Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se létá s viperem? Díky systémům se soustředíte na misi, říká pilot

  14:24
Česká armáda zařazuje do výzbroje první americké bitevní vrtulníky AH-1Z Viper. Nahradí zastaralé stroje Mi-24/35 ještě sovětské výroby. Jak velký technologický skok dopředu jejich pořízení znamená? Jak se liší jejich vybavení i pilotáž a na co si museli zkušení piloti zvykat?

Major Jan Vacek nalétal se starými bitevními vrtulníky Mi-24/35 přes 1 200 hodin. Jako jeden prvních českých pilotů prošel půlročním výcvikem na nové bitevníky Viper (systému H1) přímo v USA a zatím ve stroji nalétal včetně lekcí na simulátoru asi 85 hodin.

Největší rozdíly vidí v ovládání a nesrovnatelném technologickém vybavení.

„Systémy vrtulníku hodně usnadňují práci. Jakmile se jich člověk přestane bát a začne je plně využívat, rapidně to sníží zátěž na pilota. Můžete se soustředit na misi, přemýšlení o taktice,“ konstatoval Vacek. Pro vrtulníky Viper bude brzy působit jako instruktor a cvičit další piloty.

Za nejtěžší označil zvládnutí všech systémů, od navigačního až po zbraňový. Ovládání je přes multifunkční displeje a naučit se vše dokonale ovládat podle jeho zkušeností zabere poměrně dost času.

Zatímco původní staré bitevníky měly na palubní desce budíky, multifunkční displeje s postranními tlačítky otevírají přístup do všech nastavení a subsystémů.

Bitevníky Viper vstupují do služby. Armáda se loučí se sovětskými stroji

Plně digitální kokpit tak pilotům nabízí širší škálu dostupných údajů pro kontrolu vrtulníku, kvalitnější a přesnější plánování i samotné provedení letu a také propojení a sdílení dat s jinými vzdušnými a pozemními prostředky.

Létání s novým viperem označil ve srovnání se starými stroji za neskutečný posun vpřed. Vyzdvihl přitom neobyčejnou obratnost. „Řízení je mnohem citlivější než u čtyřiadvacítek. Není potřeba dělat tak velké výchylky s řídicími prvky a není potřeba ani tolik síly. Odezva u vrtulníku je podstatně svižnější a spolu s nižší hmotnosti je tak mnohem obratnější,“ vysvětlil Vacek.

Připustil ale, že si piloti musí zvykat na jeden z výrazných konstrukčních rozdílů mezi starými stroji sovětské, respektive ruské výroby a novými americkými vrtulníky.

Protože jde o stroje západní výroby, mají obrácené otáčení nosného rotoru, než mají vrtulníky sovětské provenience (pravotočivé). A pilot tak musí provádět řídící zásahy nožními pedály opačně, než byl doposud zvyklý.

„Bylo to ze začátku těžké. Trvalo to, protože, čím více máte nalétáno na starším typu, tím máte pohyby více zautomatizované. Po několika hodinách intenzivního výcviku jsem si ale zvykl,“ popsal své začátky. Tělo je podle něj potřeba doslova přeučit svalovou paměť a začít ovládat vrtulník opačně.

Na první skutečný let, samozřejmě ještě s instruktorem, prý nikdy nezapomene. „Nádherný pocit, spojilo se strašně moc věcí dohromady. Bylo to v Kalifornii, takže jsme hned létali nad oceánem a to se jen tak nepoštěstí. Zároveň jsem byl pocitově doslova zahlcen novými informacemi a vjemy,“ konstatoval.

Jak podotkl, kvůli technologickým systémům a vybavenosti nových vrtulníků, se musí každý byť sebezkušenější pilot naučit ohromné množství nových věcí. Na první pohled komplikované ovládání se ovšem i díky lekcím v realistickém simulátoru a praxí velmi rychle vstřebá. „Řekl bych, že tak po deseti až dvaceti letových hodinách se cítíte celkem komfortně,“ dodal.

Americké vrtulníky Viper nahrazují legendární Hind. Ne ve všem jsou ale lepší

A zvládnutí zbraňových systémů nevyjímaje. Například díky speciální helmě systému „Top Owl“ mají piloti všechna důležitá data a obraz bojiště ve dne i v noci neustále doslova přímo před očima. A k zaměření a zasažení třeba tanku jim stačí takřka letmý pohled.

Nové vrtulníky mají v plánech armády plnit tři základní úkoly: podporu pozemních vojsk a speciálních sil, včetně palebné síly, transport vojáků a odsun raněných. Do spektra misí mají díky senzorům a přístrojům patřit vzdušný průzkum, průzkumu bojem i využití jako platforma vzdušného předsunutého leteckého návodčího, tedy k vyhledávání cílů, jejich identifikaci a koordinaci paleb na tyto cíle letouny, drony nebo dělostřelectvem.

A Viper má v tomto ohledu proti svému předchůdci hned několik výhod. Je totiž vybaven moderními systémy vlastní ochrany, které vrtulník Mi-24/35 postrádal.

Sovětské stroje byly vybaveny pouze zastaralým výstražným radarovým přijímačem RWR (Radar Warning Receiver). Ten v případě ozáření vrtulníku radarem, upozorní pilota o směru, kde se přibližně radar nachází a také o jaký typ radaru jde. Pokud byla ovšem „knihovna“ signatur nejrůznějších typů radarů aktualizovaná, což starým bitevníkům scházelo. A varovný systém proti přenosným protiletadlovým raketovým systémům (MANPADS) armáda nepoužívala.

To naopak v nových strojích Viper posádka dostane od systémů vlastní ochrany komplex informací o možné hrozbě a tím možnost reagovat. Systémy jich umí rozlišit a odhalit mnohem více, určit jejich prioritu podle stupně ohrožení a zároveň v případě přímého ohrožení vrtulníku automaticky na tyto hrozby reagovat. A to v manuálním i zcela automatickém režimu.

Oproti vrtulníku Mi-24/35 umí systémy Viperu detekovat i například ozáření vrtulníku laserem, případně odhalit odpal tepelně naváděné rakety proti stroji právě z přenosných protiletadlového raketových kompletů. Systémy jsou přímo propojeny s výmetnicemi klamných cílů.

Co se týká výzbroje, nové stroje uvezou hmotnostně nižší množství zbraní, stroj je ale lehčí a obratnější a moderní střely a rakety v symbióze se systémy vrtulníků také mnohem přesnější. Na druhou stranu například protitankových střel může nést vrtulník Viper hned 16, tedy dvakrát tolik než starý bitevník.

Velkým posunem je podle šéfa týmu mechaniků Pavla Javoříka také daleko jednodušší údržba a servis. Zatímco například výměna reduktoru u stroje Mi-24 zabrala minimálně tři týdny a vyžadovala intenzivní pozornost několika lidí, u nových vrtulníků je to záležitost na tři dny. „A základní údržbu a přípravu k letu zvládne jediný člověk,“ konstatoval.

V jedné věci přeci jen staré čtyřiadvacítky nejnovější stroje předčí. Díky hermeticky uzavřené kabině posádky mohly být nasazeny i v prostředí zamořeném chemickými látkami či radioaktivitou, což vrtulníky systému H-1 stejně jako většina bojových strojů západní provenience neumožňují.

Nejnovější stroje, elitní bojovníci i létající skupiny. Dny NATO slibují show

Po slavnostním převzetí prvních dvou nových bitevníků už armáda chystá také první představení pro širokou veřejnost na Dnech NATO v Ostravě a Dnech Vzdušných sil Armády ČR o víkendu 16. a 17. září.

Na mošnovském letišti už měli návštěvníci možnost stroje Viper i Venom vidět v rámci statických ukázce z výzbroje americké námořní pěchoty. Tentokrát už budou k vidění v českých barvách.

„Česká republika je jediným státem kromě USA, který vrtulníky Viper i Venom disponuje. Na letošním ročníku se rovněž české letectvo oficiálně rozloučí s bitevním vrtulníkem Mi-24/35, který nové americké stroje ve službě nahradí,“ konstatoval Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000, které největší bezpečnostní show v Evropě organizuje.

Autor: , natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora Krejčíková po protrápené jarní části sezony dobyla Londýn, italskou oponentku Jasmine Paoliniovou ve finále...

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Amerika vyhlíží Trumpův projev. Do hry může vstoupit i budoucí první dáma

V pátek brzy ráno SELČ zakončil Donald Trump svým proslovem čtyřdenní nominační sjezd Republikánské strany v Milwaukee. Šlo o první promluvu k voličům od nedělního pokusu o atentát, ze kterého vyvázl...

18. července 2024  19:07,  aktualizováno  19.7 4:12

Dukovany rozjíždějí nábory. Poptávají elektroinženýry či šéfa bezpečnosti

Vítěz na dostavbu dalšího jaderného bloku je znám sotva osmačtyřicet hodin, ale české podniky na náborech lidí pracují už několik měsíců. A to včetně samotného ČEZ.

19. července 2024

„Hoďte mu batoh s penězi.“ Co odhalily policejní odposlechy v kauze Dozimetr

Premium

Má to být jeden z nejvýbušnějších soudů posledních let. Stanout před ním má zlínský podnikatel Michal Redl a osm dalších lidí obviněných z korupce a ovlivňování veřejných zakázek za desítky milionů...

19. července 2024

Nesnáším kocovinu. Na tréninky StarDance budu svěží, říká Marta Dancingerová

Herečka Marta Dancingerová (31) a tanečník Martin Prágr (27) už za pár dní začnou trénovat na letošní StarDance XIII. Hvězda seriálů Kukačky a Zlatá labuť se svým tanečním partnerem prozradili mimo...

19. července 2024

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...