Alžběta II. zahájila zasedání parlamentu

- Britská královna Alžběta tradičním ceremoniálem zahájila zasedání parlamentu. Poprvé se slavnostní akt konal v reformované horní komoře, v níž byl celkový počet dědičných peerů radikálně snížen z více než 750 na pouhých 92.
Při této příležitosti pronesla panovnice projev, kde mimo jině uvedla, že britská vláda bude podporovat rozšíření Evropské unie (EU) a zasazovat se o větší spolupráci v boji proti mezinárodnímu zločinu a o větší účinnost zahraniční a bezpečnostní politiky evropského společenství.

Slavnostního zasedání se však mohlo zúčastnit jen zhruba tři stovky lordů. O vyvolených rozhoduje náhodný los z červené krabice. Kromě dědičných a doživotních lordů v rudých pláštích s bílými kožešinovými límci přihlížejí slavnosti též lordi-soudci v černozlatých talárech a církevní biskupové. Na vybraná místa ve Sněmovně lordů také usednou vybraní velvyslanci různých zemí.

Kvůli reformě týkající se dědičných peerů se nemohli dostavit do parlamentu královnini synové Charles a Andrew ani její sestra princezna Margaret. Alžbětina dcera princezna Anne však kráčela ve vojenské uniformě v průvodu doprovázejícím královnu do Sněmovny lordů.

Jako tradičně přijela Alžběta II. spolu se svým manželem vévodou z Edinburghu z Buckinghamského paláce do sídla parlamentu ve Westminsterském paláci v nablýskaném irském státním kočáře, který byl původně vyroben v Dublinu pro královnu Viktorii.

Přítomnost královny v parlamentu na břehu řeky Temže zvěstovalo zvonění zvonů a dělostřelecké salvy v Hyde Parku a Toweru, ale i výměna vlajek na budově parlamentu - britskou státní vlajku vystřídala královnina standarta.

V dlouhé vyšívané róbě z bílého hedvábí s pláštěnkou lemovanou bílou kožešinou zamířila britská panovnice nejdříve do královské oblékárny, kde vyměnila diadém ve vlasech za korunu posázenou drahokamy a diamanty.

V doprovodu prince Philipa a průvodu heroldů, pážat a nejrůznějších hodnostářů vešla do Sněmovny lordů, kde usedla na trůn a dala v souladu s tradicí k sobě povolat členy Dolní sněmovny. Když zvlášť k tomu určený úředník zvaný podle odznaku svého úřadu The Black Rod (Černá hůl) dorazí k Dolní sněmovně, poslanci mu těsně před nosem přibouchnou dveře. Dávají tím najevo nezávislost poslanců Dolní sněmovny na koruně. Black Rod pak musí svou ebenovou holí třikrát zaťukat na dveře a vyřídit královnin vzkaz. Panovnice, její doprovod i všichni lordi musejí celou dobu čekat, než se poslanci v čele s předsedkyní Dolní sněmovny, premiérem a vůdcem opozice konečně dostaví do horní sněmovny, aby vestoje vyslechli královnin projev.

Královnin projev byl programovým prohlášením vlády
V projevu, který byl programovým prohlášení vlády na další období, přednesla panovnice celkem 28 návrhů zákonů. Mezi nimi byl i požadavek na zpřísnění boje proti rasismu v britských veřejných institucích nebo návrh zákona o svobodě informací. Značnou pozornost vyvolal návrh zákona v rámci něhož by mohly místní úřady v boji proti dopravním zácpám vymáhat od řidičů poplatky za to, že se svými automobily vjedou do center měst.

Vláda dále podle královny předloží návrh zákona na reformu systému trestního práva, která počítá s tím, aby se vězni museli podrobovat testům na přítomnost drog v organismu.

Britská vláda rovněž hodlá reformovat systém sociálního zajištění a vybudovat bezpečný dopravní systém. Královna také řekla, že vláda podpoří rozvoj elektronického obchodování. K nejdůležitějším prioritám nadále patří vzdělání.

Tradičně přijela Alžběta II. spolu se svým manželem vévodou z Edinburghu z Buckinghamského paláce do sídla parlamentu ve Westminsterském paláci v nablýskaném irském státním kočáře, který byl původně vyroben v Dublinu pro královnu Viktorii

Pro slavnostní zahájení zasedání britského parlamentu vyměnila Alžběta II. diadém ve vlasech za korunu posázenou drahokamy a diamanty

V dlouhé vyšívané róbě z bílého hedvábí s pláštěnkou lemovanou bílou kožešinou vystupuje Alžběta II. z kočáru před sídlem parlamentu ve Westminsterském paláci


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video