Slovensko má novou vládu. Pellegrini převzal program Ficova kabinetu

  • 145
Slovenský prezident Andrej Kiska ve čtvrtek jmenoval nového premiéra Petera Pellegriniho a jeho vládu. Kabinet dosavadního premiéra v demisi Roberta Fica tak definitivně skončil. Pellegrini však od minulé vlády převzal prakticky celý program včetně starých cílů. „Musíte získat důvěru nejen parlamentu, ale hlavně veřejnosti,“ řekl Kiska novému kabinetu.

„Od ohavné vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové uběhl měsíc. Po tu dobu bylo řečeno mnoho velmi silných slov o stavu naší společnosti. Možná zaznělo příliš mnoho slov, ale zatím bylo uděláno příliš málo činů, aby se atmosféra ve společnosti uklidnila,“ řekl nové vládě prezident Kiska.

„Dnes jsme tu u jmenování nových členů vlády proto, že byli zavražděni dva mladí lidé. Na nedůvěru veřejnosti nemůžeme reagovat křikem ani arogancí. Vaší zodpovědností je bojovat o důvěru veřejnosti, o důvěru našich občanů. Svými kroky a činy musíte přesvědčit lidi, že to myslíte vážně,“ dodal slovenský prezident. 

„Jako hlava státu vám nedovolím na tuto zodpovědnost zapomenout a zároveň můžete počítat s mou plnou podporou pro všechna opatření, která pomohou zlepšit stát,“ pokračoval.

„O vašem úspěchu či neúspěchu bude rozhodovat hloubka opatření, která učiníte. Věřím, že si všichni uvědomujeme, že nestačí vyměnit vládu. Vaší základní zodpovědností je totiž změnit styl vládnutí,“ prohlásil Kiska s tím, že bude požadovat změny ve vedení policie, aby byla zajištěna nezávislost ve vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky.

Nemáme čas vyrábět nějaké dokumenty, brání se Pellegrini

Pellegrini v návaznosti na Kiskův projev uvedl, že chce zemi navrátit stabilitu. „Vraždu novináře Kuciaka považuji za útok na jeden z pilířů demokracie Slovenska, za útok na svobodu slova. Vláda Slovenské republiky a příslušní ministři, příslušné instituce udělají vše pro to, aby se tento ohavný čin vyšetřil,“ ujistil Pellegrini a zkritizoval současný mediální obraz Slovenska jako černé díry ve středu Evropy.

Vražda novináře Jána Kuciaka

„Slovensko patří k nejvyspělejším zemím ve střední Evropě. Opozice má právo kritizovat vládu. Pevně věřím, že opozice svými kroky přispěje k uklidnění politické situace. Dnes nemůžeme akceptovat, že to někdo prodává jako politický zápas na Slovensku. Dnes bojujeme i o obraz Slovenské republiky v mezinárodním světle,“ míní Pellegrini, který dodal, že on i jeho vláda jsou připravení od prvního dne naplno pracovat.

Řekl také, že programové prohlášení jeho vlády bude v ekonomických a sociálních otázkách vycházet z programu minulé - Ficovy - vlády. Pellegrini podle slovenských médií přebral od Fica v podstatě celý program včetně už neaktuálních cílů.

Pellegrini postup zdůvodnil tím, že ve vládnutí pokračuje dosavadní koalice, která chce program předchozí vlády naplnit. Programové prohlášení tak například obsahuje přísliby v daňové oblasti, v železniční dopravě či úpravu osobních bankrotů, což už splnila Ficova vláda. 

„Tato vláda musí začít pracovat okamžitě a nemá čas se zaobírat sama sebou nebo vyrábět nějaké dokumenty. Chceme toto programové prohlášení naplnit až do konce. Proto na vládě budeme schvalovat totožné programové prohlášení, které už jednou vláda schválila, i když tam jsou neaktuální nebo splněné pasáže,“ vysvětlil Pellegrini podle Denníku N.

Bratislava zrušila demonstrace, Košice či Zvolen pokračují

Podle Denníku N čtvrteční desátou hodinou skončila Ficova éra. Od začátku jeho první vlády uběhlo 4 282 dní, přerušených dvěma lety, kdy vládla premiérka Iveta Radičová.

Pellegrini, dosavadní vicepremiér a místopředseda vládní strany Směr-SD, měl v minulé vládě na starosti informatizaci a investice. Kiskovi už jeden návrh na personální složení vlády přinesl, ten ho však odmítl s tím, že by taková vláda nebyla zárukou nezávislého vyšetření vraždy novináře Kuciaka. 

Problémem byl pro něj především Jozef Ráž mladší, který byl kandidátem na ministra vnitra a má blízko k Robertu Kaliňákovi, který tento post zastával dosud. Ráže mladšího tak nahradil dosavadní ministr zdravotnictví Tomáš Drucker. Po něm bude Kiska chtít, aby co nejdříve odvolal policejního prezidenta Tibora Gašpara, což Kiska v projevu nepřímo potvrdil.

Server HNonline uvádí, že o důvěru by Pellegrini mohl parlament požádat už v pátek. Na tentýž den byly v plánu i protesty, které po vraždě novináře Kuciaka odstartovaly končící vládní krizi. Minimálně některé z nich však byly zrušeny. Organizátoři zrušili demonstraci v Bratislavě. „Mítink za slušné Slovensko v pátek v Bratislavě nebude!“ oznámili s tím, že zodpovědnost a slušnost vyžaduje respektovat ústavu.

„Změna začala a je nezastavitelná. Nedovolíme, aby vyprchala naděje, která je mezi námi,“ ujistili. „Nikam neodcházíme, budeme pozorně sledovat systémové změny, ke kterým se nová vláda přihlásila,“ uvedli s tím, že čtvrtek není tečkou. „Jsme tu a jsme připraveni kdykoliv vyjít opět do ulic,“ dodali.

V Košicích, Zvoleni či Banské Bystrici se však podle Denníku N bude v protestech Za slušné Slovensko pokračovat. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video