Ničí Harry Potter dětské duše?

  • 8
Zatímco nový film o Harrym Potterovi láme rekordy v návštěvnosti i v příjmech, skvěle se prodávají i knížky a celý svět včetně České republiky je zachvácen potteromanií, někteří představitelé církví po celém světě chtějí dílo o malém obrýleném chlapci zakázat. Velké výhrady vůči nesmírně populárním knihám o Harrym Potterovi se v poslední době objevily hned na několika místech světa. Především někteří církevní představitelé označují dílo britské spisovatelsky J. K. Rowlingové "za velmi nebezpečné pro duše dětí".
Podobně ostrou reakci přitom nevyvolalo již léta žádné dílo určené dětem. "Knihy o Harrym Potterovi ničí duchovní život mnoha mladých lidí a zvláště malých dětí," řekl před několika dny agentuře Reuters v Alamogordu v americkém státě Nové Mexiko pastor Jack Brock.

Čtyřiasedmdesátiletý duchovní pak dokonce prohlásil, že knihy o Harrym Potterovi by měl "zničit boží oheň". "Toto dílo podněcuje zájem mladých o kouzla, čáry a další věci, které zcela odporují božímu učení," dodal ještě Brock. Své letošní vánoční kázání pak nazval příznačně: "Syn boží, či Harry Potter?"

Zatímco Jack Brock k tažení proti malému kouzelníkovi z Bradavic pouze vyzýval, některé ortodoxní církevní komunity se ve Spojených státech rozhodly konat. Na několika místech jejich členové demonstrativně knihy o Potterovi skutečně spálili, aby tak zabránili dětem v jejich čtení. Protesty proti tomuto dílu se ovšem objevují i jinde. Šedesát australských škol, které provozuje církev adventisté sedmého dne, knihy svým žákům přímo zakázalo a byly odstraněny i ze školních knihoven této církve. Jako důvod byl uveden vzrůstající zájem dětí o okultismus.

"Knihy o Potterovi se zcela míjejí s našimi školními kritérii," řekl k tomu pro stanici BBC John Hammond, ředitel vzdělávacích programů adventistů sedmého dne v Austrálii. Připomněl však, že nezakazují dětem, aby do těchto knih nahlížely mimo budovy škol. Ale v lavicích je rozhodně odmítají. Současně bylo uspořádáno několik večerních setkání s rodiči, kde jim učitelé vysvětlili, že Harry Potter představuje "nástroj ďábla". V desítkách církevních škol byl pak Harry Potter zakázán také ve Velké Británii. Například představitelé školy v Chathamu sdělili veřejnosti, svým studentům i jejich rodičům, že dílo J. K. Rowlingové je zcela v rozporu s "církevním étosem" a že je "protikřesťanské".

Těsně před Vánocemi si list Daily Telegraph všiml, že protesty proti Potterovi zasáhly i některé britské obchody s hračkami. Přestože právě hračky s potterovskými motivy se staly letošním největším vánočním hitem prakticky po celém světě, několik desítek britských obchodů je odmítlo prodávat právě s odkazem na možnou podporu okultismu. Sama autorka - spisovatelka J. K. Rowlingová - všechna obvinění rázně odmítá a nechce se podle vlastních slov vůbec pouštět do podobných "neplodných a nesmyslných" debat.

Naopak vydala prohlášení, že její knihy jsou velmi morální a reprezentují právě klasický pohádkový boj mezi dobrem a zlem. V souvislosti s uváděním filmu se objevilo mnoho názorů filmových kritiků, kteří také považují dílo spíše za příjemné a humorné a nespatřují v něm žádné nebezpečí pro dětské duše.