Obrázek vytvořený pomocí umělé inteligence, jenž zobrazuje nepokoje a policejní...

Obrázek vytvořený pomocí umělé inteligence, jenž zobrazuje nepokoje a policejní brutalitu v Kolumbii z roku 2021. Amnesty International uvedla, že se rozhodla použít obrázky vygenerované umělou inteligencí, aby ochránila protestující. | foto:  Amnesty International

Amnesty čelí kritice, k protestům použila fotografie od umělé inteligence

  • 38
Ačkoli brutální síla, kterou policie v Kolumbii předloni potlačila celonárodní demonstrace, byla skutečná, série fotografií, kterou lidskoprávní organizace Amnesty International nedávno doprovodila svou zprávu k tématu, opravdová nebyla. Skupina na sociálních sítích použila snímky vytvořené umělou inteligenci ve snaze ochránit demonstranty, sklidila za to však kritiku.

Na snímcích, které Amnesty na sociálních sítích přidala k příspěvkům věnovaným dvouletému výročí demonstrací v Kolumbii, jsou scény ze zásahů policie proti protestujícím. Když se ovšem na fotografie pozorně zadíváte, dojde vám, že je na nich něco jinak. Tváře lidí jsou podivně hladké, světlo ani barvy nepůsobí přirozeně.

Humanitární organizace během nepokojů, které rozdmýchala nepopulární daňová reforma a dlouhodobá sociální nerovnost, zaznamenaly řadu případů extrémní brutality ze strany policie. Na denním pořádku bylo mučení, bití nebo znásilňování žen skupinami strážníků. Při střetech s armádou a policií přišlo o život nejméně pět desítek lidí.

Amnesty uvedla, že ve svých předchozích zprávách k tématu vždy používala skutečné fotografie, ale nyní se rozhodla použít snímky vytvořené umělou inteligencí, aby ochránila protestující před možnou státní odplatou.

Obrázky vytvořené umělou inteligencí, které Amnesty použila:

Fotoreportéři a odborníci však v reakci na tento krok varovali, že používání uměle vytvořených fotografií by mohlo zpochybnit práci organizace a podpořit různé konspirační teorie.

„Žijeme ve vysoce polarizované době plné falešných zpráv, což nutí lidi pochybovat o důvěryhodnosti médií. A jak víme, umělá inteligence lže. Jakou důvěryhodnost máte, když začnete zveřejňovat fotografie vytvořené umělou inteligencí?“ řekl listu The Guardian Juancho Torres, fotoreportér působící v kolumbijské Bogotě.

Podle Torrese je použití snímků vytvořených umělou inteligencí urážkou fotoreportérů, kteří o protestech informovali z „první linie“. „Síla novináře spočívá ve ztvárnění reality a toho, co vidí. Mnoho reportérů, fotografů a kameramanů kvůli tomu při nepokojích v roce 2021 riskovalo své životy. Mám přítele, který přišel o oko. Používáním snímků z umělé inteligence se nejen ztrácí tato realita, ale i spojení mezi novináři a lidmi,“ míní.

Umělá inteligence vyhrála slavnou soutěž fotografů. Nikdo nic nepoznal

Amnesty uvedla, že proto, aby nedošlo k uvedení veřejnosti v omyl, doprovodila každou „fotografii“ upozorňujícím textem, že ho vytvořila umělá inteligence. Po kritice se ale obrázky rozhodla z internetu stáhnout.

„Obrázky jsme z příspěvků na sociálních sítích odstranili, protože nechceme, aby kritika za použití obrázků vytvořených umělou inteligencí odváděla pozornost od poselství na podporu obětí a jejich volání po spravedlnosti v Kolumbii,“ uvedla Erika Guevara Rosasová, šéfka Amnesty pro Ameriku.

„Kritiku bereme vážně a chceme spolupracovat s odborníky, abychom lépe porozuměli důsledkům a naší úloze při řešení etických dilemat, která používání těchto technologií přináší,“ dodala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video