O vynálezu informoval server časopisu Science. Princip je jednoduchý. Malý generátor v krosně využívá pohybu boků člověka, který batoh nese na zádech.
Generátor je zabudovaný na pružinách v rámu krosny a houpavé pohyby boků převádí na elektrickou energii. Takto vyrobenou elektřinu lze buď hned použít, nebo ji uchovat v malé baterii.
Rám krosny váží 4,5 kilogramu a vědci pracují na jeho redukci. Z krosny je možné získat tím více elektřiny, čím těžší je náklad uvnitř. První prototypy fungovaly se zátěží mezi 18 až 36 kilogramy.
Biolog Lawrence Rome z Pensylvánské univerzity batoh vymyslel na přání amerického námořnictva. Vojáky při bojových akcích v terénu totiž zatěžují náhradní baterie. Rome tvrdí, že nošení jeho speciální krosny je jen o něco málo náročnější, než nošení batohu se stejnou hmotností.
"Z hlediska metabolismu jsme zjistili, že je to úspornější, než jsme čekali," uvedl vynálezce. Pokusní "chodci" v průběhu experimentu měnili způsob chůze tak, aby výroba elektřiny byla co nejefektivnější.
Batoh bude zatím určen pro americkou armádu.