Pondělí 8. března 2021, svátek má Gabriela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. března 2021 Gabriela

Chci vyvracet mýty o NATO, říká šampionka v kickboxu a vyslankyně ministra

  15:57
Jako nová vyslankyně dobré vůle českého ministerstva zahraničí chce mimo jiné vyvracet mýty o Severoatlantické alianci. „NATO táhne za jeden provaz. Česká republika je bezpečná země i díky tomu, že jsme již dvacet let součástí,“ říká osminásobná světová šampionka v bojových sportech Martina Ptáčková po své „první misi“ na summitu NATO v Londýně.

Kickboxerka Martina Ptáčková | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jak se mistryně světa v bojových sportech dostane na summit NATO?
Kromě vrcholové sportovkyně jsem i studentkou mezinárodních vztahů a evropských studií. Aktivně se zajímám i o NATO a bezpečnost. Snažím se propojovat své teoretické znalosti s praxí. Kromě sportovní kariéry jsem pracovala například na ministerstvu pro místní rozvoj nebo v Evropském parlamentu. 

V září jsem se stala vyslankyní dobré vůle ministerstva zahraničních věcí. Mým úkolem je prezentace ČR v zahraničí, aktivní vystupování, pořádání různých projektů. Paleta je pestrá. V rámci svého působení jsem byla vyslána právě na summit NATO.

Fotogalerie

Co bylo vaší misí v Londýně?
Mým úkolem je přinášet novinky, zajímavosti a hlavně report z místa konání. Zároveň se snažím sdělit i některé základní informace a vyvrátit mýty, které o Alianci panují. Taková osvětová činnost.

Jaké mýty myslíte a jak je chcete vyvracet?
Od okolí slýchávám různé názory, které mi někdy přijdou trochu za hranou. Nevadí mi, pokud člověk vyjádří svůj názor, ale jen pokud je slušný a na úrovni dospělého člověka. Dokonce mi chodí zprávy, že NATO je teroristická organizace a další obdobné poklady, které myslím, nejsou vhodné k publikování.

Jak by vaše osvětová činnost měla vypadat?
Snažím se podávat věci tak, jak jsou. To znamená základní nezkreslené informace, zajímavosti a aktivně podněcovat okolí, aby se o tuto problematiku více zajímalo.

Chcete působit prostřednictvím sociálních sítí na mladé?
Snažím vnést trochu osvěty do této problematiky, ukázat lidem, co Aliance skutečně dělá, jaké jsou její priority a úkoly. Od mladých lidí mám pozitivní ohlasy. Cílím na ně skrze sociální sítě či na přednáškách.

Martina Ptáčková

Dvaadvacetiletá dívka je osminásobnou mistryní světa v kickboxu a „hand to hand combat“, tedy bojovém sportu „bez pravidel“, který s oblibou cvičí speciální jednotky a ozbrojené složky. Podobá se boji na ulici a Ptáčková jako první Evropanka a teprve třetí žena na světě získala v této disciplíně černý mistrovský pás.

K bojovým sportům se dostala jako osmiletá, když jí ve škole spolužáci šikanovali.

Vyrostla a žije s rodiči a o čtyři roky mladším bratrem Josefem, který je několikanásobným mistrem světa v „grapplingu“, v Horních Počernicích.

Studuje obor Mezinárodní vztahy na Metropolitní univerzitě v Praze. Jako stážistka pracovala na Ministerstvu pro místní rozvoj i pro europoslance Tomáše Zdechovského v Evropském parlamentu.

Učí se intenzivně jazyky a hovoří anglicky, německy a rusky. Věnuje se workshopům a přednáškám. Vede dětské kondiční tréninky s prvky bojových sportů, ale sebeobraně učí také například nevidomé.

Byla tváří kampaně kosmetické firmy a jako modelka se účastní přehlídek společenských a svatebních šatů. Má proto příznačnou přezdívku „Princezna bojovnice“.

A pomohla tomu vrcholná schůzka členských zemí NATO v Londýně?
Dojmů a myšlenek si odvážím mnoho. Velice si vážím, že jsem mohla být součástí této akce. Diskuse, panely byly opravdu velmi zajímavé. Tato akce je věnována technologiím, inovaci a rozvoji. Předmětem jsou i hybridní hrozby a kybernetická bezpečnost.

Jak jste se k takovému úkolu dostala? Nabídka přišla přímo z ministerstva zahraničí?
Zúčastnila jsem se úspěšně výběrového řízení, které se povedlo, a já se stala vyslankyní. Velmi si vážím důvěry, kterou ve mě pan ministr Petříček a ministerstvo zahraničních věcí vložili. 

Reprezentovat Českou republiku je pro mě nesmírná čest, ale i závazek. Slibuji, že se budu dále snažit, o co nejlepší zastupování a věřím, že se nám společnými silami podaří dosáhnout nemalých cílů. Věnuji se různým oblastem, například právům dětí a žen.

Myslíte, že něco změníte?
Věřím, že svou činností podpořím dobré jméno České republiky. Na celém světě se odehrávají nejrůznější křivdy a nepravosti. Nežijeme v růžovém světě, a tak bychom tyto věci neměli přehlížet. 

V dnešním světě se moc nenosí pomáhat druhým. Lidí se uzavírají do svých bublin a snaží se problémy druhých přehlížet. V rámci své funkce se zaměřuji také například na problematiku domácího násilí, boj proti šikaně, pomoci znevýhodněným osobám, podporu krajanů žijících mimo ČR a další.

Zajímáte se o bezpečnostní politiku?
Ano, s bratrem (pozn.autora - několikanásobný mistr světa v grapplingu, tedy stylu zápasu) se aktivně o bezpečnostní politiku zajímáme a aktivně v ní i působíme.

Láká vás diplomacie nebo proč jste si vybrala ke studiu mezinárodní vztahy?
Ano, aktivně se zajímám o dění okolo sebe a snažím se měnit svět k lepšímu. Ráda komunikuji s lidmi, cestuji, studuji jazyky. Diplomacie je pro mě ta nejlepší volba.

Lze vůbec skloubit vrcholový sport s bezpečnostní problematikou?
Skloubit všechny mé aktivity je velmi náročné, ať už je to vrcholový sport, studium, bezpečnostní problematiku, projekty či další záležitosti. Ale všechno jde, když se chce. Chce to jen více dopředu plánovat a nenechat se zaskočit tím, když něco zrovna nejde podle plánu. I to se někdy stává, a je to v pořádku. Bojové sporty a bezpečnostní problematika mají k sobě velmi blízko, takže jejich vzájemné skloubení není zase tak těžké.

Autor: natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Nemocnice dementovala zprávu o úmrtí protokoláře Jindřicha Forejta

Fakultní nemocnice Motol dementovala zprávu o úmrtí bývalého ředitele protokolárního odboru Kanceláře prezidenta...

S pacienty pomohou studenti i cizina. Home office nařídit neumíme, řekl Babiš

Vláda schválila pracovní povinnost pro studenty medicíny. Premiér Andrej Babiš vyzval po jednání vlády zaměstnavatelské...

Češi vydrží do Velikonoc, pak bude anarchie, tvrdí epidemiolog Smejkal

Podle odborníků v Česku nezaberou přísná opatření, která na následující tři týdny vyhlásila vláda. V pořadu televize...

Policie zajistila po demonstracích v Praze 60 lidí i poslance Volného

Policie po nedělní demonstraci na Václavském náměstí zajistila poslance Lubomíra Volného a předvedla ho na služebnu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maďar: Hlavním kritériem pro rozvolňování nemá být obsazenost nemocnic

Rozstřel Děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar navrhoval před týdnem tvrdý lockdown. Vláda však podniky...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

Superdrony vstupují do služby. Začnou hlídat východní a jižní hranici NATO

Nové oči a uši spojenců. Flotila pěti nejmodernějších superdronů RQ-4D Phoenix vstupuje do služby. Budou se prohánět...

Jmenuje se DITA. Češi nabízejí světu houfnici pro bojiště budoucnosti

Ve světové premiéře se na veletrhu IDEX v Abú Dhabí představila šternberská společnost Excalibur Army novou...

Aero dodá celou letku nových cvičných letounů L-39NG do Vietnamu

Český výrobce Aero Vodochody dodá dvanáct nových cvičných letounů L-39NG do Vietnamu. Zakázku v hodnotě několika...

Když nelétám, není se mnou řeč, tvrdí akrobatický král Martin Šonka

Dychtivě sleduje prosakující informace o možném obnovení prestižních leteckých závodů Air Race, ze kterých má titul...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...

České lvy vyhrál Šarlatán, z herců Trojan, Borová, Mádl a Špalková

Filmové ceny Český lev za rok 2020 vyhrál životopis léčitele Šarlatán, vyslaný rovněž za Oscary. Cenu pro herce v...

Těžká z dokumentu V síti má kromě manžela a přítelkyně i další milostné vztahy

Tereza Těžká (25) je divákům známá jako jedna z představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních predátorech V...