ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Po AstraZenece hrozí silné alergie, uvádí EMA. Očkování přerušily další státy

  • 512
Nežádoucím vedlejším účinkem vakcíny od společnosti AstraZeneca jsou závažné alergické reakce, uvedla v pátek Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Britsko-švédská farmaceutická společnost obavy ze závažných vedlejších efektů své vakcíny odmítla. Očkování touto vakcínou už pozastavila řada zemí, WHO ji ale nadále doporučuje.

Evropský regulátor reagoval na alergické reakce zaznamenané ve Velké Británii, píše agentura AFP. EMA ve své zprávě uvádí, že „doporučuje aktualizaci informací o produktu a zahrnutí anafylaxe a přecitlivělosti (alergické reakce) mezi vedlejší účinky“.

Návrh se zakládá na 41 případech závažných alergických reakcí po podání přibližně pěti milionů dávek vakcíny v Británii.

Bezpečnostní komise EMA také zkoumá „všechny případy tromboembolických příhod a další události související s krevními sraženinami po očkování přípravkem AstraZeneca“, píše se v prohlášení. Úřad tím reaguje na rozhodnutí některých zemí pozastavit očkování tímto přípravkem.

Koncern AstraZeneca obavy kolem své vakcíny proti covidu-19 odmítá, napsala v pátek agentura DPA. Společnost podle ní uvedla, že po analýze dat týkající se bezpečnosti přípravku nic nenasvědčuje tomu, že by v případě její vakcíny hrozilo zvýšené riziko vzniku plicní embolie nebo hluboké žilní trombózy.

Mluvčí AstraZenecy uvedl, že se to týká všech věkových skupin lidí bez rozdílu pohlaví, zemí nebo šarží vakcíny. „Ve skutečnosti se tyto potíže mezi očkovanými objevují vzácněji než mezi ostatní populací,“ tvrdí mluvčí.

Preventivní stopka v Bulharsku

K zemím, které zastavily očkování vakcínou AstraZeneca kvůli zprávám o výskytu závažných případů krevních sraženin, se přidalo Bulharsko. O zastavení vakcinace preparátem britsko-švédské firmy informovala v prohlášení bulharská vláda.

Dánsko zastavilo očkování AstraZenecou kvůli krevním sraženinám

Uvedla mimo jiné, že toto rozhodnutí bude platit do doby, než EMA pošle písemné ujištění vylučující veškeré pochyby o bezpečnosti této vakcíny.

Pozastavení očkování jednou šarží vakcíny AstraZeneca už ve čtvrtek oznámilo také Rumunsko. S případnou obnovou vakcinace hodlá stejně jako sousední Bulharsko počkat na stanovisko EMA. Server Romania-Insider v pátek uvedl, že úřady v župě Gorj prověřují úmrtí 47letého muže den po očkování dávkou z nyní už zakázané šarže vakcíny AstraZeneca. Přímou souvislost mezi smrtí pacienta a vakcínou se jim ale zatím prokázat nepodařilo.

Podobný krok jako zmíněné země už učinily úřady v Thajsku a předtím v Dánsku, Norsku a na Islandu. Nicméně zatím nejsou důkazy o spojitosti mezi očkováním touto vakcínou a tvorbou krevních sraženin, a jedná se proto pouze o preventivní opatření.

Případ možných nežádoucích účinků vakcíny vyšetřují také chorvatské úřady. Deník Jutarnji list v pátek informoval o případu 91leté ženy, která zemřela na plicní embolii tři dny po očkování vakcínou AstraZeneca. Hlavní epidemiolog Krunoslav Capak později uvedl, že smrt patrně neměla s očkováním žádnou spojitost a že nevidí důvod vakcinaci tímto preparátem zastavovat.

Excelentní vakcína, tvrdí WHO

EMA je přesvědčená, že přínos vakcíny AstraZeneca je vyšší než případná rizika. Podle vyjádření mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Harrisové pak jde o „excelentní“ vakcínu a není důvod, proč ji nepoužívat.

Ve skladech leží miliony dávek vakcín, Bílý dům je zatím nechce uvolnit

Stejného názoru je i Polsko. „Přínos očkování je neporovnatelně větší než potenciální takzvané postvakcinační příznaky,“ řekl na toto téma ve veřejnoprávním rozhlase náměstek ministra zdravotnictví Waldemar Kraska. „Naši odborníci v tuto chvíli nedoporučují zastavit očkování vakcínou AstraZeneca,“ dodal.

Za bezpečnou tuto látku považují i kanadské a australské úřady. Obě země v noci na pátek oznámily, že v očkování s ní budou pokračovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video