185 německých LGBTQ herců sepsalo manifest v hromadném coming outu v magazínu Süddeutsche Zeitung (únor, 2021) | foto: Süddeutsche Zeitung Magazin

Více barvoslepých castingů, žádá 185 LGBTQ herců v hromadném coming outu

  • 109
Téměř dvě stě německých herců patřících do LGBTQ komunity se rozhodlo pro hromadný coming out. Při této příležitosti žádají společně více takzvaně barvoslepých castingů a méně homofobie při výběru herců do filmových a seriálových rolí.

„Pocházím ze světa, který mi o mně nic neřekl,“ zní titulek článku v pátečním vydání německého magazínu Süddeutsche Zeitung. „Identifikujeme se například jako lesby, gayové, bisexuálové, transgender, queer, intersexuálové či nebinární lidé,“ píše se na úvod manifestu německých herců.

„Dosud jsme nemohli otevřeně mluvit o svých soukromých životech bez toho, aniž bychom se po mnoha varováních nebáli, jak moc to negativně ovlivní naši kariéru,“ vysvětlují osobnosti, mezi kterými nechybí Udo Samel známý u nás ze seriálu Babylon Berlín nebo Karin Hanciewski a Mark Waschke ze seriálu Místo činu.

Herci popisují, jak jsou mnoho let svými manažery, režiséry i producenty varováni před tím, aby nikdy otevřeně nemluvili o své sexualitě, jelikož kvůli tomu mohou přijít o mnoho rolí heterosexuálních postav a pracovních příležitostí.

„Chtěla jsem se zúčastnit předávání filmových cen a projít se po červeném koberci po boku ženy, kterou miluji. Ale několikrát mi bylo silně doporučeno, ať něco takového rozhodně nedělám, protože by mi to mohlo zničit celou kariéru,“ popisuje Emma Badingová, která byla loni nominována na cenu Emmy za herecký výkon v televizním filmu Play.

„Samozřejmě, že chci hrát i postavy, které byly původně ve scénáři popsány jako heterosexuální běloši,“ říká černošský herec Lamin Leroy Gibba. „Zároveň se ptám, kde jsou všechny ty černé a queer postavy, stojící v centru svých vlastních příběhů?“ dodává. 

„Těšíme se na všechny nové příběhy, které vám budeme moci vyprávět, a na postavy, které budeme pro vás moci ztvárnit. Svět se mění a my všichni v něm hrajeme důležitou roli,“ píše se na konci manifestu, který žádá mimo jiné pestřejší scénáře a více „barvoslepých (color-blind) castingů“, tedy castingů, na kterých se producenti nerozhodují při výběru představitelů pro jednotlivé role na základě barvy pleti herců. Stejně, jako tomu je v Netflix seriálu s názvem Bridgertonovi, jehož děj je situovaný do Londýna na přelomu 18. a 19. století, přičemž roli anglické královny i mnoha aristokratů ztvárňují herci tmavé barvy pleti. 

28. listopadu 2019