Sugar zemřela ve středu 4. ledna 2006, píše se ve zprávě. Bylo jí 14,5 roku, přitom boxeři se průměrně dožívají devíti let.
"Odešla obklopena svými nejbližšími doma, v Dělostřelecké ulici, v den 9. výročí sňatku manželů Havlových," uvádí se v poněkud patetickém prohlášení. Zda se bude konat psí pohřeb, nebo Sugar skončí na zahradě domu, zpráva Nadace neuvádí.
"Paní Havlová je teď ve velice těžké situaci. Ztráta je to velice osobní, přesto se musí soustředit na zkoušky v divadle," vysvětlil iDNES mluvčí nadace Zdeněk Soudný. "Nadále beze změny zkouší v Divadle Na Vinohradech hlavní roli v divadelní hře I. Horowitze Chvíle pravdy."
"Je pravda, že naše boxerka zemřela a že je to pro nás moc bolestné. Zprávu jsem nečetla," odpověděla nám Dagmar Havlová esemeskou posílanou ze zkoušky ve Vinohradském divadle.
Kvůli Sugar musela kdysi z Hradu odejít fenka Olgy Havlové, knírač Ďula. Ta v lednu 2002 podlehla jako jedenáctiletá zhoubnému nádoru. V ústraní a bez publicity.
DOKUMENT: Doslovné znění zprávy Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97
"Ve středu, 4. ledna 2006 zemřela ve věku 14,5 roku fenka boxerky Dagmar Havlové, Sugar. Odešla obklopena svými nejbližšími doma, v Dělostřelecké ulici, v den 9. výročí sňatku manželů Havlových.
Sugar vždy nedomyslitelně patřila k Dagmar Havlové, již od jejího sňatku s presidentem Václavem Havlem. Jméno dostala podle filmové role holywoodské hvězdy, Marlin Monroe ve filmu Někdo to rád horké. Sama paní Havlová jí nicméně vždy říkala přátelsky Šušu.
Pro celou rodinu i blízké přátele manželů Havlových je to velká a bolestivá ztráta člena rodiny. Svým věkem se Sugar zařadila mezi nejstarší boxery nejen v České republice, ale podle odborníků také v celé Evropě. Boxeři se zpravidla dožívají průměrného věku 9 let, Sugar tak patřila mezi psí rekordmany.
Sugar byla zároveň čestnou dobrovolnou pracovnicí v Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZI 97, kam spolu se svou osmiletou dcerou Madlenkou (pojmenovanou po Madeleine Albright, která v době jejího narození právě pobývala v České republice) pravidelně doprovázely Dagmar Havlovou a staly se tak nedílnou součástí pracovního kolektivu.
I přes bolestivou ztrátu, Dagmar Havlová nemění svůj pracovní program a nadále beze změny zkouší v Divadle Na Vinohradech hlavní roli v divadelní hře I. Horowitze Chvíle pravdy."