Afghánky v Kábulu čekají frontu před jednou z tamních bank. (20. září 2021)

Afghánky v Kábulu čekají frontu před jednou z tamních bank. (20. září 2021) | foto: Profimedia.cz

Ženy mohou tak akorát uklízet záchody. Afghánské soudkyně se musejí skrývat

  • 155
Slibovaná práva se kamsi vytratila. Afghánské ženy víc a víc zjišťují, jaký bude život pod vládou Tálibánu. Radikálové jmenovali náměstky nové vlády, vybírali však čistě mezi muži. Úřadující starosta Kábulu zase oznámil, že do práce mohou přijít jen ty, které muži nemohou nahradit. Třeba uklízečky záchodů. Někdejší soudkyně se skrývají. A dívky zřejmě nepustili do školy.

Zaměstnankyně radnice v Kábulu mají i nadále zůstat doma. Až na jedinou výjimku – ženy, jejichž práci nemohou vykonávat muži. Vůli nového vedení města v neděli oznámil úřadující starosta Hamdullah Nohmani. Jednou ze „šťastných“ profesí tak je uklízečka dámských toalet.

Zbylé Afghánky fakticky přišly o práci. Před příchodem Tálibánu jich pro kábulské úřady pracovaly stovky. Podle Nohmaniho město zaměstnává zhruba 2 930 lidí. Na sedmadvacet procent z nich byly ženy. Situace v Kábulu je tak dalším důkazem, že slibované zachování práv afghánských žen se nekoná.

Afghánky nemají zastoupení nejen v novém kabinetu, ale ani na pozicích náměstků ministerstev. Seznam nově jmenovaných činitelů představil mluvčí vlády Zabíhulláh Mudžáhid. Zatímco mezi nimi není jediná žena, obávaných radikálů si tálibánci vybrali hned několik.

Náměstkem ministra obrany se stal Abdul Kajjúm Zákir, který v minulosti působil jako šéf vojenské komise Tálibánu a byl vězněn na americké základně Guantánamo na Kubě. Náměstkem ministra vnitra pak je Sadr Ibráhím, který svého času také vedl vojenskou komisi Tálibánu. Pracovat bude v resortu obsazeném dalším obávaným válečníkem Sirádžuddínem Hakkáním.

Tálibán vládu prezentoval jako přechodnou, neuvedl však, jestli někdy v budoucnu hodlá v zemi uspořádat volby. Mudžáhid podle AP složení kabinetu hájil, přičemž prohlásil, že mezi náměstky ministrů jsou i zástupci etnických menšin, včetně Hazárů, které Tálibán za své minulé vlády tvrdě pronásledoval.

Mudžáhid také řekl, že ženy by do vlády mohly být zařazeny později. A slíbil, že vláda „co nejdříve“ umožní dívkám návrat do škol. Zatímco chlapci od sedmé třídy výše totiž mohli hned první školní den zpět do lavic, jejich spolužačky musely zůstat doma.

Tálibánci zavraždili těhotnou policistku, na univerzitách rozdělují studenty

Stejná je situace i na středních školách, na univerzitách zase studentky musejí sedět od svých mužských kolegů odděleně. Samozřejmostí je nošení tradičního závoje. Kromě toho také Tálibán oznámil, že by ženy měly učit zase jen ženy. 

Muži a ženy mají rovněž využívat oddělené vchody a východy z univerzit. Za předpokladu, že jsou obě pohlaví v jedné učebně, mají ženy z vyučování odejít o pět minut dřív.

Soudkyně se obávají propuštěných trestanců

Strach o život pak mají někdejší afghánské soudkyně. Mnozí zločinci, které svým verdiktem poslaly do vězení, se totiž s příchodem Tálibánu dostali na svobodu. A ženy se teď obávají nejen islámských radikálů ovládajících zemi, ale i toho, že se jim propuštění trestanci budou chtít pomstít.

„Přišlo čtyři nebo pět členů Tálibánu a vyptávali se sousedů v mém domě, kde ta soudkyně bydlí. To byli lidé, které jsem poslala do vězení,“ řekla agentuře Reuters Afghánka, která našla útočiště v Nizozemsku. Kvůli bezpečí si nepřála uvést své jméno.

V Afghánistánu pracovalo před srpnovým nástupem Tálibánu asi 250 soudkyň. Některým se v posledních týdnech podařilo utéct ze země, většina však zůstala na místě a snaží se dostat za hranice s pomocí kolegů v zahraničí a aktivistů, kteří pro ně shánějí pomoc.

Ať ženy zůstanou doma, naši bojovníci je neumí respektovat, varuje Tálibán

„Posílají mi vzkazy plné strachu a naprosté hrůzy. Píšou mi, že když je nezachrání, jejich životy budou v přímém ohrožení,“ říká žena, které se podařilo z Afghánistánu uprchnout s pomocí obránců lidských práv a zahraničních kolegů z Mezinárodní asociace soudkyň (IAWJ).

Propuštění vězni podle ní „telefonují soudkyním, prokurátorkám a policistkám a vyhrožují jim smrtí, říkají jim, že po nich půjdou“. Ženy v justici však bývaly terčem násilí i předtím. Letos v lednu neznámí ozbrojenci zastřelili dvě soudkyně nejvyššího soudu. Tehdy Tálibán tvrdil, že nemá s vraždami nic společného. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video