Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Poslanci zemí NATO míří do Prahy, čeká je diskuse o směřování Aliance

  13:46
Praha od pátku do pondělí hostí výroční zasedání Parlamentního shromáždění NATO. Na 350 poslanců a senátorů bude jednat v prostorách Pražského kongresového centra. Po summitu NATO v roce 2002 je to teprve podruhé v historii, kdy se česká metropole stává místem takto významné akce Aliance.

Palác kultury. Rozlehlý multifunkční objekt zabírající plochu necelých 35 000 m2 měl sloužit pro pořádání sjezdů KSČ. | foto: Robert ZlatohlávekMF DNES

"Přestože se svou povahou jedná o rozdílnou akci, než jak tomu bylo u rozšiřovacího summitu Aliance v roce 2002, podtrhuje setkání zákonodárců reprezentujících všech 28 členských států NATO existenci nesmírně důležité demokratické vazby uvnitř Aliance, která pojí její jednotlivé členy," uvedl poslanec ČSSD a vedoucí české delegace Jan Hamáček. Pro Prahu jde podle jeho slov o význačnou událost.

Do Česka tak zamíří na 350 poslanců a senátorů z členských států Aliance a partnerských zemí. V pondělí by se jednání měl zúčastnit i generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen nebo gruzínský prezident Michail Saakašvili, jehož země je jedním z nejaktivnějších partnerů Aliance.

Diskuse o směřování NATO

Podle Hamáčka se dá předpokládat postupný nárůst vlivu parlamentů na rozhodování v NATO. "Severoatlantická aliance jako demokratická organizace potřebuje silný demokratický mandát a ten je možné zajistit, pouze pokud panuje alespoň určitá politická shoda na úrovni národních parlamentů," upozornil Hamáček.

Parlamentní shromáždění NATO

Není součástí struktur Severoatlantické aliance, ale již od druhé poloviny šedesátých let minulého století pravidelně před poslance předstupuje generální tajemník NATO, který též písemně reaguje na podněty poslanců. Zároveň vedení shromáždění včetně jeho předsedy má možnost se pravidelně setkávat lídry NATO. Chod shromáždění zajišťuje malý mezinárodní sekretariát se sídlem v belgickém Bruselu. Na rozdíl třeba od Evropského parlamentu není stálým tělesem, a proto nemá své pevné sídlo a při svých setkání se musí spoléhat na prostory, které nabídne hostující země.
Od konce studené války se začalo Parlamentní shromáždění výrazně angažovat za hranicemi členských států. Poslanci nejdříve usilovali o navázání těsnějších vazeb s jejich protějšky v bývalém komunistickém bloku, aby pak následně rozšířili své pole působnosti na partnerské státy Aliance. Pravidelně se tak účastní například poslanci ruské státní Dumy.

V době napjatých rozpočtů a přetrvávající finanční krize je čím dál tím těžší pro vlády v Evropě, ale i v Severní Americe, vyvažovat jednotlivé výdajové kapitoly rozpočtu a resort obrany se často stává první obětí škrtů.

Řada zemí včetně České republiky tak pokračuje ve snižování svých výdajů na obranu do té míry, že se nebezpečně přibližuje hranici jednoho procenta hrubého domácího produktu, zatímco NATO doporučuje svých členům držet výdaje alespoň na dvou procentech. "Je proto nutné vést zasvěcenou debatu o tématech spojených s naším členstvím v NATO v parlamentu a směrem k našim voličům," argumentuje Hamáček s tím, že pro mnohé poslance není vždy jednoduché přemýšlet za horizont domácí politiky.

Parlamentní shromáždění NATO proto umožňuje poslancům jednotlivých členských států být více součástí aktuálních procesů, které v Alianci probíhají, neboť jsou to poslanci, kdo pak například při hlasování o rozpočtu má výraznou možnost ovlivnit obrannou politiku nejen na národní, ale i na alianční úrovni.

Poslanci se scházejí od roku 1955

Parlamentní shromáždění NATO bylo ustaveno šest let po vzniku samotné Aliance a má především sloužit jako platforma pro setkávání poslanců z jednotlivých členských států. V čele Parlamentního shromáždění stojí předseda. Tím je v současnosti německý poslanec Karl Lamers.

"Fungováním a strukturou je Parlamentní shromáždění NATO v mnohém podobné našemu parlamentu, s tím rozdílem, že se pochopitelně převážně diskutuje o bezpečnostní a obranné problematice," vysvětlil Hamáček.

Parlamentní shromáždění NATO se pravidelně schází dvakrát do roka. Závěrečnému výročnímu zasedání předchází menší jarní setkání, které slouží k přípravě a sladění pozic. Poslanci se však setkávají mnohem častěji v menších skupinkách, a v průměru se tak během roku uskuteční kolem čtyřiceti pracovních setkání.

V rámci Parlamentního shromáždění existuje pět výborů, mezi ty hlavní patří politický výbor, bezpečnostní výbor, ekonomický a bezpečnostní výbor a výbor pro vědu a nové technologie, a několik podvýborů. Jednotlivé  výbory pak připravují materiály ke schválení na plenárním zasedání. "Poslanci během své práce ve výborech mají možnost setkávat se nejen s představiteli Aliance, ale i s nezávislými odborníky, což jim umožňuje lépe se seznámit s projednávaným tématy," upřesnil Hamáček.

Autor:
  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

Den před volbami se ANO ještě pokusí o schůzi Sněmovny kvůli migraci

6. června 2024  5:25

Necelých čtyřiadvacet hodin před tím, než se otevřou volební místnosti před volbami do Evropského...

Čech, na kterého zapomněli. S Brity se v Normandii vylodil i poručík Kubišta

6. června 2024

Premium Vždy se říkalo, že jedinými českými vojáky, kteří se zúčastnili invaze do Normandie, byli letci....

Buzerace, časté buzení a necitlivé vážení. Porodnice nás stresují, líčí matky

6. června 2024

Premium Čekaly vlídnou péči zdravotníků. Místo toho ženy popisují, že v některých českých porodnicích...

Green Deal změníme při grilování, říká Dostálová. Angličtinu má i třikrát týdně

6. června 2024

Změn v Green Dealu bude možné dosáhnout při takzvaném grilování eurokomisařů, které musejí...

Jak hodnotíme obilné kaše GERBER Grain&Grow?
Jak hodnotíme obilné kaše GERBER Grain&Grow?

Výživné kaše GERBER Grain&Grow přináší to nejlepší ze světa obilovin. Potěší všechna malá bříška a především uspokojí potřeby děťátka v klíčovém...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

Hana Vagnerová: Nikdo v USA neříkal, že bych měla být vdaná a mít děti

Herečka Hana Vagnerová (41) žila střídavě v Česku a USA. Aktuálně má za sebou natáčení amerického filmu s hvězdou...

Čekat čtyřicet minut na latte? Fronty ve Starbucks deptají obsluhu i zákazníky

Kavárenský řetězec Starbucks se ve Spojených státech potýká s dosud nepoznaným problémem: příprava kávy trvá příliš...