Albrightová v kosovském horkém křesle

- Podle časem prověřené tradice se Washington rozhlíží po někom, koho by mohl obvinit z krize v Kosovu - a právě nyní většina prstů ukazuje na ministryni zahraničí Madeleine Albrightovou. Někteří dokonce začali označovat poslední konflikt na Balkáně jako válku Albrightové podle největší obhájkyně podporování diplomacie silou, jaká ve vládě amerického prezidenta Billa Clintona je.
Pro první Američanku v úřadu šéfa ministerstva zahraničí je to ironický obrat. Albrightová, která se narodila v bývalém Československu, sama zažila dvakrát útěk během druhé světové války, přičemž jednou se svým otcem diplomatem našla útočiště v Bělehradě a od té doby hovoří trochu srbsky. Od let 1993-1997, kdy byla americkou zástupkyní v OSN, vždy podporovala politiku USA vůči Balkánu a často vyzývala k silovější akci.
Ovšem nyní, kdy i po patnácti dnech leteckých útoků NATO pokračují jugoslávské síly v akcích v Kosovu a 500.000 albánských uprchlíků představuje nejhorší humanitární katastrofu v Evropě od druhé světové války, objevují se mezi oficiálními činiteli stále horší prognózy a experti se hrozí nezamýšlených důsledků spojenecké akce. "Pokud existuje někdo, kdo se naprosto přepočítal, pak je to Albrightová a mluvčí ministerstva zahraničí James Rubin," říká nejmenovaný odborník na balkánskou politiku. "Právě oni tvrdili, že trocha bombardování srazí jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče na kolena."
Albrightové a jejím spolupracovníkům je vyčítáno, že podcenili Miloševičovo odhodlání postupovat nemilosrdně proti kosovským Albáncům a přecenili možnosti leteckých sil NATO zabránit mu v tom. V posledních dnech bylo popsáno mnoho papíru informacemi o tom, jak nejvyšší představitelé Pentagonu vyjadřovali pochyby, že letecké údery pomohou svrhnout Miloševiče, a jak šéf CIA George Tenet varoval, že Srbové odpoví etnickými čistkami.
Rubin, který patří k nejbližším poradcům Madeleine Albrightové a je sám značně zapojen do tvorby americké politiky v Kosovu, hájil svou velitelku ve středu na tiskové konferenci na americkém ministerstvu zahraničí. "Je nepřesné tvrdit, že ministryně předpokládala, že Srbové přistoupí na mírovou dohodu z Rambouillet krátce po zahájení leteckých úderů. Dobře víte, že jsme si všichni přáli mírové řešení tohoto problému. To byl náš cíl. Vyzkoušeli jsme každou cestu a pokusili jsme se o všechno možné, abychom krizi vyřešili mírovým způsobem, ale Miloševič nebyl připraven na to přistoupit," řekl Rubin.
"Doufali lidé, že Miloševič přijme mírové řešení? Každý v to doufal, ale očekávali jsme to skutečně? Ne, bylo by nerealistické myslet si, že Miloševic by uvažoval o přijetí mírového řešení bez hrozby NATO a jeho sil," dodal Rubin.
Kritici tvrdí, že kdyby Albrightová a Clinton opravdu chtěli zvítězit v konfrontaci s Miloševičem a uchránit kosovské Albánce od etnických čistek, mohli v Jugoslávii rozmístit pozemní jednotky. Ale to je řešení, které prezident Clinton stále odmítá.
Kurt Bassuener z rady zabývající se akcí na Balkáně, který podporuje tvrdou akci proti Miloševičovi zahrnující i vyslání pozemních jednotek, tvrdí, že Albrightová je obviňována neprávem. "Jestli se někdo přepočítal, tak to byl prezident Clinton. Nemyslím si, že Albrightová věřila, že se vyhneme vyslání pozemních jednotek a myslím, že předpokládala jejich rozmístění dva týdny po leteckých útocích," říká.
Podle jeho slov mnoho lidí včetně jeho skupiny neočekávalo, s jakou zuřivostí a rychlostí se Miloševič pustí do kosovských Albánců. "Americká vláda navíc v posledních letech, kdy se objevila a sílila kosovská krize, byla stále o kolo pozadu. Albrightová byla z tohoto hlediska osamělým hlasem vyzývajícím k akci, ale vláda ji vždy umlčela. Proto si zaslouží úctu, neboť rozpoznala kosovský problém dříve, než zbytek Clintonovy vlády", říká Bassuener.
Albrightová zatím odmítá veřejnou diskusi o tom, jaké chyby mohly být učiněny. Jakmile bude kosovská krize vyřešena. "Budeme mít spoustu času podívat se zpět a říci, co jsme udělali, či neudělali", prohlásila americká ministryně zahraničí tento týden.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video