Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

Nikdy jsem nelpěla na luxusu a nebyla otrokem věcí, říká Nesvadbová

  13:57
Spisovatelka a novinářka Barbara Nesvadbová (45) přiznala, že se jí po módním byznysu nestýská. Věnuje se svým projektům a k módě „přičichne“ například díky přípravám na ples. Na ten letošní v pražském Rudolfinu se poprvé chystá s dcerou Bibianou (17).

Jak dceři pomáháte s přípravou?
Obávám se, že spíš bude pomáhat ona mně. Protože doma jsem já za penera, který si sepne culík, utíká někam a neustále nestíhá. Dcera asi tři čtvrtě roku studovala různé make-upy. Nejvíc jí jdou takové absolutně temné grunge. Takže když náhodou přijdu do Rudolfina s černou rtěnkou, s černými nehty a rudýma očima, tak se nelekat!

Fotogalerie

Takže dcera je vaše vizážistka?
No bude v sobotu! Je na to úplně natěšená. Naštěstí jí nejsou čtyři, je jí sedmnáct, takže si myslím, že to snad dá.

Máte raději plesy v historických budovách, jako je Rudolfinum, nebo nepohrdnete kulturákem?
Na plesy chodím málokdy. Vzpomínám si na jeden hasičský, to byla neuvěřitelná švanda! A teď nedávno jsem byla na Plese jako Brno. To byl krásný zážitek. Všechno bylo neskutečně půvabně připravené. Měli vyřešené, kam půjdou potraviny, které se nesní, mile zacházeli s kýmkoliv, kdo tam přišel. Nebyla tam vůbec žádná animozita, která k některým plesům patří. Vzhledem k tomu, že Ples jako Brno má v sobě i filantropickou složku, jsou tam lidé láskyplní a otevření.

Několik let jste pracovala obklopená luxusem. Kdy jste na něm přestala lpět?
Tak dneska už můžu přiznat, že jsem na něm vlastně nikdy nelpěla. Pravděpodobně díky tatínkovi a jeho výchově jsem nikdy v životě nebyla otrokem věcí, ani jsem po nich netoužila. Samozřejmě asi hodně peněz utrácím za kočičí konzervy, knihy všeho charakteru a hračky. Ty mě bavily, když byla Bibianka malá, protože za mého dětství takové hračky nebyly. Pravidelně jsem vykupovala hračkářství. Ale jinak nelpím na věcech, vlastně je nepotřebuji.

Možná proto máme s Olgou Trčkovou a s fondem tu naší „hadrárnu“ na Žofíně, kde se těch věcí zbavujeme. Myslím, že člověk by neměl být sysel a má mít doma vážně jen věci, které nosí a potřebuje. Přijde mi zcestné, že když mám velikost 36, abych měla ještě schovanou 40, kdybych náhodou ztloustla a 32, kdybych náhodou zhubla.

Nestýská se vám někdy po fashion byznysu? Přece jen jste v módním magazínu působila řadu let.
Vůbec. Na přehlídky do Paříže, New Yorku a Milána jezdí většinou dva šéfredaktoři z České republiky. Když jsem byla asi popatnácté na přehlídce nejmenované velké značky, kam se chce dostat každý, kdo má rád módu, přichytila jsem se, že se tam jen courám, vůbec se mi tam nechtělo a jdu z nějaké alternativní výstavy, navíc jsem měla takřka pohorky a džíny ze Zary. Řekla jsem si, že tam zabírám místo někomu, kdo právě všechno kolem přehlídek a módy miluje a má rád.

Módu jako takovou vnímám samozřejmě jako svébytnou součást umění. Mám ji ráda a kamarádím se s mnoha módními návrháři. Baví mě samotnou navrhovat, v rámci BeCharity mám několik kolekcí, ať už je to s Tonakem, nebo s Bibloo. Jsou to různé druhy zboží, kde vždycky veškerý výtěžek z prodeje jde na podporu jednoho handicapovaného děcka. Ale nikdy jsem neměla takovou  tu fascinaci módou.

Jste úspěšnou spisovatelkou. Po čem je u vás největší hlad?
Děkuji. Když jsem vydala knížku Momentky, můj nakladatel Antonín Kočí říkal: ‚Prosím tě, nemůžeš napsat nějaký sladkobolný ženský čtení? Vždyť ty tvoje povídky jsou čím dál tím těžší a smutnější! Kdo to má číst?.‘ Tak hlad je asi po typickém románu. Pohádkář i Bestiář byly extrémně úspěšnými tituly, i jako filmy. Jenomže na straně druhé autor se nemůže opakovat. Ono to nejde. Mám jenom jeden život a že chci, aby mě těšil a bavil. Ráda bych s ním těšila i ostatní, takže mi vlastně ta repetice do toho nespadá.

Takže nejste fanynkou Daniele Steelové a podobně.
Nejsem. Teď jsme s Jakubem Knězů, s kterým zaměstnáváme v Kavárně Mezi Řadky mentálně handicapované dospěláky, napsali kouzelnou knížku. Moc nás bavila, pracovali jsme na ní tedy extrémně dlouho. Byla relativně těžká a byly to rozhovory s dvanácti českými lékaři, od Jana Pirka přes Jana Daneše až po Radkina Honzáka. Jsou to takové zásadní výpovědi geniálních pánů, před jejíchž pracovním nasazením klobouk dolů. Vždycky říkám, že dělám šestnáct hodin denně a práce mě baví, je moje hobby. Ale když sleduji přednosty, jak jsou v půl páté ráno na oddělení a odcházejí v devět večer, tak si říkám, že skutečně mám velké rezervy.

Spisovatelka Bára Nesvadbová

Co podle vás zabíjí letité vztahy?
Nikdy jsem žádný letitý vztah neměla, takže vlastně nemůžu mluvit z vlastní zkušenosti. Nejsem žádný odborník na vztahy ani na muže. Jenom píšu o lásce a inspiruji se často svým okolím, to je pravda. Jinak si myslím, že u letitých vztahů je to stejně jako u kterékoliv jiného, ať už s rodiči, s dětmi. Prostě nesmí zmizet láska.

Máte tvůrčího a uměleckého ducha. Jak se tváříte na přílišnou korektnost dnešní doby?
Myslíte, jako že menšina má ovlivňovat většinu?

To ne, ale že si třeba nemůžete dovolit stejné vtipy jako před pětadvaceti lety.
Teď jsem na sebe prskla kafe, takže já si toho můžu dovolit hodně. (smích) Ale mně by v partě nikdy nenapadlo žertovat na téma homosexuality nebo jiné barvy pleti, ať už v devíti, v devatenácti, v devětadvaceti letech, a ani za chvilku, to mně bude třeba padesát. S Jakubem zaměstnáváme sto šedesát mentálně handicapovaných klientů, jsem dítě dvou psychiatrů, vyrůstala jsem mezi menšinami. Baví a nesmírně mě těší, že chodím často přednášet na střední a vysoké školy. Tam je „mladá generace“ zcela jiná, než ta generace o deset let starší ode mě. Jsou mnohem víc otevření, nemají předsudky, ve své podstatě gender neřeší. 

My se pořád zamýšlíme nad tím, jak to bude, co to bude? Jestli je dostatek záchodů, jestli nemizí archetyp muže, jak bude vypadat rovnoprávné partnerství? A oni v tom žijí a přijde jim tak nějak přirozené, si najít cestu. Myslím, že není dobrý žádný extrém, jako například u Heleny Máslové, která říká, že žena, která chodí hodně do práce a která má muže doma na otcovské dovolené, znova neotěhotní, protože nezastává ženskou roli. Není dobré ani lpět na tradicích konce 19. a počátku 20. století. Buďme rádi za jakýkoliv pokrok a pojďme se mu přizpůsobit a nějak se aklimatizovat.

Kdo vám toho do života kromě rodičů nejvíce dal?
Bí. Moje dcera. Je ostrá, ale jinak obrovská přítelkyně. Je na ni spoleh, je přímá, pravdomluvná, a to často i v situacích, kdy bych možná i já sama lhala, nebo bych se bála říct pravdu. Hodně se od ní učím.

Vidíte na dceři něco, co jste na sobě samé neviděla?
Já jsem si to na sobě začala analyzovat až v pozdním věku. Vidím u ní jakousi nesebedůvěru a extrémní kritičnost, která je mnoha ženám daná. Domnívám se, asi jako každá maminka, že moje dítě je relativně hodně hezké. Ale ona má přesně tu samou nedůvěru jako kdysi já. Já jsem si taky myslela, že jsem příšerně ošklivá.

Litujete v životě něčeho?
Vůbec! To je zvláštní, že? To je taková hezká otázka a já jsem k ní jednou slyšela takovou poznámku, že lidi, kteří říkají, že ničeho nelitují, že lžou. Ale vážně jsem nad tím dlouho uvažovala. Jsou tam samozřejmě nějaké věci, že jsem v šestnácti neměla jít na tamto rande nebo tak, takovéhle hovadinky, ale jinak vůbec. Mně všechno do života tak zapadá, jsem za něj tolik vděčná a mám ho ráda. 

9. prosince 2018

Autoři: ,

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2022

56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bude od 1. do 9. července. Nová znělka bude věnována Ivě Janžurové. Cenu prezidenta festivalu za přínos filmu obdrží Bolek Polívka.  V obou mezinárodních soutěžích má Česko dva zástupce.  Hvězdami závěru festivalu budou Geoffrey Rush a Benicio Del Toro

Festival letos uctí nedávno zesnulou filmovou historičku Evu Zaoralovou

  • Nejčtenější

Agáta Hanychová chodí s Jaromírem Soukupem

Bývalá modelka a moderátorka Agáta Hanychová (37) má po nedávném rozchodu se slovenským lékařem Andrejem Nikovem nový...

Sex máme, říká Honza Dědek a jeho přítelkyně. Promluvili o svatbě i dětech

Moderátor a hudební publicista Honza Dědek (50) přizval k rozhovoru pro iDNES.cz i svou partnerku Terezu, se kterou se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...

Kvůli scéně s prsy jsem trpěla pozorností mužů. Nechutné, říká Seyfriedová

Amanda Seyfriedová měla roky problémy kvůli své debutové roli. Hvězda filmů Mamma Mia! si v komedii Protivný sprostý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Označení legenda? Tím slovem omlouvají moje výkony, míní Jágr

Jaromír Jágr (50) se nedávno vrhl i na dráhu podnikatelskou a na trh uvedl vlastní značku JJ68. Jde o produkty, které...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

První veřejná akce od platinových oslav. Alžběta II. navštívila Skotsko

Britská královna Alžběta II. (96) v pondělí v doprovodu svého syna, prince Edwarda, a jeho manželky Sophie zahájila...

Oblíbené jídlo mých dětí? Rohlíky! Makedonský manažer o životě v Česku

Premium Makedonec Bojan Stoevski se narodil ve Skopji, kde později provozoval restauraci i taneční klub. Nyní ve společnosti...

Prostě jsem jen oficiálně dospělá, říká o osmnáctinách Pecháčková ze Zoo

Když byla Michaela Pecháčková (18) malá, její mamince pořád říkali, že holčička je typ do reklamy. Nakonec nějaké...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...