Britská stíhačka Typhoon sleduje v mezinárodním vzdušném prostoru ruský bombardér Tu-95

Britská stíhačka Typhoon sleduje v mezinárodním vzdušném prostoru ruský bombardér Tu-95 | foto: Reuters

Ruské letouny se stále častěji objevují u kanadského území

  • 37
Ruské vojenské letouny se bez ohlášení stále častěji v arktické oblasti dostávají do blízkosti vzdušného prostoru Kanady. Podle kanadského ministra obrany Petera MacKeye přitom Kanada žádala, aby Moskva takové lety předem hlásila.

Podle kanadského ministra obrany se tak Rusko snaží posílit svou přítomnost v arktické oblasti, bohaté na nerostná naleziště.

"Byl tam nedávno určitý počet incidentů, který ukazuje na zvýšenou aktivitu Ruska," citovala MacKeye agentura Reuters. Přesný počet neohlášených letů poblíž kanadského vzdušného prostoru odmítl ministr uvést.

Kanada předtím žádala Moskvu, aby vždy takové lety předem ohlásila. "To se nestalo," dodal MacKey.

Ten spolu s premiérem Stephenem Harperem navštívil základnu ve městě Inuvik na severu Kanady, odkud startují letouny kanadských vzdušných sil právě k takovýmto případům. Kanada v posledních měsících dává najevo, že se nehodlá vzdát takzvané severní námořní cesty mezi Atlantickým a Tichým oceánem, ačkoli některé země její nároky na tuto oblast neuznávají a považují oblast za mezinárodní vody.

Premiér Harper ale oznámil, že se všechny lodě směřující do kanadské části Arktidy budou muset hlásit kanadské pobřežní stráži. Dosud toto hlášení nebylo povinné.

Se zvýšenou aktivitou ruských ozbrojených sil v arktické oblasti se stejně jako Kanada potýká například i Norsko. Od loňského srpna, kdy Moskva po patnácti letech obnovila pravidelné lety svých strategických bombardérů mimo vlastní území, šlo o desítky případů.

Přelety ruských bombardérů nad Tichým oceánem, Arktidou, Atlantikem, ale i Evropou nejsou v posledních měsících ničím novým. Obnovení letů bylo podle tehdejšího ruského prezidenta Vladimira Putina odpovědí na bezpečnostní hrozby, které vyvíjejí ostatní vojenské mocnosti. Kreml oznámil, že se cítí ohrožen především plány USA na vybudování základen protiraketové obrany v Polsku a České republice.

Během loňského července a srpna musely norské a britské pohotovostní stíhačky hned několikrát vzlétnout k ruským bombardérům, které se přiblížily k území Norska a Británie. V říjnu se zase dva ruské strategické bombardéry Tu-160 během cvičného letu nečekaně přiblížily k místu zasedání ministrů obrany členských států NATO v nizozemském Noordwijku.

Letos v únoru přelétly ruské bombardéry v Pacifiku nad americkou letadlovou lodí a její vlastní stíhačky je eskortovaly do bezpečné vzdálenosti.

, natoaktual.cz

Video