Zakladatel WikiLeaks Assange přišel o azyl, obratem skončil v britské vazbě

  • 718
Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange přišel ve čtvrtek o azyl na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Britská policie ho zatkla přímo v budově ambasády, kam ji její pracovníci pozvali. Assange skončil ve vazbě a možná jej čeká vydání do Švédska, případně do Spojených států, jejichž utajované dokumenty zveřejnil.

Sedmačtyřicetitelého Australana Assange převzali policisté poté, co záštitu nad ním odebral ekvádorský prezident Lenín Moreno, který to zdůvodnil potřebou neporušovat opakovaně mezinárodní právo. 

Londýnský soud shledal Assange vinným z porušení podmínek kauce v souvislosti s obviněním ze znásilnění ve Švédsku. Do dalšího soudního stání 2. května zůstane ve vazbě, uvedl server Sky News. Podle tiskových agentur mu hrozí maximálně 12 měsíců vězení. Assange vinu odmítá. 

Nakonec může být Assange vydán do Švédska, nejvíc se ale obává případného vydání do Spojených států, kde mu hrozí stíhání za zveřejnění důvěrných dokumentů o válce v Iráku a Afghánistánu. 

11.dubna 2019 v 11:45, příspěvek archivován: 11.dubna 2019 v 12:31

VIDEO: BREAK: Full @Ruptly video of WikiLeaks founder Julian Assange?s arrest by British police this morning https://t.co/tdBw1Kbpxn

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

BREAK: Full @Ruptly video of WikiLeaks founder Julian Assange’s arrest by British police this morning https://t.co/tdBw1Kbpxn

Server Wikileaks na schylující se vypuzení Assange z velvyslanectví upozornil již před několika dny. Uvedl, že důvodem je skandál kolem Morenovy rodiny, která údajně převáděla peníze do daňových rájů. Server podrobnosti kolem případu zveřejnil. 

Moreno WikiLeaks ostře zkritizoval za zveřejnění dokumentů a fotek týkajících se jeho rodiny, které se vzápětí objevily v ekvádorském tisku a na sociálních sítích. Prezident tvrdí, že s offshoreovými firmami svého bratra nemá nic společného. Bratr podle něj není státní zaměstnanec, takže může mít tyto firmy, kde chce. 

Moreno nebyl nikdy spokojen s přítomností Assange na londýnské ambasádě. Po nástupu do prezidentské funkce v květnu 2017 označil zakladatele WikiLeaks za „více než nepříjemný zděděný problém“. 

Assange se uchýlil na ekvádorské velvyslanectví v roce 2012, aby se vyhnul vydání do Švédska, které ho chtělo vyslechnout kvůli obvinění ze znásilnění z roku 2010. Assange trvá na tom, že se znásilnění nedopustil. Zároveň vyjadřoval obavu, že v případě vydání do Švédska může být nakonec vydán do USA. 

USA nově viní Assange ze spiknutí

Švédsko v roce 2017 sice případ odložilo, Assangeovi ale stále hrozil postih za to, že se vyhýbal soudu. Švédská prokuratura nyní uvedla, že předběžné vyšetřování může znovu otevřít, pokud nebude údajný zločin promlčen, tedy do srpna 2020. 

Londýnská policie oznámila, že Assange zatkla na základě žádosti o vydání do Spojených států a kvůli porušení podmínek kauce v Británii. Ministerstvo spravedlnosti USA obvinilo nově Assange ze spiknutí za účelem získání tajných informací z vládního počítače. Za to mu hrozí až pět let vězení. 

Americká prokuratura tvrdí, že v roce 2010 americký specialista vojenské tajné služby Bradley Manning poskytl Assangeovi část hesla pro přístup k počítačům ministerstva obrany. Někteří komentátoři si to vykládají tak, že Assange byl tedy obviněn z toho, že Manningovi pomohl získat tajné dokumenty, a nikoli za jejich zveřejnění. 

Assangeovi v roce 2012 udělila předchozí ekvádorská vláda politický azyl a za Morena dostal v prosinci 2017 ekvádorské občanství. Ekvadorský ministr zahraničí José Valencia v Quitu ale nyní oznámil, že Assangeovi bylo ekvádorské občanství pozastaveno. Ekvádor zároveň obvinil příznivce WikiLeaks a dva ruské hackery, že se pokoušeli destabilizovat zemi.

„Británie je americká děvka,“ tvrdí Andersonová

Ekvádorské rozhodnutí vydat Assange Británii tvrdě odsoudila americká herečka a aktivistka Pamela Andersonová. Hvězda seriálu Pobřežní hlídka a ochránkyně zvířat patří ke stoupencům Assange a na ambasádě v Londýně jej v květnu 2017 navštívila. 

Policisté museli Assange doslova vynést

Na videu, které zveřejnila mimo jiné televize CNN, je vidět, jak se sedmačtyřicetiletý Australan se ztrhaným výrazem v obličeji a pokřikem vyzývajícím k odporu brání odchodu z budovy, kde strávil předchozích skoro sedm let.

Obrázkem pobledlého Assange s bílými vlasy a bílým plnovousem, jehož vleče sedm policistů v civilu, byla fascinována i reportérka CNN. "Podívejte, kolik lidí ho vleče, evidentně nejde dobrovolně," komentovala situaci reportérka. "Je to fascinující, podívejme se na to ještě jednou," dodala poté, co na videu bylo vidět, jak Assange policisté natlačili násilím do policejního vozu.

Podle záběrů na sociálních sítích Assange křičel mezi dveřmi ambasády "Británie musí protestovat, vy můžete protestovat!". V ruce přitom držel knihu amerického spisovatele Gorea Vidala nazvanou History of The National Security State. Tento v roce 2012 zesnulý spisovatel kritizoval mimo jiné zahraniční vojenskou politiku USA, která podle něj vedla k úpadku této země.

Zdroj: ČTK

Nyní napsala na Twitteru, že je v šoku. „Jak jsi mohl, Ekvádore? (Protože tě odhalil). Jak jsi mohla, Británie? Samozřejmě - jsi americká děvka a potřebuješ odvést pozornost od svého idiotského brexitu,“ uvedla. 

Bývalý ekvádorský prezident Rafael Correa označil krok svého nástupce za „zradu“. Právě díky Correovi se Assange na ambasádu dostal. Proti Correovi je nyní v Ekvádoru vedeno řízení kvůli údajnému pokusu o únos oponenta. 

Skutečnost, že Británie Assangeovi azyl odebrala, považuje server Wikileaks za porušení mezinárodního práva. WikiLeaks se zaměřuje na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých dat. „Mocní hráči“, jako je americká tajná služba CIA, podle WikiLeaks „sofistikovaně“ Assange zbavili lidské důstojnosti. 

Za „temný den pro svobodu tisku“ považuje zatčení Edward Snowden, bývalý analytik americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). Ten odhalil, že tato zpravodajská služba řadu let masově sledovala elektronickou komunikaci lidí po celém světě. Snowden pak získal azyl v Rusku. 

Británie ještě s USA o Assangeově vydání nejednala

Zatčení Assange naopak uvítala britská premiérka Theresa Mayová. Podle ní se tím ukázalo, že v Británii jsou si před zákonem všichni rovni. 

„Je zcela správné, že Assange stane v Británii řádně před spravedlností. O tom, co bude následovat, rozhodne soud,“ uvedl náměstek britského ministra zahraničí Alan Duncan. „Jsme velmi vděční za krok, který učinila ekvádorská vláda spolu s prezidentem Morenem,“ dodal. 

„Dnešní akci předcházel dlouhý dialog mezi oběma zeměmi. Těším se, že v nadcházejících letech budou Británií a Ekvádor pojit silné bilaterální vztahy,“ uzavřel. 

Duncan zároveň upozornil, že Británie nevydá Assange do USA, pokud mu tam bude hrozit trest smrti. Duncan ještě se zástupci USA o případném vydání nemluvil, napsala agentura Reuters. 

Assangeovo zatčení uvítala také Švédka, která jej obvinila, že ji při návštěvě Stockholmu v roce 2010 znásilnil. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video