlínské čtvrti Marzahn. Ženy ve věku 22 a 39 let byly při útoku těžce popáleny na 70 procentech těla a nezachránila je ani intenzivní léčba. Na speciální klinice v Marzahnu leží ještě další pacient v kritickém stavu.

Při útoku na synagogu přišlo 11. dubna při výbuchu nákladního auta s plynem o život 18 lidí, z toho 13 Němců. Mezi dalšími běťmi jsou Tunisané a Francouzi. Zraněno bylo dalších 20 německých turistů, z nichž někteří nadále zůstávají hospitalizováni s vážnými popáleninami v německých nemocnicích.

PĚDCHOZÍ VÝVOJ 18. dubna 2002:

Německo zná pachatele atentátu v Tunisku
Německo už nepochybuje, že výbuch u synagogy na ostrově Džerba byl teroristickým aktem. Jeho pachatelem byl pětadvacetiletý Tunisan Nizár Nauár. K útoku se přihlásila Islámská armáda pro osvobození svatých míst.

Také tuniské úřady už opustily verzi, že cisterna s plynem narazila do zdi synagogy náhodou.

Nauár řídil cisternový vůz s tekutým plynem, který po nárazu na stěnu synagogy vybuchl. Německý ministr vnitra Otto Schily označil závěr vyšetřování, že Nauár najel do synagogy záměrně, za prakticky jistý.

Teroristu stejného jména uvedly v posledních dnech i některé arabské listy jako autora dopisu, kterým se pachatel přihlásil k útoku na Džerbě. Podle jeho bratra žijícího ve Francii pracoval Nauár na Džerbě pro kanadskou cestovní kancelář.

Islámská armáda svůj čin označila za mučednickou operaci, která je reakcí na zločiny Izraele proti synům palestinského lidu, napsaly dva arabské listy.

List Al-Kuds al-Arabí prý zároveň spolu s přiznáním odpovědnosti obdržel údajnou poslední vůli řidiče cisterny s plynem, identifikovaného jako Nízár bin Muhammad Nauár s krycím jménem Sajfaddín Túnisí, neboli "Tunisan Meč víry".

Nauár v ní vyzývá své rodiče, bratry a sestry, aby přispěli ke svaté válce "svými dušemi a penězi".

Němci zadrženého muže propustili
Německá policie v pondělí v oblasti porýnského Duisburgu zatkla muže, který měl podle ní kontakt na atentátníky. Vyšetřovatelé zjistili, že těsně před incidentem hovořil s řidičem, který vůz s plynem řídil.

Časopis Stern uvádí, že vyšetřovatelé zadrženého podezírají ze styků s teroristickou islámskou organizací Al-Kajda. V úterý večer však německá prokuratura oznámila, že podezřelý byl po důkladném výslechu a prověření důkazních materiálů propuštěn na svobodu. Podezření se tak nepotvrdilo.

Německá média připomínají, že cestovní ruch je hlavním zdrojem příjmů v Tunisku a potvrzení atentátu by mohlo mít pro severoafrickou zemi nedozírné následky.

Názvu
Islámská armáda pro osvobození svatých míst užívala skupina, která na sebe vzala odpovědnost za exploze na velvyslanectvích USA v Keni a Tanzanii v roce 1998. Ta tehdy v přiznání označila bin Ládina za "zdroj inspirace" a "bojovného šajcha". Usuzovalo se, že tato organizace, do roku 1998 neznámá, je křídlem militantní koalice v čele s bin Ládinovou Al-Kajdou a egyptským Islámským džihádem, které se zformovaly krátce před útoky na americké ambasády.

Schily: Byl to atentát
Německý ministr vnitra Otto Schily už v sobotu, tři dny po útoku, v televizi ARD řekl, že šlo nejspíš o atentát. "Výbuch cisterny s plynem byl namířen proti synagoze, nikoli proti turistům", řekl.

Schily podotkl, že je v kontaktu s šéfem spolkové kriminální policie, který už před několika dny odjel do Tuniska, a to nezávisle na tragédii. Na vyšetřování v Tunisku se od pátku podílejí dva němečtí kriminalisté.

Nebyl to útok, tvrdilo Tunisko
Tuniské úřady tvrdily, že výbuch byl výsledkem nešťastné náhody, a hypotézu teroristického útoku rozhodně odmítaly. 

"Domnívám se, že šlo o nehodu a že nemá žádnou souvislost se situací v Izraeli," řekl také vrchní rabín synagogy Perez Trabelsi. "Kdyby šlo o útok, stali by se jeho terčem lidé uvnitř synagogy."

Výbuch byl slyšet na pět kilometrů
Kamion naložený plynem narazil do zdi sousedící se synagogou. Výbuch byl slyšet do vzdálenosti pěti kilometrů.

Řidič a několik lidí, včetně turistů, zahynuli na místě, na třicet dalších lidí bylo zraněno. Některé raněné musely z plamenů do místní nemocnice převážet helikoptéry. Místo neštěstí ihned po výbuchu obklíčila policie.

Na Džerbě žije tisíc Židů
Tunisští Arabové neskrývají svůj nesouhlas s postupem Izraele na palestinských územích.

Židovská obec v Tunisku čítá kolem tří tisíc příslušníků, z toho tisícovka jich žije právě na Džerbě. Synagoga v Ghribě je považována za jedno z nejstarších posvátných míst judaismu na světě.

Modrobílá synagoga na Džerbě patří k nejstarším v Africe. Při výbuchu byla otevřena pro turisty.

Členové tuniské židovské komunity zjišťují rozsah poškození synagogy v Ghribě na tuniském ostrově Džerba. U ní ve čtvrtek 11. dubna havaroval cisternový vůz s plynem a poté explodoval. Po výbuchu zahynulo 16 lidí, z toho 10 Němců. Podle německé policie šlo o útok (16. dubna 2002).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video