ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na ruské základně nouzově přistálo letadlo, téměř ho zasáhla syrská raketa

  • 842
Civilní Airbus A320 se 172 pasažéry na palubě musel v pátek nouzově přistát na ruské vojenské základně Hmímím. Ruský ministr obrany uvedl, že ho téměř zasáhla raketa syrské protivzdušné obrany. Letadlo mělo jít na přistání v době, kdy izraelské stíhačky útočily na cíle v okolí Damašku. Není však zcela jasné, komu Airbus patří.

Podle mluvčího ruského ministra obrany Igora Konašenkova Sýrie odpovídala na nálet čtyř izraelských stíhaček F-16, které kolem druhé hodiny ráno útočily na oblast jižní Sýrie, píše server Al Arabiya.

Reuters doplňuje, že letouny vypálily osm raket typu vzduch-země na vojenské cíle. Nevstoupily přitom do syrského vzdušného prostoru.

Agentura TASS k incidentu uvedla, že letadlo se připravovalo na přistání v době, kdy izraelské stíhačky útočily. Stroj proto musel urychleně opustit kritickou zónu.

„Jen díky skvělé práci dispečerů na letišti v Damašku a efektivitě automatických systémů monitorování leteckého provozu, se podařilo Airbus eskortovat z nebezpečné zóny a asistovat při bezpečném přistání na ruské základně v Hmímímu,“ upřesnil Konašenkov s tím, že stroj jen těsně unikl syrské střele.

Izraelci používají dopravní letouny ke krytí nebo blokování syrské protivzdušné obrany, myslí si mluvčí Konašenkov.

Pochybnosti o majiteli letadla

Ruské oficiální zdroje uvádějí, že Airbus měl namířeno z Teheránu do Damašku, o provozovateli se nezmiňují.

Podle twitterového účtu AS Source News informace o letadle zveřejněné ruským ministerstvem obrany korespondují s letem 6Q514 společnosti Cham Wings. Jde o soukromé syrské aerolinky sídlící v Damašku. Airbus pravděpodobně vzlétl z města Nadžaf v Iráku, jedná se však o neoficiální informace.

Tuto variantu nicméně zmiňuje i agentura Reuters, která se aerolinky neúspěšně snažila kontaktovat. Navíc uvádí, že na Cham Wings už v roce 2016 Spojené státy uvalily sankce za pomoc při transportech vojáků a zbraní do Sýrie. Společnost měla podporovat prezidenta Bašára Assada a syrské tajné služby.

S jedním z letadel Cham Wings cestoval také generál Kásem Solejmání z Damašku do Bagdádu krátce před tím, než ho v lednu zabili při leteckém útoku vedeným Spojenými státy.

Agentura Reuters zjistila, že stroje společnosti létají téměř vždy v noci, často mají také zpoždění. Spoje Cham Wings se ani neobjevují ve všech letových řádech. Výchozím bodem bývá většinou Damašek nebo Latákie. V okolí se nachází ruské vojenské základny, na jedné z nich v pátek ráno Airbus přistál.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Izrael opakovaně bombarduje Íránské vojenské cíle v Sýrii. Chce tím ukončit přítomnost íránských ozbrojených sil v zemi, která je ve stavu občanské války od roku 2011.

Letoun ukrajinských aerolinek se 176 lidmi na palubě se na začátku ledna zřítil poblíž mezinárodního letiště v Teheránu. Zahynuli všichni cestující i členové posádky. Ukrajinští vyšetřovatelé si prý byli od počátku jisti, že Boeing byl sestřelen. Plnou zodpovědnost za sestřelení ukrajinského letadla následně přijaly Íránské revoluční gardy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video