Summit je pro Slováky zadostiučiněním

Bratislavská schůzka George Bushe a Vladimíra Putina je nejdůležitějším setkáním, které ve své novodobé historii slovenská metropole hostila. Jen těžko by se dokonce i v uplynulém století v Bratislavě hledal příklad politického setkání podobného formátu.

ZAOSTŘENO
Bush v Evropě: zprávy, analýzy, rozhovory čtěte zde

"Bratislava je teď jednička," konstatuje devatenáctiletý student David Malý. Příjezd dvou vrcholných politiků vnímá jako velkou poctu pro město i pro celou zemi.

Podobně o schůzce Bushe s Putinem hovoří i devětačtyřicetiletý Milan z nedalekého Sence. "Dopravní omezení, prohlídky a všudypřítomní policajti by mi asi vadili," říká. Podle analytika Slovenské společnosti pro zahraniční politiku Ivo Samsona "Slovensko po svém vzniku tradičně trpělo komplexem méněcennosti, nebo lépe neviditelnosti ve světě.” V důsledku autoritativního stylu vládnutí Vladimíra Mečiara bylo Slovensko vyloučeno z první vlny východního rozšíření Severoatlantické aliance v roce 1999.

Prozápadně orientovaný Mikuláš Dzurinda dokázal zemi vrátit na "evropskou kolej" a Slovensko je v současnosti členem tak NATO, jako i Evropské unie. Do jisté míry se i bratislavský summit dvou nejmocnějších mužů světa dá chápat jako určitým zadostiučiněním pro Slováky za izolaci devadesátých let a úmyslné opomíjení země ze strany západních státníků, včetně amerických nejvyšších představitelů.

Experti míní, že pro samotnou Bratislavu a Slovensko je summit vynikající příležitostí na prezentaci. "Nyní se Slovensko může zviditelnit jako nikdy předtím,” míní Samson. I podle analytičky Institutu pro veřejné otázky Barbory Jančíové - Gábelové je pro Slovensko velmi významný fakt, že Bratislava se během summitu stane objektem pozornosti nejdůležitejších světových médií, což má neocenitelný význam pro budování pozitivního image země.

Bratislavské setkání prezidentů Bushe a Putina je možné vnímat jako průlomové. Slovensko se stane centrem světového dění alespoň na několik dní, avšak ovoce z prezentace země bude jistě sbírat dlouhodobě, shodují se analytici. "Ráda bych je viděla na vlastní oči, no ale nevím, jestli se na čtvrteční projev Bushe vůbec dostanu," říká Marika Lindnerová. Slyšela totiž v rádiu, že volně rozdávané lístky opravňují ke vstupu na Hviezdoslavovo náměstí během projevu amerického prezidenta, už prostě nejsou. Organizátoři summitu jich dorozdali zhruba třicet tisíc.


Video