Diskuze

Tankům neodzvonilo, vzpomeňte na Gruzii, varuje bývalý estonský premiér

Zrušit tankové divize a nebudovat vlastní obranu by byl nebezpečný krok, varuje bývalý estonský premiér Mart Laar s odkazem na rusko-gruzínskou válku. Proti současnému vojenskému trendu zaměřovat se pouze na lehké expediční jednotky se vyslovil i polský prezident.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

"Tankům neodzvonilo, vzpomeňte na Gruzii, varuje bývalý estonský premiér". - Jakmile pošleme naše vojska  k dobytí a obsazení Ruska, budeme tanky jistě potřebovat ......podepsán Mart Laar, v.r.

0 1
možnosti

Potíž české armády je v tom, že nemá naprosto žádnou představu, co má vlastně dělat. V současnosti je to 40 miliard ročně, ovšem našemu státu poskytuje služby, na které by stačil personál a vybavení tak možná za 2 miliardy. (vrtulníky, protichemická jednotka) Jaksi se nabízí dvě řešení. A) jelikož na nás stejně nechce nikdo útočit, tak armádu zcela zrušit, zmiňované užitečné lidi a stroje převést i s částí rozpočtu pod hasiče a záchranáře. B) vybudovat funkční armádu. Což by ale bylo velmi obtížné, muselo by se začít změnou ústavy, začleněním povinnosti hájit stát za všech okolností. Ne jako je to dnes, kdy obranu nařizuje prezident a k úspěšnému ovládnutí ČR (tehdy ČSR) stačilo, aby zbaběle nařídil nepřítele vpustit. A také třeba komplet předělat velení. Aby byla armáda schopná bojového nasazení, tak je nutné, aby sled velení připomínal pyramidu. Jeden vrchní velitel, několik členů nejvyššího velení, štáb, důstojníciů poddůstojníci, vojáci. Vždy musí být méně nadřízených, než podřízených. U nás je ve štábních funkcích (tedy administrativních, zbraň nedoželi v ruce minimálně rok, zákopem by kvuli břichu neprolezli atd) naprosto nepřijatelně mnoho důstojníků, kdežto je naopak zoufalý nedostatek těch, kteří by se mohli postavit do čela stovky chlapů a zorganizovali obranu támhle toho kopce. A určit, jaké zbraně a v jakém počtu mít, přičemž všechny rozumné armády (pokud to jde) preferují domácí výrobce. Třeba oblíbený Pandur. Není to špatné vozidlo, dokonce bych neváhal říct, že je výborné. Ale s naprostou jistotou jich česká armáda nemůže koupit a používat těch asi 150, na kolik byla uzavřená smlouva. Tedy, ne že by to nebyl počet přiměřený velikosti země, ale nepřiměřený počtu vojáků. Nemá smysl mít vozidla v garáži, když pro ně nemám (a kvůli malému počtu mužů nemohu mít) obsluhu. A u letectva je situace ještě daleko směsnější. 14 pronajatých stíhaček.

2 0
možnosti

Takže když se odpočítá nějaká ta pravidelná údržba (která je u stíhaček jednak velmi častá a dvak pracná a zdlouhavá) a poruchy, tak je jich funkčních plus mínus 10. Což je dost opravdu jen pro mírové hlídkování nad vlastním územím, maximálně tak ostrý start ke ztracenému letadlu. Představa bojového nasazení takové "síly" je víc než směšná. (nehledě k tomu, že podle podmínek pronájmu do boje nesmí) Pravda, jsou dobré vrtulníky, s výbornými piloty, ale ty samy o sobě také skoro nic nezvládnou. Aby bylo letectvo k něčemu dobré, tak by muselo mít těch stíhaček tak 3x tolik, svých. A k nim tak 100 nebo víc pozdvukových bitevníků, nějaké bombardéry atd. Dnešní možnosti bombardobvání v rámci armády ČR jsou asi takové, že si do anduly naskočí dva maníci s košem granátů a za letu je budou házet z okýnka. Dělostřelectvo a tanky. Cosi, co dnes prakticky nemáme. Jak se ukazuje, tak proti tanku je stále zbraní tank. (Ano, pěšák může s protitankovou raketou napáchat dost škody, ale tankovou jednotku prostě ani nezpomalí. Maximálně tak, když znehybní jeden z tanků v ulici s tak pevnými domy, že ostatní neprojedou skrz.) Pěchotní zbraně. Další kapitola sama pro sebe. Kvůli údržbě a munici prostě nemůže mít pomalu každý útvar něco jiného. Mnohem užitečnější je byť zastaralá zbraň, která se nezasekává a se kterou všichni umí zacházet a ke které mají dostatek munice. Minomety, případně lehké polní dělostřelectvo. Nějaké ty minomety snad máme, ale opět platí to o obsluze, munici atd. O tom, kolik má česká armáda k dispozici třeba naváděných protitankových raket (které vůbec trefí a prostřelí třeba alespoň ten Pandur) by snad bylo lepší se nezmiňovat. Snipeři a výborní střelci obecně. Ano, ty máme. A výborné. Jen je jich tolik, že by se při sdělení čísla případný nepřítel musel zabít sám, uchechtáním k smrti. Což ostatně platí i o zvláštních jednotkách, jako jsou třeba paragáni nebo komandos.

2 0
možnosti

Ovsem nez se treba Evropa opet propracuje k revolucnimu konceptu, ze hranice  by mely byt chraneny proti ilegalnim imigrantum, tak uz bude nejspis pozde.:-/

1 0
možnosti

PŘÍJMENÍ ZAKÁZANÁ V ESTONSKU

http://czech.ruvr.ru/2013_08_18/Zakazana-v-Estonsku-prijmeni/

Estonská vláda obnovila seznam příjmení, která si člověk nesmí vzít bez zvláštního povolení. Dostala se na něj i ta nejběžnější ruská příjmení.

Podobná praxe existuje v republice několik let. Seznam se pravidelně obnovuje a pokaždé to vzbuzuje nepochopení obyvatel a ochránců lidských práv. Podle jejich mínění není to nic jiného než zasahování do soukromého života občanů.

V Estonsku má dnes asi 7 tisíc lidí příjmení IVANOV, o něco méně je PETROVOVÝCH, SIDOROVOVÝCH, ALEXEJEVOVÝCH a DMITRIJEVOVÝCH. Podle místních zákonů, má-li jisté příjmení 500 lidí, pak 501 ho mít BEZ ZVLÁŠTNÍHO POVOLENÍ nesmí. Nejdřív mají příslušné orgány zjistit, proč se chce ztratit mezi stovkami sobě podobných? Není v tom náhodou zlý úmysl? A až potom mohou povolit vzít si jedno z 222 nejčastějších v zemi ruských nebo estonských příjmení.

1 2
možnosti

Pomalu začínám věřit tomu, že Petrovič není člověk ale program. ;-D

3 0
možnosti

aha, neodzvonilo.. tak proto je jasné proč se mluví o tom že v naší armádě je zrušíme..

0 0
možnosti

protože nejsou prachy, proto je zrušili i Slováci ... zato Poláci kupují 1000 Andersů

0 0
možnosti